Mum Formasyonları Ders 4: Hammer Formasyonu ve Varyasyonları

%title

Arkadaşlar, haftalardır devam ettiğim Mum Formasyonları ders serisine devam ediyorum. Bu derste size Hammer formasyonunu, Hanging Man formasyonunu, Inverted Hammer formasyonunu ve Shooting Star formasyonunu anlatacağım. Ancak başlamadan önce klasik çağrımızı yapalım. Lütfen beni takip eden ve yazdıklarıma değer veren herkes bu yazının sonunda bulabileceğiniz paylaşım butonlarına tıklayıp Twitter, Facebook ve Whatsapp’tan yazılarımı paylaşsın. Üşenmeyin ki ailemiz büyüsün 🙂

Evet, bugünkü dersimiz Hammer ve Hanging Man formasyonları. Aslında burada toplamda 4 formasyon var. Hammer, Hanging Man, Inverted Hammer ve Shooting Star. Hepsi birbirinin varyasyonu, tek mumluk oluşumlar. Sırayla anlatacağım.

Önce aşağıdaki grafiğe iyice bir bakın. Detaya geçmeden önce şunu aklınıza yazın. Bu derste anlatacağım tüm mumların gölgesi uzun, gövdesi kısa olacak. Renkten bağımsız. Yani bu derste uzun gölge ve kısa gövde arayacağız.

Hammer formasyonu ve çeşitleri
Hammer formasyonu ve çeşitleri

Dikkat ettiyseniz, formasyonların sadece tek tarafında gölge var. Bu 4 formasyonda, mumların bir tarafında gölge olmaması gerekiyor. (varsa bile çok ama çok küçük bir gölge olmalı). Ayrıca renklerin de önemi var. Detaylarda anlatacağım.

Şimdi, Hammer ile başlayalım. Hammer, şimdi anlatacağım 4 farklı varyasyonun en önemlisi ve en çok karşılaşılanı. Gerçekleşme oranı ise diğerlerine oranla daha yüksek. Hammer, düşüş trendlerinin sonunda ortaya çıkar.

Üst üste kırmızı mumların oluştuğu bir düşüş trendinin sonunda, açılışında satış yiyen ve daha düşük fiyatları gören, sonra alıcıların oyuna dahil olduğu ve fiyatı yukarı sürdüğü, kapanışı ise günün en yükseğinde olan bir mum. Resmi aşağıda:

Hammer formasyonu ve çeşitleri
Hammer formasyonu ve çeşitleri

Gördüğünüz gibi, aşağıda ciddi bir gölgesi var, gövdesi yeşil. Detay grafiği aşağıda. İlk başta satıcılar fiyatı aşağı çekse bile, sonrasında alıcılar devreye girip fiyatı mumun en tepesinde kapattırıyorlar. Gölgenin gövdenin en az iki katı olmasına dikkat edin.

Hammer formasyonu ve çeşitleri
Hammer formasyonu ve çeşitleri

Hammer düşüş trendlerinin sonunda oluşan bir Boğa dönüş formasyonu demiştik. Bu formasyonun aynısı eğer yükseliş trendlerinin sonunda oluşuyorsa, buna da Hanging Man diyorlar. Aslında Hammer’dan hiç bir farkı yok.

Hammer formasyonu ve çeşitleri
Hammer formasyonu ve çeşitleri

Sadece öncesinde ciddi bir yükseliş trendi var. Yükseliş trendinin son mumu olarak devreye giriyor. Bu mumun psikolojisi biraz farklı. Baktığınızda aslında aşağıdan yine alıcılar devreye girmiş ve fiyatı yukarıya çekmiş gibi gözüküyor değil mi?

Ancak bu mumu şöyle okumalıyız: Yükselen trend devam ederken satıcılar devreye girip fiyatı aşağıya basıyorlar. Aşağıda alıcılar satışları karşılayıp fiyatı hafif yukarı çekiyorlar ancak güçleri tükeniyor ve gün kırmızı bir gövdeyle, açılıştan daha düşük bir fiyatla kapanıyor. Gövde kırmızı. Bu alıcıların zayıfladığının, trendin ivmesinin bitmek üzere olduğunun göstergesi. Bu Hammer kadar güçlü olmasa da, sağlam bir dönüş sinyali.

İlk iki varyasonu anlattık. Şimdi son iki varyasyonda. Yani Inverted Hammer ve Shooting Star. Bu iki varsyasyon, ilk iki formasyonun tam tersi. Yani gövdeleri aşağıda, gölgeleri yukarıda. Aşağıdaki resimde sağdaki kısımda gösterdim.

Hammer formasyonu ve çeşitleri
Hammer formasyonu ve çeşitleri

Detaylıca anlatmayayım, çünkü işlevleri tamamen aynı. Inverted Hammer, düşen trendin sonunda oluşup yükseliş sinyali verir. Shooting Star ise yükselen trendin sonunda oluşup düşüş sinyali verir. Örneklerle iyice pekiştireceğiz.

Hammer Formasyonu Örnekleri

İlk örneğimiz Hammer Formasyonundan gelsin. Hissemiz #froto. Oluşan Hammer’ı sizin için dikdörtgen içine aldım. Aynı anlattığımız gibi, aşağıda alıcılar satışları karşılayıp güçlenip en tepeden mumu kapatıyorlar. Gerisi malum.

Hammer formasyonu ve çeşitleri
Hammer formasyonu ve çeşitleri

Aynı #froto grafiğinde bir de Hanging Man var. Onu da işaretledim. Gövde renginin kırmızı olmasına dikkat edin. Hammer yeşil, Hanging Man kırmızı olacak. Düşüşü başlatan mum olmuş. Düşüş çok uzun sürmese de, sinyal başarılı.

Hammer formasyonu ve çeşitleri
Hammer formasyonu ve çeşitleri

Sıra Inverted Hammer’da. Buna bir örnek #ecilc’den geliyor. Grafiği aşağıda. Dikkat edin, Hammer’ın tam tersi. İşlevi aynı. Gövdesi Yeşil. Gölgesi yukarıda. Yine bir yükseliş trendi başlatmış.

Hammer formasyonu ve çeşitleri
Hammer formasyonu ve çeşitleri

Son olarak, bir de Shooting Star örneği verip dersin sonuna geleceğim. Aşağıdaki grafik #arclk grafiği. İşaretlediğim formasyon bir Shooting Star. Gövdesinin kırmızı olmasına, gölgesinin uzun olmasına dikkat edin.

Hammer formasyonu ve çeşitleri
Hammer formasyonu ve çeşitleri

Normalde tercih ettiğimiz formasyonda mumun tek tarafında gölge olmalı, diğer tarafında olmamalı. Ancak üstteki shooting star örneğindeki gibi, ufak bir gölge de kabul edilebilir. Her şey kitapta yazdığı gibi olmuyor malum, burası piyasa.

Evet, bu dersin de sonuna geldik arkadaşlar. Bu derste size Hammer, Hanging Man, Inverted Hammer ve Shooting Star anlattım. Biraz karışık geldiyse tekrar okuyun, takıldığınız yeri DM’den sorun. Aslında basit ama etkili formasyonlar.

Bunlar “reversal pattern”, yani “dönüş formasyonları”dır. Risk severler hemen, garanticiler teyit mumu bekler. Gölge ve gövdeler önemlidir, renkler önemlidir. Bol bol pratik yapın ve anlamaya çalışın. Bana da sorabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkür ederim. İyi akşamlar. Hammer ve diğer formasyonların İngilizce kaynakları için tıklayın!

Bu dersin devamı, Mum Formasyonları Ders 5 – Piercing ve Dark Cloud yayında, Aşağıdaki linke tıklayarak ikinci derse devam edebilirsiniz.

%title
Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

14 Comments on “Mum Formasyonları Ders 4: Hammer Formasyonu ve Varyasyonları”

 1. Hocam sitenizin adres satiri yaninda kirmizi ucgen icersinde unlem isareti var, icersini tikladigimda” bu site guvenli degil, bilgileriniz calinabilir …vs yaziyor… sitenizin guvenligi artirsaniz cok seviniriz… Paylasinlarinizi yakinen takip ediyorum.. .

   1. ibrahim bey merhaba iyi geceler hammer ve varyasyonları anlatırken hammer ve hanging gölgeleri yukarı yönlü inverted ve shooting star da gölgeler aşağı bakacak diye notlar arasında anlatmışsınız verdiğiniz grafik örneklerinin hepsinde gölgeler yukarı yönde hammer örneği gölgesi yukarıda inverted örneğinde de gölge yukarıda gölgeler konusunda çelişkiye düştüm acaba zahmet olmazsa açıklaya bilir misiniz. ayrıca verdiğiniz emekler içinde kendim adıma teşekkür ederim. size bir saygısızlığım olmadı ama beni engellemişssiniz murat çelik [email protected] sizi sinirlendirdiğim için de kusura bakmayın

 2. Aslında dojiye benziyor hocam. Dragonfly da olduğu gibi bana öyle geldi.o kararsız bu daha kararlı gibi. doğrumudur ?

 3. Hocam merhaba,
  aşağıdaki ifadeniz , mum örneğiyle uyuşmuyor gibi geldi bana.
  ” Aşağıda alıcılar satışları karşılayıp fiyatı hafif yukarı çekiyorlar ancak güçleri tükeniyor ve gün kırmızı bir gövdeyle, açılıştan daha düşük bir fiyatla kapanıyor.”
  Mum resminde bir önceki mumdan daha düşük değil, daha yüksek fiyatla kapanmıyor mu?

  1. merhaba

   açılıştan daha düşük fiyatla kapatıyor diyor. Önceki mumdan değil. o yüzden ifade doğru aslında.

 4. Abi sizin yazilarinizi iki günden beri okumaya başladım bazılarının defalarca okunması gerekiyor gerçekten, sizin sayenizde bırakmayı düşündüğüm borsa işlerinden daha güçlü cikabilecegimi düşünüyorum. Ben günlük trade yapanlardandim sizin yazilarinizi okuya okuya nerelerde yanlışlıklar yaptığımı görmeye başladım ama yazilarinizin hepsini daha bitiremedim, aslında hiç de bitmesini istemiyorum çünkü o kadar naif ve açıklayıcı bir dille anlatmışsınız ki bu yazdiklarinizi kitaplastirmamak sizin gibi topluma hizmet etme arzusunda bir kişi için kayıp olur. Sizden başka türden kitaplar bile çok gururla okunur. Teşekkürler herşey için teşekkürler …

 5. hocam örneğin Hanging Man yeşil renkli bir bullish mum olabilir mi? bazı kaynaklarda öyle de gösteriyor da.

 6. tüm örnek senaryolar haftalık zaman diliminde bu durumda doğrulama teyit bekleyen yatırımcı da en az bir veya iki hafta bekleyecek demek. Yani yatırım işi haftalık sabır gerektiren bir süreç günlük örnekleri fazla göremedim acaba günlükte az olmasından mı yoksa haftalık aylık ve yıllıkta bu desenler daha belirgin olduğu için mi? gerçi daha kısa zaman dilimlerinde zoom ile belirginleştirilebilir gibi…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir