Mum Formasyonları Ders 5: Piercing Formasyonu ve Dark Cloud Formasyonu

%title

Arkadaşlar, Mum formasyonu eğitimlerine devam ediyorum. Bu derste size Piercing formasyonu ve Dark Cloud formasyonu anlatacağım. Ancak öncesinde adet olduğu üzere, derslerden yararlandığını düşünen herkes yazının sonudaki paylaşım butonlarını kullanarak bu yazıyı ve dersi paylaşsın. Fazladan bir kişiye bile ulaşsak yeter. Desteğinizi bekliyorum. Bu arada, önceki dersleri kaçırdıysanız Mumlar / Mum Formasyonları kategorisine burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bugünkü dersimiz Piercing ve Dark Cloud mum formasyonları. Birbirlerinin tamamen zıttı. Piercing formasyonu düşüş trendinin sonunda, Dark Cloud ise yükseliş trendinin sonunda oluşur. Biz örneklerimizi Piercing üzerinden vereceğiz, Dark Cloud’u sona bırakacağız.

Aşağıdaki grafikte bu iki formasyon örneğini görebilirsiniz. Piercing kırmızı bir düşüş mumunu takip eden yeşil yükseliş mumundan, Dark Cloud ise yeşil bir yükseliş mumunu takip eden kırmızı bir düşüş mumundan oluşur.

Piercing Formasyonu ve Dark Cloud Formasyonu
Piercing Formasyonu ve Dark Cloud Formasyonu

Ancak tabi ki bu kadar değil. Piercing formasyonu üzerinden analiz edecek olursak, dikkat ettiyseniz ikinci yeşil mum, ilk kırmızı mumun kapanış fiyatının daha da altında, GAP bırakarak açılıyor. Yani ilk kırmızı mumdan sonra ikinci günün başlangıcında satıcılar halen güçlü.

Sonrasında alıcılar devreye giriyor ve kağıt yukarıya doğru yolculuğuna başlıyor. Gün sonunda kağıt, önceki kırmızı mumun en az yarısına gelip, daha da üstünde kapatıyor. Bu iki sinyali takip etmeniz çok önemli. 1- Gapli açılacak 2-Bir önceki mumun yarısının üstünde kapanacak.

Bir örnek üzerinden gidelim. Aşağıdaki grafiğe dikkatlice bakın. Hissemiz 2.11’den açılıyor. Biraz yukarı gittikten sonra satıcılar hisseyi aşağı doğru sürüyor. Kapanışı 1.98’den. Bir sonraki gün hisse GAPLİ açılıyor. Açılış fiyatı 1.92. Yine biraz aşağı gidiyor ve dönüyor.

Piercing Formasyonu ve Dark Cloud Formasyonu
Piercing Formasyonu ve Dark Cloud Formasyonu

Bu noktadan itibaren alıcılar devreye girip hisseyi yukarıya doğru sürüyorlar. Gün sonunda hisse, bir önceki mumun yarısının daha yukarısında kapanıyor. Kapanış fiyatı 2.06. Bir de iki günü yan yana koyup saatlik bakalım, daha iyi anlayacaksınız.

Piercing Formasyonu ve Dark Cloud Formasyonu
Piercing Formasyonu ve Dark Cloud Formasyonu

Gördüğünüz gibi, gap ve ilk mumun üstünde kapanış önemli. Bu formasyonun psikolojisi de şu: Kağıt ikinci gün açılışta satıcı baskın açılıyor (gap’li açılışın anlamı budur). Satıcılar hem gapli açılış yaptırıyor hem de bir süre aşağı sürüyorlar kağıdı (ikinci mumun alt gölgesine dikkat)

Belli bir noktada açıkçılar pozisyon kapatıyor, satıcılar zayıflıyor, alıcılar buraları alım fırsatı olarak görüp deneme alımları yapıyor ve yön değişiyor. Alıcılar, satıcıların zayıfladığını ve kağıdın yukarı döndüğünü gördükçe pozisyon arttırıyorlar.

Gün sonunda kağıt, ilk günkü kayıpların %50’si veya daha fazlasını geri alıyor ve ilk mumun yarısından yukarıda kapatıyor. Bu piyasada alıcıların güçlendiği bir dönüş sinyali olarak algılanıyor. Yeni alıcılar oyuna giriyor ve satıcılar iyice köşeye çekiliyor.

Dolayısıyla kağıt yukarı dönüyor ve yükseliş başlıyor. Şimdi bu Piercing formasyonunun tanımıydı. Dark Cloud ise bunun birebir tersi. Yani tüm anlattıklarımı ters çevirin. Aşağıdaki grafiği Dark Cloud’u görün diye tekrar koyuyorum.

Piercing Formasyonu ve Dark Cloud Formasyonu
Piercing Formasyonu ve Dark Cloud Formasyonu

Gördüğünüz gibi, ikinci mum, ilk mumun daha üstünde GAP’li açılıyor ancak gün sonunda ilk yeşil mumun yarısının daha altında kapatıyor. Bu formasyonlar genelde trend sonu oluşur ve dönüş formasyonlarıdır.

Piercing Formasyonu ve Dark Cloud Formasyonu Örnekleri

Bu sefer size grafik örneği çok fazla veremeyeceğim çünkü bu eğitimi inanın bu haftanın koşturmacasında iki arada bir derede hazırladım. Grafikleri tam tarayamadım. Sadece bir tane hızlıca bakarken buldum.

Örnek Piercing’den değil, Dark Cloud’dan geliyor. Bu sefer #bist değil #fx örneği. Aşağıdaki grafik #gbpjpy’nin günlük grafiği. Kırmızı dikdörtgen ile işaretlediğim formasyon Dark Cloud.

Piercing Formasyonu ve Dark Cloud Formasyonu
Piercing Formasyonu ve Dark Cloud Formasyonu

Gördüğünüz gibi, ikinci mum, ilk yeşil mumun üstünde gapli açılıyor ve ilk yeşil mumun tam yarısında, kırmızı olarak kapanıyor. Sonra da düşüş trendi başlamış oluyor. Piercing ve Dark Cloud için teyit mumu gerekli mi diye sorarsanız bu tamamen sizin risk algınıza göre değişir. Risk seven ve stoplara uyabilecek disiplinli kişiler Piercing ve Dark Cloud oluşumunun akabinde pozisyon açabilirler. Garanticiler bir de teyit mumu bekleyebilirler. Size kalmış.

Evet, bugünkü eğitim de burada bitti. Şaka maka eğitim arşivimiz gittikçe çoğalıyor. Borsaninizinden.com sitesinde ciddi bir eğitim arşivi yaratıyorum. Her gün en az 500-600 kişi siteye giriyor. Yazı paylaştığım zamanlar bu rakam 1.000’leri geçiyor.

Hem Twitter hesabım, hem de websitem sizlerin sayesinde büyüyor. Gösterdiğiniz ilgiye alakaya desteğe binlerce teşekkürler. Çok daha iyi işler yapacağız. Borsanın bu kötü günlerinde para kazanamadığınıza bakmayın, çok güzel işler yapacaksınız.

Unutmayın, borsada bazen 6 ay para kazanamazsınız, 1 ayda acısını çıkarırsınız. Size “bugün de kazandım, bugün de %20 gitti” diyen, hiç kaybetmeyen (!) hayal pazarlamacılarının sizi zehirlemesine izin vermeyin. Yok öyle bir dünya.

Onlar öyle söylemek zorunda oldukları için öyle söylüyorlar. Yoksa tuzaklarına kim düşer? Düşen düşsün, siz düşmeyin. Tırnağınızla kaza kaza, uykunuzdan, konforunuzdan vere vere öğrenecek ve kendi ayaklarının üstünde duracaksınız. Bu işin başka yolu yok.

Bu uzun ve bol dikenli yolda ben de size biraz olsun ışık tutabiliyorsam ne mutlu bana. Tekrar selamlar arkadaşlar, bir sonraki derste görüşmek üzere. Diğer tüm yazılarım için websitemi ziyaret etmeyi unutmayın. Ayrıca Piercing Formasyonu ve Dark Cloud Formasyonunun yabancı anlatımı için tıklayın!

Bu dersin devamı, Mum Formasyonları Ders 6 – Üç Mumlu Formasyonlar yayında, Aşağıdaki linke tıklayarak ikinci derse devam edebilirsiniz.

%title
Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

20 Comments on “Mum Formasyonları Ders 5: Piercing Formasyonu ve Dark Cloud Formasyonu”

 1. Emeklerinize sadece kuru bir teşekkürle karşılık vermenin üzüntüsü içindeyim. Dikkatle takip ediyorum sizi. Selam.

 2. “Tırnağınızla kaza kaza, uykunuzdan, konforunuzdan vere vere öğrenecek ve kendi ayaklarının üstünde duracaksınız. Bu işin başka yolu yok.”

  Anahtar cümle bu galiba üstat…

 3. Merhaba, bu formasyon çok yaygın değil galiba, 5-6 hisseyi inceledim pek göremedim. Ben bulamamış olabilirim gerçi.

  1. Selamlar, diğerleri kadar yaygın değil evet ama yine de sık sık görülebiliyor. Mesela dün (23.05.2019) bist 100 endeksine bakın. Bir Piercing örneği görebilirsiniz.

 4. Ekim başı ve 17 si arasındaki düşüş ve yükseliş öncesi mumlar, harami mumları değil mi?

 5. bu iki formasyona daha dün akşam yeniden çalıştım ve bizim borsamızda biraz farklı çalıştığını farkederek matriks explorer tarama formullerimi değiştirdim. bugun sizin sitede aynı konuyu görmek güzel rastlantı oldu.bunların tanımında bir onceki gün mumun yarısına eşit veya daha fazla aşağıda yada yukarda kapanması beklenır ama bizim borsa da genelde bir gun oceki mumun pivot seviyesine eşit ya da dark cloud ise altında piercing ise üstünde olması yeterli oluyor. yabancı yayınlarda dediği şekilde formulize edildiğinde fazla sonuç cıkmıyor

 6. “Tırnağınızla kaza kaza, uykunuzdan, konforunuzdan vere vere öğrenecek ve kendi ayaklarının üstünde duracaksınız. Bu işin başka yolu yok.”

  Konunun özü burada saklı İbrahim Bey…Emeğine sağlık…

 7. Hocam emeğinize sağlık. Yazıları okudukça ayrı bir keyif alıyorum. Uslup mükemmel. Bilgi aktarımı gayet net. Samimiyet zaten tavanda.
  Herkes adına tekrar tekrar teşekkür ederim.

 8. İbrahim Bey , öncelikle eğitimler için teşekkürler. Çok emek harcıyorsunuz hakkınız ödenmez.
  Piercing te .. Gün sonunda hisse, bir önceki mumun yarısının daha yukarısında kapanıyor. Kapanış fiyatı 2.06.
  Saatlikte son mum yeşil olamalı sanırım. Okurken dikkati mi çekti sadece.. çok teşekkürler tekrar

  1. Ben de buna takıldım tek değilmişim evet son mum sanki yeşil olmalı acaba anlamadığım birsey mi var dedirtiyor?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir