Türk Borsası Camiasının Tabuları ve Küçük Bir Dertleşme

%title

Arkadaşlar selamlar. Bu aralar yine bir kaç konuyla ilgili kafamda topladığım fikirleri paylaşmak istiyorum sizlerle. Kalabalığın tersine fikirlerim var, o yüzden sonuna kadar okumanızı öneriyorum. Şimdi size Türk Borsasının Twitter dünyasında ciddi bir şekilde “tepkiyle” karşılanan ancak dünyanın diğer yerlerinde çok ama çok normal olan bir kaç şeyden bahsedeceğim. Bunlardan biri ücretli teknik analiz dersleri.

Twitter’da, sağda solda, Türk borsası camiasında “ya arkadaş, borsadan para kazanan kişinin ücretli ders vermeye ihtiyacı mı olur?” şeklinde saçma bir argüman dolaşıyor. Hayatımda gördüğüm en saçma argümanlardan. Adam 10-15 yıl emek vermiş, okunmayanı okumuş, izlenmeyeni izlemiş, pratik yapmış, para kaybetmiş, düşmüş kalkmış. Kendi bildiklerini ücretsiz yayınlamak zorunda değil. Borsadan para kazansa bile tecrübelerini ve bildiklerini para karşılığı isteyene satabilir.

“Ama hocam buradaki olay şu, zaten yeterince bilseydi, borsadan kazanırdı” deniliyor. Bu mantıkla koskoca bir danışmanlık sektörünü direkt çöpe atmamız gerekir. Koca koca şirketler dışarıdan danışmanlık firmalarıyla anlaşıp milyonlarca para ödeyip fikir alıyor. O zaman bu firmalara danışmanlık yapanlar da “kendi şirketini kursaydı, para kazansaydı” fikriyle dışlanabilir. Halbuki sektör ayakta ve çok aktif. Kendi şirketine danışman alan ve iyileştirmeler yapan şirket CEO’ları çok vizyoner, teknik analiz dersi alanlar mı değil?

Senin zamanın yoktur, bilgin eksiktir, biri anlatınca daha iyi anlıyorsundur, ingilizcen yoktur vesaire. Birinden teknik analiz öğrenmek için binlerce nedenin vardır. Uygun fiyata anlaşırsın, daha hızlı yol alırsın. Bundan daha normal ne olabilir? Ah Türk Borsası ortamı Ah!

İngilizce öğretmenine gidip ders almak istediğinizde aklınızdan “ulan bu adam İngilizce’yi iyi biliyor, bana öğretecek, ancak madem bu kadar iyi biliyor, o zaman ithalat-ihracat yapsaydı da daha çok kazansaydı?” sorusu mu geçiyor? Geçmiyor.

Dolayısıyla, bu konuda da bu soru işaretlerinin kalkması lazım. Kimisinin zamanı, yetkinliği, dili, fırsatı vardır tek tek kendi emek verir öğrenir, para ödemez, kimisinin zamanı değerlidir, parası çoktur, para verir, zaman ve bilgi satın alır.

Demem o ki, bu tür şeylere lütfen saçma tepkiler vermeyin. Eğer doğru kişi size doğru şeyler anlatacaksa bunun bedeline paha biçilmez. Biraz vizyoner olmamız gerekiyor. Sadece bu konuda değil, her konuda. Yani, “borsayı iyi bilseydi ders vermezdi” goygoyunu geçelim bence.

Türk Borsası Camiasının Bir Diğer Tabusu: Aracı Kurum Paylaşımları

Sonra, ikinci konu, aracı kurum tavsiyesi. Herkeste bir alerji olmuş aracı kurum tavsiyesi vermeyle ilgili. 3-4 ay önce gayri ihtiyari, çalıştığım kurumu Twitter’da yazdım. Vay efendim sen misin bunu yazan, reklam yapıyorsun bilmemne diye ortalık karıştı. Sonra fark ettim ki garip bir alerji var bu konuyla ilgili. Sonra soran olursa kimseye açıktan yazmadım, “merak ediyorsan DM’den yaz” dedim. Aracı kurumlarla ilgili bu alerji neden oluştu, nasıl oluştu hiç anlamadım. Tüm aracı kurumları açık açık tartışmalıyız.

Biz hizmet alan taraftayız, tabi ki bize iyi hizmet eden şirketi bulmalı ve tavsiye etmeliyiz. Ben size “arkadaşlar, ben etimi şu kasaptan alıyorum, eti harika, öneririm” deyince sıkıntı olmuyor ancak “arkadaşlar şu aracı kurumu kullanıyorum” cümlesini açıktan yazınca ortalık karışıyor.

Benim aracı kurumumda otomatik emirlerin hiç biri ücretli değil, takip eden stoptan tut da buy stop-buy limit emirlerine kadar bir sürü emir var, bir sürü ücretsiz uygulama var. Yıllardır kullanıyorum, çok da memnunum. Bunları yazmak neden ayıplanıyor?

Türk Borsası Tabuları: Aracı Kurumlar
Türk Borsası Tabuları: Aracı Kurumlar

Bankaya binde 2 komisyon veren sonra telefonuna bile çıkmayan müşteri temsilcileriyle uğraşan bir adamı daha düzgün hizmet alması için yönlendirmek neden sıkıntı yaratıyor tam anlamış değilim. O yüzden her yerde yazıyorum, banka ile çalışmayın.

Benim aracı kurumumla çalışmak zorunda da değilsiniz, bir sürü sağlam güvenilir aracı kurum var, seçin birini, çalışın. Hepsi SPK tarafından denetleniyor, güvenilir firmalar. Bana fikir sorarsanız da fikrimi açıkça söylüyorum zaten DM’den. Son karar sizin.

Asıl anlatmak istediğim şey şu, biz paramızla hizmet alıyorsak, bize iyi hizmet veren her firmayı birbirimize önerebilmeliyiz. Bunun ayıbı, reklamı bilmemnesi yok. Şimdi son bir konuya daha değineceğim.

Bir iki twitter üstadının yazdığı tweetlere denk geldim, bir iki arkadaş gönderdi. İsim vermeden beni eleştiriyorlar. “Sitesine yönlendiriyor” diye. Aklım gerçekten almıyor bu cümleyi. Ya, siteme yönlendirmeyip ne yapacağım? Gerçekten anlamıyorum Türk Borsası ortamlarını.

Yazdıklarımı siteme yüklüyorum, site ücretsiz, sürekli açık, isteyen girip okuyor. Üstelik içerisinde de çok yararlı dersler, yazılar, tecrübeler var. “adam insanları sitesine yönlendiriyor” ne demek? Nasıl bir cümle? Gerçekten inanılmaz 🙂

Yani özetle, arkadaşlar, Türkiye öyle bir ülke ki, başarılı olan bir proje, ne kadar etliye sütlüye dokunmasan bile, mutlaka taş yiyor. Türk Borsası, kara deliğine herkesi çekiyor. Bu işi bilen biri dersini veriyor, laf yiyor, insanların yararına hizmet öneren “vay herif reklam yapıyor” oluyor, site açıyorsun, ücretsiz beklentisiz bir şeyler paylaşıyorsun, “adam siteye yönlendiriyor” deniyor. Her neyse, şikayet ettiğimden değil, sizleri dost olarak görüyorum, dertleşme babında yazmak istedim. Bilen bilir, bu tür şeyler benim düşürmez, ama siz de bilin istedim.

Başınızı ağrıttım, kusuruma bakmayın. Hep beraber daha iyi sonuçlar almak, bu işi daha iyi öğrenmek ve kendi finansal özgürlüğümüzü sağlamak zorundayız. Bunu ben yaptım, yapmak isteyenlere de yardım ediyorum. Bunu yaparken Türk Borsasından ve Türk Borsacılarından uzak durun. (Hepsinden değil tabi ki, anladınız siz). Darısı başınıza, yardım için hep buradayım. Selamlar, saygılar.

Bu yazımı sevdiyseniz, Aracı Kurumlarla ilgili yazdığım şu yazıya da mutlaka göz atın.

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

11 Comments on “Türk Borsası Camiasının Tabuları ve Küçük Bir Dertleşme”

  1. Sizi çok beğenerek takip ediyorum. Kimseye kulak asmayın tarzınız ve stiliniz bana çok uygun geliyor. Teşekkür ederim.

  2. Merhaba, tr.tradingview.com adresinde sizin yazar olarak nick iniz var mı. Oradan da izleyebilirmiyiz. Selamlar saygılar .

  3. Çalışmalarınız iyi yolda gidiyor fakat bu yazıda Saçmalamışsınız bence.twitte çok takipçili olupta aracı kurum ile menfaat ilişkisi olmayan sanmıyorum.Ayrıca eğitim veren katılımcıların hepsi değil yüzde 10unun bile para kazanmaya başladığını belgesin ekstreler ile kabul edicem.Kısacası eğitim yapmayan yok gibi eğitim alanlar para kazanabiliyor mu önemlidir.

    1. Hocam ne yazık ki böyle kişiler toplumumuzun her alanında gözüküyor birisi iyi niyetle bir şeyler yapmaya uğraşsa hemen diğer kimseler yargılamaya başlıyor şahsen ben sizin önerdiğiniz aracı kurumdan çok memnunum ayrıyeten yazılarınızı dönüp dönüp tekrar okuyorum zira kısa ve basit olsa bile altında yatan bir çok dolu tecrübe var her okumamda kendi tecrübelerim de arttığı için daha da iyi özümsüyorum yazılarınızı bütün emekleriniz için teşekkürler sizler bakmayın eleştirenlere bizim gibi yeni başlayan acemilere çok şey kattınız yoksa ben sistem kurmayı şimdiden değil milyarlarca zarara girdikten sonra düşünürdüm

  4. 3 senedir borsadayim…genelde yorum dinlemem bakmam takip edip kademeli almayi ve strateji ve sabri borsanin izindenden ogrendim.. grafiklerede calisiyorum..basarili bi calisma..o yuzden okuz altinda buzagi aramamak lazim diyorum ve iyi geceler diliyorum..

  5. Ülkemizde hiçbir başarı cezasız kalmıyor.

    Çok iyi bir eğitmenim oldu. 1 yılda geldiğim nokta sizin hikayenizden ve birçok profesyonelin hikayesine de baktığım olağanüstü zaman ve para kazandırdı bana. Malesef bilgiye ve bilen kişilere tahammülümüz toplum olarak çok düşük.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir