Panik Zamanlarında Trading Sisteminin Önemi

%title

Dostlar herkese selam. Hazır herkes far görmüş tavşan gibi endeksi izlerken, biraz trading sistemi hakkında gevezelik yapalım. Bayağıdır zincir yapmıyorduk, iyi gelir kanaatindeyim. Hem, gözlemlediğim kadarıyla, kafalarda bir kaç soru işareti, bir kaç yanlış anlaşılma var, onları temizleriz. Şimdi, bilen biliyor, analizlerimin çoğunu haftalık yapar, kar da alacaksam, stop da olacaksam bu kararı haftalık grafikte vermeyi tercih ederim. Bunu şu ana kadar %100 yapamadım tabi ki, ara ara piyasanın paniğine kapılıp hafta içi, hatta seans içi işlem yaptığım da olmuştur. Ancak yol haritam haftalıktır.

Dünkü ve bu sabahki düşüşlerden sonra bir sürü DM geldi hocam ne yapalım, satalım mı, stop olalım mı vesaire diye. Öncelikle, en önemli şey şu. Eğer bu soruyu ben dahil başka herhangi birine soruyorsanız, daha gidecek yolunuz var demektir çünkü trading sisteminiz kurulmamıştır.

Neden? Çünkü zaten bu sorunun cevabını, kurmuş olduğunuz trading sisteminin size hali hazırda veriyor olması gerekirdi. Eğer nerede stop olmanız gerektiğini, nerede kar almanız gerektiğini size başka birisi söyleyecekse, ortada herhangi bir trading sistemi yoktur, değil mi? Yani aslında doğru sorunun “hocam ne yapayım, satayım mı?” değil, şu olması gerekirdi: “hocam, şu şu şartlar altında bana satış sinyali veren bir trading sistemi kurdum, sizce doğru mu?”. İşte bu soruyu soran kişi “doğru yolda gidiyor” demektir.

Tabi ki fikir teatisi önemli, endeks üzerinde konuşabiliriz, sohbet edebiliriz, karları zararları veya farklı trading sistemi konularını tartışabilir, karşılıklı birbirimizi besleyebiliriz. Ancak direkt olarak panikle atılan “hocam ne yapacağız?” mesajlarına şu cevabı veriyorum:

“Şu an, elinde ne var ne yoksa sat. İki üç gün dinlen. Kafanı rahatlattığın an eline kağıdı kalemi al ve trading sistemi çalış. Trading sistemi dahilinde şu soruların cevaplarını bulmaya odaklan:”

  • Bir hisseye ne zaman girerim?
  • Bir hisseyi ne şartlarda elimde tutarım?
  • Bir hisseden hangi şartlarda çıkarım?

Bu soruları zaten esasen belki de borsaya hiç girmeden önce, demo-trade yaparken cevaplamanız gerekirdi ama bunu ben dahil kimse yapmadığı için, neden yapmadığınızı anlayabiliyorum 🙂 O yüzden, hiç bir şey için geç değil. Lütfen Trade hayatınız üzerinde DÜŞÜNÜN. Mesela, kendi örneğimden gidelim. Dünden beri en az 10 kişi “hocam #ASELS’i sattın mı?” diye sordu DM’den. #ASELS’in grafiği aşağıda. Allah aşkına, sizce #ASELS’i satmış olabilir miyim? Geçen hafta kapanışı itibariyle %30’a yakın karım vardı. Grafiği de malum.

trading sistemi
trading sistemi

Yüzde 10 daha aşağıdan satma opsiyonuyla, yukarıya doğru gidebileceği ciddi bir marjı var bence (teknik olarak). Sadece geçen haftaki ivmeli, güçlü mumunun hatrına zaten tutulmalı. Hadi onu geçtim, zaten iki hafta kırmızı mum görmeden satmak benim sistemimde yok. Üstelik bir de %30 civarı kardayım. Bu karın bana verdiği ekstra bir marj var. Portföyümü de dengede tutan kağıt #ASELS. Yani satmak için bir tane mantıklı gerekçe yok. Dolayısıyla, tabi ki tutuyorum. Satar mıyım? Tabi ki satarım, ama ne zaman satacağımı biliyorum.

Benim Trading Sistemim Herkese Uygun Olmayabilir

Bir de şu var, benim haftalık kapanış sistemi HERKESE UYGUN DEĞİL. Çünkü ben bu soğukkanlılığa, bu sakinliğe onlarca badire atlattıktan sonra ulaştım. Borsa’daki herkesten bu sakinliği beklemek biraz hayalcilik olur. İlk defa borsa ile tanışan binler var. O yüzden, Siz beni kopyalamadan, kendi sisteminizi oturtun diye uğraşıyorum ya hep. Çünkü, yalan yok, daha önce çok söyledim, benim sistemim garanticidir, iyi dalga yakalar, iyi kazandırır ama HANTALDIR. %50 kardaki bir kağıttan, stop olana kadar %30’a düşebilir kazancım. Bu benim için “perfectly fine” / “gayet kabul edilebilir”. Ancak bazıları masada para bırakmak istemez, zirveden %5 düşüşle bile kafayı yer, panik olur. O zaman ona göre sistem kuracaksın. Daha fazla risk, daha fazla kazanç garanti edeceksin ama tuzağa da çok düşeceksin vs.

Dün ve önceki gün yazdıklarımdan “ne olursa olsun stop olmam” gibi anlam çıkartan bir kaç yeni takipçi de var gözlemlediğim kadarıyla. Böyle saçma bir anlam KESİNLİKLE çıkarmayın. STOP olmamak diye bir şey profesyonel Trader’ın hayatında yok. STOP olacaksın, stop olmazsan kasan biter, hayatın kararır. Piyasalar sizin mantığınızın alamayacağı kadar uzun süre mantıksız hareketler yapabilir. Dolayısıyla, stop tabi ki oluyorum. Ancak benim stop anlayışım biraz farklı,sinyali geç alıyorum (ki karı maksimize edebileyim).

Bu kafa karışıklığını mutlaka yok edelim. İyi trader STOP olmalı. Kardayken “karı alıp çıkacağı zamanı”, zarardayken de “zararı kabul edeceği zamanı” bilmeli. Olayın özü budur. Kağıdı kalemi alıp trade hayatı üzerinde düşünen, karakterinin güçlü yönlerini, zayıf yönlerini tespit edip trade hayatına ve sistemine uygulayan, piyasanın kendisinde gördüğü zayıf noktaya sürekli oynayacağını, bu zayıf noktayı oyundan çıkarması gerektiğini tespit eden, diğer binlerce Trader’ın önüne geçer.

İnşallah siz de onlardan birisinizdir. Borsanın İzinden projesiyle ben, en başından beri böyle yetkin traderlar yetiştirmek üzerinde durdum. Balığa değil oltaya yatırım yapın dedim. Çok da memnunum. Gelişmeye, öğrenmeye, öğretmeye devam. Okuduğunuz için teşekkürler 🙂

Trading Sistemi konusuyla ilgili diğer yazılar için aşağıya bir göz atın:

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

6 Comments on “Panik Zamanlarında Trading Sisteminin Önemi”

  1. İbrahim Hocam eline sağlık
    kıymetini anlayanlar zaten biliyor da bilmeyenler için sen Allah’ın bir lütfusun bizler için.

  2. Hocam bazen destek çizgileri veya trend çizgi altlarına stop olmak gibi bir kaide koyuyorum kendime. Ancak mesala borsa dün yaptığı gibi anlık inişlerde stop olma işi nasıl olacak ? Belkide kağıtların çoğu stopu delip geçti. Dün stop olsak ettiğimiz zararla kalacaktık bugün biraz toparladı mesala. Bu stop olma olayı ile ilgili bir yazı bekliyorum hocam ?

  3. Merhabalar , hocam paritelerin(özellikle eur/usd:) karakteristik analizlerini yapabilir misiniz ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir