Nedir bu Bitcoin ETF’si? Onaylanırsa Ne Olacak?

%title

Herkese merhaba sevgili Traderlar, sevgili Borsacılar, sevgili Kriptocular ve sevgili Finansal Piyasalar sevdalıları.

Bitcoin son 2 gündür atakta. Bu hareketin önemli bir kısmı, uzun zamandır beklenen Bitcoin ETF başvurusunun olumlu sonuçlanacağı ile alakalı pozisyonlanmalar. Peki Bitcoin ETF’si nedir? Neden önemlidir, biraz bahsedelim mi? Haydi, çayları alın, biraz sohbet edelim.

%title

Bitcoin ETF’sinin önemini anlamak için, önce size biraz ETF’lerden bahsetmem gerekiyor. ETF dediğimiz şey, Exchange Traded Fund demek. Yani, “geleneksel borsalarda işlem gören fonlar”. Peki ne demek “borsalarda işlem gören fonlar?” Biraz detaya girelim.

Bunlar aslında bildiğimiz fonlar, sizler için belli bir endeksin veya belli bir sektörün veya belli bir trendin hisse senetlerini ENDEKS haline getirip, ona yatırım yaparlar.

Aslında bir nevi bizim VİOP üzerinden BİST30 alıp satmamız gibi.

Biz VİOP üzerinden BİST30 endeksinin vadeli sözleşmelerini alıp satarken, tek bir hisse senedine değil, bir hisse senedi sepetine yatırım yapıyoruz veya o sepetle trade ediyoruz, değil mi?

İşte, ETF’ler de, bu sepetlerin sınırsız ihtimalli hale getirilmişi gibi.

Ancak vadeli değil, yani vade sonunu değil, anlık ticareti fiyatlıyor. Birkaç örnek verelim, mesela sadece elektrikli otomobil sektörüne yatırım yapan ETF’ler bulabilirsiniz, ya da sadece yeşil enerji üzerine yatırım yapan ETF’ler bulabilirsiniz. YA da bizden örnek verelim, bizde de popüler bir örneği mesela Ziraat’in BİST30 ETF’si (ZPX30F).

Eğer “ben hisse senetlerine değil, BİST30 endeksine yatırım yapacağım” diyorsanız ve VİOP vadesini ve kaldıracını kullanmak istemiyorsanız, hisse senedi alır gibi ZPX30F alabilirsiniz.

Yani aslında, ETF’ler bir endeksi veya bir trendi taklit ederek, o endeksteki firmaların SEPET performansını yansıtmayı amaçlıyor. Böylece tek bir hisse senedi alır gibi çeşitli SEPETLERE kolayca yatırım yapıyorsunuz.

Peki Bitcoin ETF’si Nedir? Neden Önemlidir?

Peki Bitcoin ETF’si neden önemli ve neden bu kadar bekleniyor, neden bu kadar heyecan yaratıyor? İşte bu konu önemli, iyi dinleyiniz.

ETF’ler, bildiğimiz geleneksel borsalarda işlem görüyor, yani borsa istanbul’da, NYSE’de, CME’de vesaire. Hepsinin bir regülatörü var, SPK gibi denetleyici kurumları var (SEC mesela).

Ayrıca ETF’ler VADELİ veya TÜREV piyasalara değil direkt olarak SPOT PİYASALARA etki ediyor, yani sepetinde taşıdıkları ürünleri SPOT PİYASADAN alıyorlar.

Bir nevi devletlerin takibinde ve güvencesinde. Dolayısıyla çok daha kalabalık bir kitlenin takibinde ve ilgisinde. Halbuki kripto öyle değil. Kripto hangi argümanla ön plana çıkmıştı? “merkeziyetsiz, denetimsiz” olmasıyla ön plana çıkıyordu değil mi?

Böylece paranın kontrolünü devletlerden, kurumlardan, aracılardan alıp kişilere verecekti. Şu ana kadar da öyle ilerledi.

%title

Ancak şimdi Bitcoinin, aynı mesela bir hisse senedi gibi, mesela bir kıymetli maden gibi, mesela bir pamuk gibi, buğday gibi, petrol gibi GELENEKSEL BORSALARDA İŞLEM GÖREN BİR ETF’YE DAHİL OLMASI, onu çok geniş kitlelerle buluşturacak.

Yani, mesela berber Osman amca, kasap Ahmet Efendi, terzi Ayla Abla, bankasına gidip “ben bitcoin ETF’sine yatırım yapmak istiyorum” diyecek ve aynı altın alır gibi bunu portföyüne alabilecek.

Eskiden nasıldı? Eskiden kriptolar sadece gençlerin, trendleri takip edenlerin, teknolojiyle arası iyi olanların, değişimi sevenlerin takibindeydi. Şimdi ise ETF sayesinde genele yayılabilecek.

Tabi ki daha önce kripto piyasasına yatırım yapan ETF’ler, fonlar oldu. ANCAK DİKKAT EDİN, o fonlar ve ETF’ler direkt kriptoya değil, kripto ile iş yapan veya onu kendi işlerine entegre eden ŞİRKETLERE yatırım yaptı. Veya bu ürünlerin VADELİ TÜREVLERİNE yatırım yaptı.

Bu sefer iş farklı. Neden farklı?

Çünkü bu sefer bu ETF, yani Bitcoin ETF’si, DİREKT OLARAK BİTCOİNİN KENDİSİNE, ÜSTELİK SPOT PİYASADAN, YANİ ANLIK AL-SAT FİYATINI ETKİLEYECEK ŞEKİLDE yatırım yapacak. Yani direkt olarak BİTCOİN TAŞIYACAK. Böylece Bitcoinin aynı bir altın gibi, gümüş gibi, döviz gibi, geleneksel borsalara entegrasyonu başlamış olacak.

Bu ne demek? Bitcoinin ve kripto marketin daha fazla kişiye ulaşması demek. Yani, daha fazla talep demek, daha fazla dikkat demek, daha fazla satın alma demek, daha genişe yayılan bir kripto piyasası demek.

Şu ana kadar bu gelişmelere çok cılız da olsa “hani biz merkeziyetsizdik, şimdi SEC’in, veya herhangi bir regülatör kurumun kontrolüne mi gireceğiz?” diye isyan eden birkaç önemli kripto aktörü olsa da, kripto piyasasının geneli bu gelişmeden memnun gibi gözüküyor.

Çünkü en nihayetinde, bu artık Bitcoinin ve kripto piyasasının kalabalıklar tarafından “yatırım yapılabilir bir enstrüman” olarak kabul edilmesi demek. Bu da piyasanın “balon”luğunu, “güvenilmez bir piyasa” olduğu intibasını siliyor.

Çok değil sanıyorum 2-3 gün sonra bu ETF’nin haberi gelecek. Şu ana kadar beklentiler bu ETF’nin %90 oranında “kabul edileceği” yönünde. Ancak olur da RED gelirse, buradan BTC’nin %10-15 civarı, altcoinlerin %20-25 civarı dump yemesi de mümkün.

Tabi şunu da unutmayalım, eğer kabul gelirse de, bu uzun zamandır beklenen kripto boğasının teyidi olur. Okuduğunuz için teşekkürler, herkese bol kazançlar.

11 Ocak 2024 Güncellemesi: Haber geldi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) 11 Bitcoin borsa yatırım fonunu (ETF) onayladı. Fonları sunan şirketler arasında BlackRock, Invesco ve Fidelity gibi tanınmış oyuncuların yanısıra, Grayscale ve Ark gibi dijitale odaklanan firmalar da bulunuyor.

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir