6 Mayıs 2024 Haftası Borsa Değerlendirmesi – SP Not Arttırımı ve Teknik Görünüm.

6 Mayis 2024 Borsa Ne Olur

Herkese merhaba.

Haftaya başlamadan, şöyle hızlıca bir endeks değerlendirmesi yapalım hep beraber. Böylece kafamızı hafta başında derleyip toplarız, haftaya da hazırlanmış oluruz.

Bildiğiniz gibi, Cuma günü uzun süredir beklenen not arttırımı geldi ve S&P, Türkiye’nin notunu B+’ya yükseltti. Bu not arttırımı bizi hala “yatırım yapılabilir” seviyenin çok uzağında tutuyor, ancak yine de en azından seçim sonrası değişen ve rasyonelleşen politikaların dışarıdan da gözlemlendiğini ve kabul gördüğünü gösteren, önemli bir not artışı oldu.

Bunun üstüne, görünüm de pozitife çevrildi ki, bu ilerideki olası not arttırımlarının da önünü açtı. Yani, Mehmet Şimşek ve yeni MB yönetimiyle tekrar girmiş olduğumuz yeni ortodoks politika yolu sonuç vermeye başladı. Bu not arttırımları ve görünümün normalleşmesi, Türkiye’ye para girişini de arttıracaktır.

Biz asıl işimiz olan teknik analize ve price action’a odaklanalım. Önce TL bazlı BIST100 grafiğini bırakıyorum aşağıya:

6 Mayıs 2024 haftası itibariyle BIST100 grafigi
6 Mayıs 2024 – BIST30 TL Bazlı Grafik

Burada görmüş olduğunuz gibi, aynı zamanda şu yazıda da anlattığım yapı olan rally-base-rally yapısı aktif ve fiyat yeni zirvelere doğru hareketine devam ediyor. Elbet bu kadar agresif yükselişin bazı düzeltmeleri mümkündür ancak trend takipçiliğinin en önemli noktalarından biri stop seviyesini ve riski iyi ayarlayarak, bu olası trendden, titretmelere ve silkelemelere rağmen düşmemektir. O yüzden, oluşacak düşüşün, düzeltmenin, kırmızı mumların yapısına ve hacmine dikkat etmemiz şarttır.

Şimdi bir de isterseniz BIST100’ün ve BIST30’un dolar bazlı grafiğine bakalım. Önce BIST100’ün dolar bazlı grafiğiyle başlayalım.

6 Mayıs 2024 itibariyle BIST100'un dolar bazli grafigi
6 Mayıs 2024 – BIST100 $ Bazlı Grafik

Burada tam anlamıyla mükemmel bir breakout, yani bir kırılım var. Fiyatın bu haliyle sol tarafında çok fazla direnç olmadığını, dolayısıyla eğer bu hareket bir-iki hafta içerisinde fake olarak kalmazsa, yani fiyat geri aşağı dönmezse, yükselişimizin oldukça mümkün ve olası olduğunu söyleyebilirim.

Bu tarz hareketler herkes için yeni zirveler demek olduğundan, çoğu kişinin artık para kazanmaya başladığı, bir nevi “katılım” aşamalarıdır. Dolayısıyla coşku her defasında bir tık daha yükselir ve borsaya gelen yerli para da artar. Yabancı paranın giriş beklentisi de bizde zaten mevcut. O zaman en azından Borsa İstanbul’un likidite problemi bir müddet çözülecek diyebiliriz.

Şimdi bir de, bence şu aşamada daha önemli olan BIST30’un dolar bazlı grafiğine bakalım, ki o çok daha temiz:

6 Mayıs 2024 itibariyle BIST30'un dolar bazli grafigi
6 Mayıs 2024 – BIST30 $ Bazlı Grafik

Yukarıdaki grafikte gördüğünüz gibi, BIST30’da da, BIST100 kadar güzel, hatta daha güzel bir grafik mevcut. Burada da çok basit bir şekilde 330$ altı stop olmak kaydıyla oluşabilecek trendlere iştirak etmek, çok kafa karıştırmadan trendi sürmek gerek.

Özetle, ben Borsa İstanbul açısından umutluyum, ancak dikkat etmeniz gereken bazı mevzular var ve bir kaç öneri bırakıyorum:

  1. Bu tarz trendlerde akıllı para, iyi yerden daha çok mal alabilmek için gün içi yüksek volatilite yaratabilir, piyasayı birden basabilir. O yüzden riskinizi iyi ayarlayıp sabırla gün sonunu bekleyin.
  2. Tek hisseye para yatırmak yerine, paranızı 3-4 hissede sepet yapın ki, en azından yükselmeyen kağıtları beklerken, diğer kağıtlarınız yükselsin. Bu sizi psikolojik olarak da güçlü kılar.
  3. Kademeli olarak girip, kademeli olarak çıkmayı düşünün.
  4. Sosyal medya’da çok fazla kafa bulandırmayın, odaklanın, sakin kalın, sürece güvenin.
  5. Trend Takipçisinin 7 Ölümcül Günahı yazımı mutlaka okuyun.
  6. Efsanevi trend takipçisi Tom Basso’nun şu röportajını dinleyin.

Herkese bol kazançlar dilerim.

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

2 Comments on “6 Mayıs 2024 Haftası Borsa Değerlendirmesi – SP Not Arttırımı ve Teknik Görünüm.”

  1. Güncel, temiz ve net analiz için bir kez daha teşekkürler İbrahim hocam. Kafamdaki soruların cevaplarını kısa ve net şekilde ifade etmişsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir