Trading Psikolojisi Sohbetleri: Çevrenizdeki Bazı İnsanlar Başarınız İçin Neden Engel?

%title

Arkadaşlar selamlar. Kısa bir yazı yazacağım sizlere. Borsa’da kazanmak için davranışsal finans ve trading psikolojisi çok önemli diyoruz ya. İşte psikolojinizi şekillendiren önemli bir etken de çevrenizdeki insanlar. Sadece Borsa için değil, genel anlamda insanın yaşarken dahil olduğu tüm süreçler için, yani yaşadığınız her an için çevrenizdeki insanlar çok önemli. Ancak burada konumuz borsa, dolayısıyla onun üzerinden gideceğim ve trading psikolojisinden bahsedeceğim sizlere.

Geçenlerde bir arkadaşla sohbet ederken elindeki kağıdın tüm piyasaya gelen kötü bir haberle %6 düştüğünü, her zaman borsa ile ilgili sohbet ettiği arkadaşın sürekli “yandık, bittik, buradan dönmez bu kağıt, satıp kurtulalım, çok zarar var” dediğini ve kendisinin de panik olup kağıdı o anki aktif fiyattan hızlıca sattığını söyledi.

Bu tür haberlerin bildiğiniz üzere anlık bir etkisi olur, sonra çok yüksek ihtimalle kağıt toparlar, düşmeye devam etse bile bir satış imkanı verir. Hatta buna keriz silkeleme derler, bilen bilir. Amatörün elinden kağıdı korkutarak alırlar. Arkadaş anlatmaya devam etti: “aynen dediğin gibi oldu, ben sattıktan sonra akşam kapanışsa doğru hafif alımlar geldi, bir gün sonra kağıt direkt %4 yukarıdan açıldı ve %7 ile kapattı”. Bu tabi ki her senaryoda böyle olmaz, ama çoklukla yaşadığımız senaryo yukarıdaki gibidir. Peki elde ne var arkadaşlar? Anlık duygusal kararlarla, panikle, düşünmeden, sabretmeden, trading psikolojisinin bozukluğu kaynaklı, zararla satılan kağıt. Daha az para, daha az sermaye, daha kötü bir trading psikolojisi.

İşte buna neden olan onlarca etmenden biri de çevrenizde görüştüğünüz, işlemleri paylaştığınız, whatsapptan twitterdan sohbet ettiğiniz insanlar. Eğer çevrenizi ve çevrenizdeki insanları ilmek ilmek, detayla ve özenle seçmezseniz, toksik ve umutsuz Hayattan umudu kesmiş, sürekli şikayet eden, yaşamdan zevk almayan, mutlu olmayı bilmeyen insanlarla görüşürseniz siz de o kara deliğe girersiniz. Karar alırken panik olursunuz, etkilenirsiniz, normal yaşamdan zevk almazsınız.

Mutluluk ve sağlam bir psikoloji üzerinde çalışılması gerekilen bir şey arkadaşlar. Ve hayatın en önemli konularından biri. Psikolojinizi ne kadar sağlamlaştırırsanız, mutlu ve motive yaşarsanız o kadar başarılı olursunuz. Hayatın her alanında. Buna trading psikolojisi de dahil. O yüzden bugün kendinize yarım saat ayırın, çevrenizde sürekli görüştüğünüz arkadaşlarınızı teraziye koyun. Kim sizi geri çekiyor, kim moral bozuyor, kim zehirliyor, kim keyfinizi kaçırıyor. Belirleyin ve bir plan dahilinde onlardan uzaklaşın.

Kimisi “acımasız bir bakış açısı” diyecektir belki, “insanın mutsuz arkadaşı olamaz mı?” diyecektir. Ama bu konuda netim. Hayata bir kere geliyoruz ve başarmamız ZO-RUN-LU! Başarmak için de önce kendi hayatımızı düzene sokmalıyız. Toksik insanlara hayatımızda yer yok.

Trading Psikolojisi
Trading Psikolojisi

Kimisi “acımasız bir bakış açısı” diyecektir belki, “insanın mutsuz arkadaşı olamaz mı?” diyecektir. Ama bu konuda netim. Hayata bir kere geliyoruz ve başarmamız ZO-RUN-LU! Başarmak için de önce kendi hayatımızı düzene sokmalıyız. Toksik insanlara hayatımızda yer yok.

Bu örnekten gidelim, “abi yandık, bittik, satalım, para eridi, spek üstümüze oynuyor, pala doğradı” diyen bir arkadaş yerine, “abi, sakin ol, kapanış fiyatını görelim, ona göre bir strateji çizelim, panikle hareket etmeyelim” diyen bir arkadaş sizi daha fazla geliştirmez mi? Sizi sakinleştiren, profesyonelleştiren, ileri götüren bir arkadaşı tercih etmez misiniz? Her alanda düşünün, iş kuracaksınız, “bu devirde kurma abi batarsın”, evleneceksiniz “abi evlenme, bekarlık sultanlıktır”, para biriktireceksiniz, “abi gününü yaşa sittir et”.

Sürekli böyle bir çevre sizi nereye götürür? Hiç bir yere. Hatta geri götürür. Yine gevezeliğim tuttu, kısa zincir dedik 14 tweet oldu. Özetle, çevrenizi lütfen gözden geçirin ve tasarlayın. Sadece hayatını tasarlayanlar başarılı olur, hem hayatta, hem de Borsa’da.

Borsa’da kimden öğreniyorsunuz, kiminle kafa kafaya verip daha fazla öğrenebilirsiniz, kim size ne katıyor, kimle strateji geliştirebilirsiniz bunları düşünün. Panik, amatör, psikolojisi bozuk, mutsuz insanlardan uzaklaşın. Hayatımızı ilmek ilmek tasarlamak ZO-RUN-DA-YIZ!

Okuduğunuz için çok teşekkürler, yine bayağı yazdım ama hayata bakış açımı anlatmaya çalıştım. Bu değişikliği ben yıllar önce hayatımda yaptım ve çok yol katettim. Sizin de işinize yarayacaktır. İyi günler, selamlar, sevgiler.

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

2 Comments on “Trading Psikolojisi Sohbetleri: Çevrenizdeki Bazı İnsanlar Başarınız İçin Neden Engel?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir