Petrolün Fiyatı Tarihi Bir Fırsat mıdır? Petrol Yatırımı Hakkında

%title

Arkadaşlar merhabalar. Koronavirüs etkisi tüm dünyanın finansal piyasalarını bir şok dalgasına sokarken, bu dalganın kısa vadede geçmeyeceğini, bir süre kalıcı olacağını ve kalırken de ciddi yapısal değişiklikler getirip yeni “normaller” belirleyeceğini artık iyice anladık. Tabi, finansal piyasalara kısa vadede değil, orta ve uzun vadede bakan, bakmayı bilen gözler için, bu şok dalgası ve yarattığı tarihi zamanlar, içerisinde ciddi fırsatlar da barındırıyor. Bunlardan biri, PETROL Yatırımı. Malum, petrol 2020’nin başından beri neredeyse aralıksız düşüyor. An itibariyle Brent Petrol’ün varil fiyatı 27$ civarından işlem görüyor. Aşağıda sizlerle haftalık grafiğini paylaşıyorum.

Petrol Yatırımı
Petrol Yatırımı

Petrol’ün bu aralıksız düşüşü, virüs olayıyla birlikte global krizin en önemli tetikleyicisi olarak görülüyor bazı ekonomistler tarafından. Petrol’ün neden bu kadar düştüğü mevzusunun içinde biraz siyaset var, o tarafa pek girmeyeceğim şimdilik. Bahsetmek istediğim konu farklı. Bu ciddi düşüşle birlikte brent petrol şu anda 2003 ve 2016 dipleriyle aynı fiyatlarda işlem görüyor. Grafiği aşağıda. İyice incelemenizi rica edeceğim.

Petrol Yatırımı
Petrol Yatırımı

Bir de, aşağıya, haftalık olarak güncel grafiğini ve teknik çizimini bırakıyorum. Düşüşü çok bariz bir şekilde teknik olarak önceden haber verilmişti, yararlanan yararlandı, burada da paylaşmıştım sizlerle. Grafiği inceleyin lütfen:

Petrol Yatırımı
Petrol Yatırımı

Şimdi son tahlilde, petrol tarihi diplerinde. Bu haftaki üç işlem gününde oluşan fiyat hareketlerine haftalık bakarsanız, bir doji mevcut. Perşembe Cuma ne olur belli olmaz, ancak böyle kapanırsa, son bir teyit daha gerekli yine haftalıkta. Ben düşen kanal dibi, tarihi desteği ve bir de aşağıda tek olarak gösterdiğim fibonacci uzatma seviyesinin 1.27-1.41 arası temasından dolayı Petrol’ün çok yakın zamanda yukarı yolculuğuna başlayacağını düşünüyorum.

Petrol Yatırımı
Petrol Yatırımı

Tabi ki, sloganımız belli. Fiyat ne derse o. Fiyat şu an için “ne yapacağımı bilemiyorum” diyor (DOJİ). Haftalıkta içi dolu, gövdeli yeşil bir yükseliş mumu görürsek, fiyat artık “tamam, benim yükselme ihtimalim arttı” diyecek. Şimdi, bir teknik analist olarak şöyle yapmalı: Petrol yeşil bir yükseliş mumu bıraktığında, Petrol’de long işlemi, yani yükseliş tarafına işlem açmalı. Peki bunu nasıl yapacak? Petrol işlemleri şu an için FX piyasasında yapılıyor. Ancak FX Türkiye’de bayağı kısıtlı malumunuz. Yabancı aracı kurumlarda da güven problemi var. Bunlar harici, petrolün yükseliş olasılığından para kazanabileceğiniz başka bir seçeneğiniz mevcut: Petrol Fonu. Mesela AKBANK’ın aşağıda linkini verdiğim fonu bir petrol fonu. İsmi: Ak Portföy Petrol Yabancı BYF Fon Sepeti Fonu – AES. Fonla ilgili tüm bilgileri BURAYA TIKLAYARAK okuyabilirsiniz. Açıklaması da aşağıda.

Petrol Yatırımı
Petrol Yatırımı

Bir teknik analistin, özellikle bir Swing Trader’ın bu tür büyük dalgaları yakalayabilmesi için alternatif yatırım araçlarına da bakması gerekir. Ben Petrol’de bir fırsat görüyorum. Hareketine başladığı zaman köşeye biraz petrol fonu atmayı planlıyorum. Bu fonla ilgili gelen bir kaç soruya da cevap vereyim.

Bu fon direkt petrole yatırım yapamaz. Kimse direkt petrole yatırım yapamaz. Çünkü petrolde fiziki teslimat diye bir şey yoktur. Bir varil götürüp “doldur abi petrolü buraya” diyemeyeceğiniz için, bu fon, petrole yatırım yapan fonları portföyüne alıyor. O yüzden pozisyon dağılımında yüksek oranda “yabancı menkul kıymet” görürsünüz. Çünkü gerçekten de yabancı menkul kıymet vardır fonun portföyünde. Biraz araştırmacı olursanız, fonun pozisyonlarını da bulabilirsiniz. Mesela, aşağıda fonun yatırım yaptığı menkul kıymetleri bulabilirsiniz. Çoğu Amerikan borsasında işlem gören PETROL fonları. Kodlarıyla birlikte TradingView veya investing’den de bakabilirsiniz. Mesela nominal değeri en yüksek fon USO. Yani United States Oil Fund. Grafiğine bakın.

Petrol Yatırımı
Petrol Yatırımı

Bu ve bunun gibi fonlar var portföyde. Bu portföy trade amaçlı değil, dalga yakalamak amaçlı kullanılmalı. Fonun sahibi AKBANK. Yani merdiven altı bir fon değil. Ancak risk Grubu tabi ki yüksektir. O yüzden herkese değil, ne yaptığını bilene uygundur. Fon dışında forexte ve varantta da petrol yatırımı yapabilirsiniz. Onları amatör yatırımcılara önermem. Varantı profesyonellere bile önermem. Sizin bileceğiniz iş tabi son karar sizin. Size de fikir olması açısından paylaşmak istedim.

Petrol Yatırımı Uyarısı

ÇOK ÖNEMLİ NOT: Ben sizin yatırım danışmanınız değilim, öyle bir lisansım yok, yazdıklarım sizi değil kendimi bağlar. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir, hareket başlamadan girmek risk içerir, farklı bir bakış açısı olması açısından paylaştım. Her koyun kendi bacağından asılır. Lütfen kendi yatırım kararlarınızı kendiniz veriniz. Tüm paranızı kaybedebilirsiniz. İnternette okuduğunuz kimsenin kararıyla yatırım yapmayın, eğer bu işleri bilmiyorsanız hiç bu işe bulaşmayın bile.

Okuduğunuz için teşekkür ederim, amacım finansal okuryazarlığı arttırmak ve sizlere farklı bakış açıları, farklı perspektifler sunabilmektir. Selamlar, saygılar.

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

3 Comments on “Petrolün Fiyatı Tarihi Bir Fırsat mıdır? Petrol Yatırımı Hakkında”

  1. Merhaba
    Öncelikle çok güzle bir yazı olmuş elinize sağlık. Bir soru sormak isterim. Fonlarla ilgili çok Bilgi sahibi değilim. Ancak yatırımımı çeşitlendirmek istiyorum ve dediğiniz gibi petrol fiyatının düşmesi bir fırsat. Amerikan borsasında işlem gören petrol fonlarını içerdiği için Amerikan borsasındaki düşüşten bu fonlar da negatif etkilenir değil mi?

  2. Bu hafta bir miktar portföye eklemiştim.

    Fonun %2.9 yıllık komisyonu var ve valör süresi diğer fonlara göre uzun. Alırken t+1 yani aldığınız günün ertesi günü alım yapıyor, satım valörü t+3.
    Buradaki pozisyonun orta, uzun vadede düşünülmesi şart özellikle bu günlerdeki volatilite düşünüldüğünde.

    Yazı için teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir