Bana Sıkça Sorulan Sorular (ve Cevapları) – 2. Kısım

%title

Dostlar, uzun süredir bakamadığım mentionlara ve DM’lere şimdi baktım. Sıkça ortak sorulan bazı sorular var. Oldukça kalabalıklaştık. O yüzden, yeni bir “bana sıkça sorulan sorular ve cevaplarım” zinciri yapmayı planladım. Buralardaysanız başlıyorum.

  • Bu arada, eğer “bana sıkça sorulan sorular ve cevapları” yazısının ilkini okumadıysanız, lütfen buraya TIKLAYARAK önce o yazımı okuyun. Orada da önemli sorulara verdiğim cevaplar mevcut.

Bu ara en çok aldığım sorulardan biri grafiklere dolar bazlı bakıp bakmadığım oluyor. Çok çok uzun bir süredir (belki 6+ yıldır) grafiklerin hiç birine (endeks dahil) DOLAR bazlı bakmıyorum. Zaten yeterince sinyalle uğraşıyoruz, bir de DOLAR bazlı bakıp yeni sinyaller üretmek istemiyorum. Sadece TL bakıyorum. Dolar bazlı bakılabilir, “bakılmaz” demiyorum. Ancak ben bakmıyorum. Tüm hayatta olduğu gibi, teknik analiz’de de stratejim belli. “K.I.S.S.”. Yani “keep it simple, stupid!”. Dolayısıyla, olabilecek en temiz grafikler, olabilecek en az sinyal, olabilecek en düşük kafa karışıklığı temel stratejim.

Kullandığım zaman periyodu tekrar sorulmaya başlanmış. Sanırım yeni takipçiler kolaya kaçıyor. Halbuki beni az buçuk takip eden herkes biliyor bunu. Tüm girişlerim HAFTALIK analizlerle, tüm çıkışlarım HAFTALIK veya GÜNLÜK grafiklerledir. Günlük altı grafik kesinlikle bakmam. Daha doğrusu, bazen zevk için bakarım tabi ki ama hiç bir al-sat kararımı günlük altı grafiklerle vermem. Hatta tüm al-sat kararlarımı olabildiğince haftalık almaya özen gösteririm. Günlük altı grafikle al sat kararını önermiyorum.

Trade tarzım soruluyor. Trade tarzım bana özgü bir tarz değil, yıllardır onlarca profesyonelin başarıyla uyguladığı bir tarz: Swing Trade. Yani pozisyonlarımı aldıktan sonra hissede güçlü bir dalga yakalayıp 4-5 hafta tutuyorum. Bu dalga bana bazen %30 bazen %50 veriyor, bazen dalga oluşmuyor, zarar basıyorum, stop oluyorum. Ancak Day Trade veya Scalping tarzı trade HİÇ yapmıyorum. Dolayısıyla, seans HİÇ izlemiyorum. Sadece kapanış bakıyorum. Seans izlemenin işi kumarhane’ye çevirdiğini düşünüyorum. Piyasa sizi yanıltmak için seans sırasında binlerce olta atar, birine yakalanmasan diğerine yakalanırsın. “yakalanmam” diyenin ellerinden öperim.

Bir sürü aracı kurum tavsiye mention’ı gelmiş. Türkiye’deki “garip” algıdan dolayı aracı kurum önerilerini açık açık yapmıyorum. Çalıştığım aracı kurumdan memnunum, soran herkese de açıkça öneriyorum. Ancak lütfen sadece DM’den sorun.

Bir sürü kişi Türkçe kaynak önerisi soruyor. Türkçe kaynak önerilerim kısıtlı. Çünkü ne öğrendiysem İngilizce kaynaklardan öğrendim. Ancak çok yakın zamanda okuduğum Türkçe borsa-finans kitaplarının bir listesini yapacağım. Oradan bol bol yararlanırsınız diye düşünüyorum. Ek olarak, ilgilenenler için bir de İngilizce okuma listesi yapma planım var.

Tüm indikatörlerle ilgili (kimsenin bilmedikleri dahil) bilgim vardır. Tüm bu indikatörleri aylarca kullandıktan sonra hiç birinin aslında fiyattan daha önemli olmadığına karar verdiğim için, sadece mumlar, RSI, HO, Fibonacci, Çizgiler, Formasyonlar kullanıyorum. Başka hiç bir indikatör yoktur ekranımda. Tek doğru bu demiyorum, benim doğrum bu diyorum.

Portföye aldığım hisseler sık sık soruluyor. Tüm al-sat işlemlerimi çok uzun süre açıkça buradan herkesle paylaştım. Hatta her hafta, elimdeki tüm kağıtları eklemeli zincir şeklinde analiz ediyordum. Bilen bilir, çok da yararlı oluyordu. Ancak bazı “trader olmaya uygun olmayan kişiler”, en ufak bir terste kalma durumunda “mal çaktın, mal pazarladın, senin yüzünden zarardayım” tarzı söylenince, bir de başka bir iki faktör eklenince paylaşımı bıraktım. Yazımı buradan okuyabilirsiniz:

Şunu unutmayın, hiç bir boksör, hiç bir turnuvada yumruk yemeden şampiyon olamaz. Eğer kontrollü yumruklar yemeyi beceremiyorsanız, sizden Trader olmaz. Daha az kaybederek, daha çok kazanacaksınız. Formül bu. Bunu idrak etmeyenler elenir. Sorulardan devam ediyorum. “Her paylaştığın grafiği alıyor musun” sorusu gelmiş. Evet, şu ana kadar çoğu zaman her paylaştığım grafiği aldım. İstisnalar vardır tabi. Ama genel durum bu.

Nasıl tarama yaptığım sorulmuş. Bunla ilgili sitemde bir sürü yazı var. Mesela:

  • Yazı 1: Trade Edeceğim Hisseyi Nasıl Seçiyorum: Tıkla
  • Yazı 2: 300+ Hisseye Her Hafta Nasıl Bakıyorum: Tıkla

Swing Trade’i soranlar ve buraya kadar yaşadığım maceraları soranlar olmuş. Bunu da, aşağıdaki yazımda yazdım. Çok kişi okumuştur mutlaka ama yeni takipçilerin veya okumayanların kesinlikle kaçırmaması gereken bir yazı olduğunu düşünüyorum, tıklayın:

Okuduğunuz için teşekkürler dostlar. Lütfen okuduğunuz her yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşmayı unutmayın. Aşağıdaki tuşlara basarak paylaşım yapabilirsiniz. Ek olarak, yaptıklarıma destek olmak istiyorsanız lütfen düzenli toz almayı da unutmayın. “Toz Almak da Nedir?” diyorsanız, Twitter’dan DM atabilirsiniz. Selamlar!

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

2 Comments on “Bana Sıkça Sorulan Sorular (ve Cevapları) – 2. Kısım”

  1. Teşekkür ederiz. Bu seriye devam ederseniz çok memnun oluruz. Aynı şeyleri sorarak vaktinizi almak istemiyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir