Borsa Kitabı Tavsiyesi: Borsa Sihirbazları

%title

Sitede biraz gezinenler okumuştur, 9-10 yıldır Finans piyasalarında aktif işlem yapıyorum. Bu konuyla ilgili ne öğrendiysem yabancı kaynaklardan öğrendim. İngilizce onlarca kitap okudum, YouTube videoları izledim, forumlarda kafa patlattım. Şimdi şöyle bir geriye bakıyorum ve kendime soruyorum, “acaba bana en çok şey öğreten kitap hangisiydi?”. Tabi ki her kitaptan, her videodan, her tartışmadan bir şeyler öğrendim ancak yukarıdaki sorunun cevabı açık ara Borsa Sihirbazları Kitabı

%title

Borsa Sihirbazları – Zirvedekilerle Röportajlar

Yazarı: Jack D. Schwager / Çeviren: Ali Perşembe

Ben Borsa Sihirbazları kitabını İngilizce orijinalinden okudum, yani soldakinden. Ancak üstat Ali Perşembe Borsa Sihirbazları kitabını yıllar önce Türkçe’ye çevirdi. Çoğu sitede bulunmasa da belli sitelerde halen satılıyor. Türkçe çevirisi nasıldır bilmiyorum ancak Ali Perşembe kaliteden ödün vermez diye düşünüyorum. Yani İngilizceniz yoksa Türkçe’sini de satın alabilirsiniz.

Gelelim kitaba. Kitap, Jack Scwager isimli yazarın, Ed Seykota gibi, Richard Dennis gibi Paul Tudor Jones gibi 17 efsane trader ile yaptığı röportajlardan oluşuyor. Her biri yılların verdiği tecrübelerini açık açık herkesle paylaşmış. Kitap öyle geniş kapsamlı ki, yapılan temel hatalardan risk/psikoloji yönetimine, en iyi stratejilerden başarılı trade örneklerine kadar bir sürü içerik bulabilirsiniz. Borsayla, Finans piyasalarıyla, işin FX-Coin tarafıyla ilgilenenlere kısacası bu işe merak saran herkese çok keyif verecek ve bu kişilerin mutlaka okuması gereken bir kitap. Çok kolay okunuyor, röportaj şeklinde olduğu için kesinlikle sıkmıyor. Hatta bittiğinde boşluğa bile düşebilirsiniz.  

Kitap özellikle finansal piyasalarda risk yönetimini konusunda başucu kitabı niteliğinde. İlk çıktığında çok uzun süre Avrupa ve Amerika kitap listelerinde best-seller sıralamasında en üstlerde kalmış.

Kısacası, ister finansal piyasalara ilgi duyun, isterseniz aktif işlem yapın, en iyi Trader’ların neyi önemsediğini, işlem yaparken nelere dikkat ettiğini ve geçmiş tecrübelerini öğrenmek istiyorsanız, mutlaka ama mutlaka bu kitabı okuyun.

Borsa Sihirbazları Kitabından Bir Kaç Alıntı

Nasıl kaybedileceğini öğrenmeniz gerekiyor, bu kesinlikle nasıl kazanılacağını öğrenmekten çok daha önemli

Mark Weinstein

Piyasaya baktığımda aslında piyasayı görmüyorum, “kazanç, kayıp ve risk”ten oluşan bir matematiği görüyorum.

Larry Hite

Tahminimin tersine giden bir pozisyonum varsa anında çıkıyorum. Doğru pozisyondaysam inadına tutuyorum. Risk kontrolü bu işin en önemli kısmı. Eğer zararda sizi çok rahatsız eden, tedirgin eden bir kağıdınız varsa çözüm çok basit: Pozisyonu kapatın. Zararı içeri alın. Çünkü piyasalar orada ve her zaman tekrar girebilirsiniz.

Paul Tudor Jones

İyi bir trade’in en önemli özelliği defansif olmasıdır, agresif değil. Sermayeyi arttırmaya değil, korumaya bakın.

Paul Tudor Jones

Diğer kitap tavsiyelerimi okumak için Kitap Tavsiyeleri bölümüne bir göz atın!

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

70 Comments on “Borsa Kitabı Tavsiyesi: Borsa Sihirbazları”

 1. Kitaptan yaptığınız tek cümlelik alıntılar dahi muhteşem… Bu kitap muhakkak okunmalı diye düşünüyorum.

   1. Bir kitap listesi önerir misiniz? Tercihen türkçe. Almışken toplu alalım, bol bol okumamız gerektiği bir gerçek…

 2. Merhaba. Siteyi komple okudum. Bu kitabı e book olarak bulabilir miyiz? Okudum demişsiniz, baya aradım internette yok sanırım ücretli hepsi. Ücretsiz bulduğunuz bir yer varsa paylaşır mısınız? Yoksa ebook olarak satın alacağım. Teşekkürrler.

     1. Bu kadar kıymetli bir kitaba değer biçip para yatırmayan adamların hisse vs ye değer biçmesi çok zor. 40-50 TL orjinali kitabın.

   1. Hasan Bey Merhabalar ;
    Rica etsem sizden kitabı bana da mail atabilir misiniz. Şimdiden çok teşekkür ederim

  1. Selamlar. Türkçesini mi İngilizcesini mi arıyorsun? Türkçesinin e-book’u yok diye biliyorum. Ancak İngilizcesinin var. Bana Twitter DM’den ulaşırsan konuşalım.

 3. Michael W. Covel – Trend Takipçisi de mutlaka okunması gereken bir kitap ben iki kere okudum..para kazanmanın en basit halidir trend takipçisi öneririm

 4. Selamlar, türkçesi uzun süredir hiç bir yerde bulunmuyordu. Yayınevi scalaya mail attım. Ocak ayında yeni baskı yapacaklarını, web sitesinden takip edebileceğimi belirttiler. Bulamayanlar 1-2 hafta sonra bulabilecekler muhtemelen.

 5. Merhaba hocam, Borsa Sihirbazıları – Zirvedekilerle Röportajlar kitabını ben de isterim. Rica etsem bana da mail gönderir misiniz. Türkçesi varsa süper olur 🙂

 6. Hasan bey rica etsem bana da Borsa Sihirbazları – Zirvedekilerle Röportajlar kitabını -türkçe ise bana da gönderebilirseniz sevinirim iyi günler.

 7. merhaba üstat. sitenizdeki yorum ve analizler gerçekten çok iyi.bi de ben önerdiğiniz borsa sihirbazı adlı kitabın satışını bulamadım. sizden ricam bu kitabı bana gönderir misiniz. iyi akşamlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir