Piyasada Olduğum Gibi Olmamın Diyeti: Dertler ve Tasalar

%title

Dostlar, toplaşın, bir şeyler anlatayım. Şunu bilin ki, burada binlerce trader, belki gıptayla baktığınız binlerce hesap her gün onlarca kötü karar veriyor, trendden erken iniyor, geç biniyor, ayağı takılıp düşüyor. Kimse piyasanın bu tarafını anlatmıyor size. Çünkü kimse “yoğurdum ekşi” demek istemez. Hem kendine bunu itiraf edemez, hem de binlerce takipçiye kendini yedirmez. Egosu yeterli değildir, olgunlaşmamıştır veya takipçi goygoyuyla uğraşmak istemez (ki haklıdır, değildir o ayrı mevzu)

O yüzden hep dipten alan, tepeden satan görürsünüz burada. Herkes en iyi yerde mallanmış, en iyi yerde çıkmıştır. Hep bir algı vardır sizlere karşı. Belki bir şeyler satacaktır size, belki ticari amacı yoktur ama manevi olarak kendini kanıtlamak ister hem kendine hem size.

Ben en başından beri farklı olmaya çalıştım. Benim özelliğim, tüm her şeyi anlatıyor olmamdı. Hala da aynı. Çünkü kendimi size kanıtlama derdinde değilim. Açıkçası siz varsınız veya yoksunuz çok da umrumda değil. Evet iyi dostlar edindim. Ne güzel. Ama ben burada olmasam da borsadayım, fx’teyim, viop’tayım, kriptodayım. Ve ister inanın, ister inanmayın, çok çok da iyi kazanıyorum. Ama burada olmayı, sizlerle konuşmayı seviyorum. Bir nevi hem kendimi denetliyorum, hem de bildiklerimi anlatmaya çalışıyorum.

Ben yarın hesabı kapatsam, yine kazanmaya devam edeceğim. Kendimi tanıyor, ne istediğimi biliyor, sistemimi uyguluyorum. Çok rahatım. O yüzden size karşı da rahattım ve hala rahatım. Mesela, laf sokanları size gösteriyorum, gülüyoruz eğleniyoruz. Masada bıraktığım parayı size anlatıyorum, oradan bir ders çıkarmaya çalışıyorum size. Yoksa “ben 66bin kazandım” desem kim bilecek masada 44bin kaldığını? Kimse. Ama olayım o değil, neysem öyle olmaya çalışıyorum.

Bunun çok avantajını gördüm. Çünkü belki hepinizle değil ama beni yakından takip edenlerle, yıkılması zor güven köprüleri kurdum. Beni seven ve güvenen insan çok, sağ olsunlar. Ancak dezavantajı da çok. Bunu da sık sık yaşıyorum. Kimse üstüne alınmasın, sözüm meclisten dışarı ama daha sistem kuramamış adamlar, “sisteminden saptın” diyor. Piyasaya devasa bir rallide son 6 ayda giren adam, 11 yıllık adama ukalalık yapıyor. Laf sokmaya çalışıyor.

“noldu malı kaptırdın” diyen dallamalardan tut, “trende bile tutunamıyorsun” diyen gerizekalılarla uğraşıyorum her gün. Umrumda mı? Değil. Ancak bilin diye yazıyorum. Kendime “ne olursa olsun paylaşayım” diye verdiğim söz, bazen beni yoruyor. Halbuki, ben unumu eledim, ipime astım. Finansal piyasalardan ciddi anlamda sermaye yaptım. Trendden düşmüşüm, geri binmişim, veya hiç katılamamışım. Umrumda değil. Tek gelir kaynağım borsa değil. Borsa dışında hem kendi işim, hem de diğer piyasalardaki trade’lerim var.

Piyasada Oltaya Güvenmek

Ben çıkıp “lan piyasaya bak, yine döktü bizi” diyebilecek özgüvene sahip bir insanım. Kendimle de dalga geçerim. Çünkü dün bir arkadaş dedi ya, oltama güveniyorum. Ben o balığı her türlü tutarım. Bugün tutamasam, yarın tutamadıklarımı da tutar, üstüne de eklerim. Ama bunu bilen, beni anlayan bir takipçi kitlesi de hayal ediyorum. O yüzden bol bol filtreliyor, bol bol yukarıda gölge bırakmaya çalışıyorum. Burası çoluk çocuk hesabı olmasın istiyorum. Profesyonel Traderlar toplansın, tüm olumluyu, tüm olumsuzu konuşalım istiyorum

Piyasada Oltaya Güvenmek
Piyasada Oltaya Güvenmek

İyi de gidiyoruz, borsanın izinden ailesi olarak ortalamanın çok üstünde bir kaliteye sahip olduğumuzu düşünüyorum. Sonuç olarak, sizlerden biraz daha anlayış bekliyorum. Yoksa burada “hala tutuyorum, dünkü 66bin şimdi 88bin oldu” yazmak kadar kolayı var mı? Sattığımı yazmam, almadığımı aldım gibi gösteririm. Bir iki photoshop, bir iki fake whatsapp yazışması, oldu bitti. Bunu yapmıyorum çünkü amacım bu değil, yani “ben sizin bildiğiniz höstadlardan değilim”. Beni buna zorlasanız da yapmam ama, zorlamayın 🙂

Bir dertleşme tweeti, bodoslama, içimden geldiği gibi, patır kütür. Güzel bir manzaraya karşı, çayımı yudumlayarak, iç huzuruyla, mutlulukla yazdım. Sizleri seviyorum dostlar, güzel ve sağlıklı günler hepimizle olsun, para işi kolay 🙂

(Diğer yazılarım için lütfen ana sayfayı ziyaret edin!)

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

3 Comments on “Piyasada Olduğum Gibi Olmamın Diyeti: Dertler ve Tasalar”

 1. Çok güzel ifade etmişsin ibrahim abi kendini bizde seni seviyoruz severek takip ediyoruz.

 2. Bu Pazarda Bağıran Çok, Önemli Olan Eve ne götüreceğimizdir.
  Şekerci Abiler çok fazla gel gel yapıp elimizdeki parayı almak isteyenler var bu pazarda.
  Kimisi annesinin elini tutar kimisi yakınındakini.
  Elini tutan olmazsa kaybolursun.
  İbrahim hoca kaybedin ben kazanayım demiyor.Birlikte kazanmayı ve kaybetmeyi de öğütlemiyor.
  Öğrenin öğretin ve ekonomik gücünüzü ülkeye katkı sağlayarak yapın.
  İyi varsın İbrahim Hoca.keşke sizinle daha önce tanışsaydım diyorum. Ama olmadı kaçırdığım fırsatlarda kendime kızıyorum. eksik gördüğüm her konuda yayın yaptığınız ve öğrettiğiniz için elinize sağlık.
  Allah 1’e 1000 versin Hayırlı kazançlar diliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir