Borsadan Para Kazanmak: Kaç Doğrusu Var?

%title

Dostlar selam. Her sabah 8.30’da, alışagelmiş olduğunuz gibi bir günaydın mesajı atıyorum. Bazen Borsadan para kazanmak üzerine, bazen hayata bakış açımı anlatan, bazen hepimizi motive eden tweetler oluyor bunlar. Bayağı da ilgi çektiğini hem tweet etkileşimlerinden hem de DM’lerden anlıyorum. Öncelikle desteğiniz için teşekkürler. Şimdi, bu sabah attığım bir tweet üzerine doğan tartışmadan yola çıktığım ve borsadan para kazanmak konusunu anlatacağım bir yazı paylaşacağım sizlerle.

Bu sabah, aşağıda görmüş olduğunuz tweeti attım günaydın mesajı olarak:

Borsadan Para Kazanmak Macerası
Borsadan Para Kazanmak Macerası

Bu yukarıdaki tweet’i çok fazla yanlış anlayan oldu. Dolayısıyla bununla ilgili fikirlerimi kısaca paylaşmak şart oldu. Öncelikle, bu yukarıdaki tweet “Swing Trade dışında bu piyasadan para kazanılmaz” demek değil. Peki ne demek? “BEN, bu piyasada Swing Trade dışında kendime uyan, psikolojime uyan, duygu durumuma uyan, kişiliğime uyan bir para kazanma yöntemi bulamadım” demek. Bu ikisi arasındaki temel fark çok ama çok büyük. Lütfen her iki cümleyi tekrar okuyun.

Çünkü insanlar sıklıkla, benim dahi son zamanlara kadar düştüğüm boktan bir hatanın çukuruna düşüyorlar ve piyasadaki tek para kazanma yönteminin kendi yöntemleri olduğunu düşünüyorlar. Bu ÇOK ÇOK büyük bir hatadır. Piyasada onlarca çeşit para kazanma yöntemi vardır.

Bir insan çok yorucu olmasına rağmen kendine uygun tarzı Scalp’ta buluyorsa, günde 200 işlemle pip pip, kademe kademe para kazanıyorsa buna kim bir şey diyebilir? Bir insan, Day Trade’de kendi sistemini kurmuş ve para kazanıyorsa, buna kim bir şey diyebilir? Bir insan, tüm bu piyasayı, inişi çıkışı, boğayı ayıyı çok yorucu buluyor ve uzun vadede sağlam gördüğü şirketten her ay topluyorsa 5-10 yıl elinde tutuyorsa, temettü için biriktiriyorsa kim bir şey diyebilir?

Kimsenin bir şey demeye hakkı yok. En fazla arada kinaye yaparsın, benim yaptığım gibi. Dersin ki “day trader’lar zombilik maaşlarını aldılar mı dostlar?”, güler geçersin. Adam da sana “Swing Trader’ın 2 ayda kazandığını 1 haftada kazanıyorum” der, ona da gülersin vesaire. Ama bakıyorum, herkes tweetin altında kendi sistemini anlatıp kendini kanıtlamaya çalışıyor. Şaşırmıyorum çünkü ben de çok yakın zamana kadar Scalp’ı, Day Trader’lığı bokluyordum. Ancak bu hataya düşmememiz lazım. Asıl erdem burada değil çünkü.

Borsadan Para Kazanmak: Asıl Erdem Nerede?

 

Asıl erdem şurada, “ben Scalp’ta YAPAMADIM. Ben Day Trader OLAMADIM. Ancak ben çok çok başarılı bir Swing Trader OLDUM”. Bunu dememiz lazım. (Bu arada, nasıl ve hangi yolları yürüyerek Swing Trader olduğumu da şu yazımda paylaşmıştım, okumanızı öneririm). Veya başka birine de Swing Trade uymaz da, Day Trade uyar. Amenna. Dipte para kazanıyorsa demek ki doğru sistem bu. Ek olarak, ben Swing Trade’i 5 yıldır yapıyorum.

Bu hesap 1 yıldır burada. Sizin beni 2 aylık borsa rallisinde tanımış olmanız benim burada 2 aydır olduğumu göstermez. Tüm geçmiş tradelerim tweetlerimde var. 4-5 yıldır ayıda da boğada da işlem yaptım. Şükür kendime güvenim tam.Lütfen beni son 2 aydır “uçan kaçan coşan” hesaplarla karıştırmayın. Düşen piyasada oluşturduğum portföyler de, piyasadan çekilme tarihim de, VIOP’a geçiş tarihim de hep geçmiş tweetlerimde mevcut.

Özetle, trade ederken dip toplamda cüzdanınız kalınlaşıyorsa, borsadan para kazanmak konusunda ilerlemiş ve doğru sistemi bulmuşsunuz demektir. Cüzdanınız inceliyorsa, demek ki yanlış sistemdesiniz. Önce kendinizi tanımanız gerekiyor ki üzerine doğru sistemi inşaa edesiniz. Kolaylıklar.

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

One Comment on “Borsadan Para Kazanmak: Kaç Doğrusu Var?”

  1. Herkesin aradığı o mucize yöntem yok, olmayacak. Piyasa aynı yönde para kazanmaya izin vermez hemen kimlik değiştirir. Bir bakarsın yatay piyasa, bir bakarsın trend yapar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir