Nasıl Zengin Olunur? Zenginler Gün Geçtikçe Nasıl Daha Fazla Zenginleşiyorlar?

%title

Dostlar selam. Bir kaç gün önce sevgili takipçim @KeremmCakin benimle harika bir video paylaştı. Video bir YouTube kanalından. Kanalın ismi Valuetainment. Value (değer) ile Entertainment (eğlence) kelimelerini birleştirmiş. Videonun başlığı “zenginler gün geçtikçe nasıl daha fazla zenginleşiyor?” Nasıl Zengin Olunur konusundan ziyade, zenginliğin nasıl büyüyerek devam ettiğini anlatıyor video. Video İngilizce, İngilizceniz varsa, izlemeniz için linki aşağı bırakıyorum. Ayrıca kanala da üye olmayı unutmayın, çünkü son zamanlarda üye olduğum en değerli kanal gibi duruyor. Video aşağıda:

Şimdi biraz bu videoyla ilgili konuşmak istiyorum sizlerle. Video’da “neden zenginler gün geçtikçe daha zenginleşiyor, neden fakirle zengin arasındaki makas açılıyor?” sorusu sorulmuş ve cevaplar verilmiş. Video beni çok etkiledi ve not alarak izledim. Sizlerle bu videodan aldığım notları paylaşmak istiyorum. Bundan sonra vereceğim tüm bilgiler videodan. Önce şunu söyleyerek başlayayım, dünyadaki en zengin %1’in arasına girmek istiyorsanız (yani 75milyon300bin kişiden biri olmak istiyorsanız) şu an itibariyle cebinizde 753.000$, yani kaba hesapla 4.500.000TL para olması gerekiyor.

Eğer cebinizde bu para varsa, şanslısınız, çünkü dünyanın en zengin %1’i içerisindesiniz. Dünya nüfusu 7.5 milyar. Oradan hesap edin. Ülkelere bakıldığında, ABD’de bu paraya sahip 19.1 milyon insan var. İkinci Japonya 4.5 milyon ile, üçüncü sırada İngiltere 3.3 milyon insanla. Konunun derinine girmeden önce, bir garip bilgi daha vereyim size. 1982 yılında, dünyanın en zengin 400 kişisinin (FORBES 400) serveti 93 milyar $’ken, şu an, 2020’de, dünyanın en zengin 400 kişisinin serveti 2.5 Trilyon $. 2050’de bu rakamın 80 Trilyon $ olması bekleniyor.

Nasıl Zengin Olunur ve Zenginlik Nasıl Arttırılır?

Yani özetle, zengin her geçen yıl daha fazla zengin oluyor, fakir ise ne yazık ki parasını büyütemiyor. Peki neden? Bunun çok çeşitli nedenleri var. İlkinden başlayalım. Zengini daha zengin yapan en önemli nedenlerden biri “Katsayı Baz Etkisi” ve “Bileşik Faizin Gücü”. Bu ne demek? Şu demek. Diyelim ki bende 100.000TL var, Osman’da ise 10.000TL. Aramızdaki net servet farkı 90.000TL. Ben Osman’dan 90.000TL daha zenginim. İkimiz de bu parayı %10’dan bir yıllık faize koyuyoruz. Yıl sonunda benim param 110.000TL, Osman’ın parası 11.000TL oluyor.

Aramızdaki servet farkı sadece bir yılda 90.000TL’den, 99.000TL’ye çıktı. Bunu 10 yıl üst üste yapınca ne olacak? Rakamlar, tahmin ettiğiniz gibi inanılmaz. 10 yılın sonunda, benim servetim 235bin olurken, Osman’ın serveti 23bin civarlarında kalıyor. Aradaki servet farkımız 212bin oluyor. Ben Osman’dan, 212bin lira daha zenginim. Bir de, biraz daha kafayı çalıştırıp, Osman’dan 3 veya 4 puan daha fazla yüzde kazansam ne olur?

Yani ben paraya yıllık %10 değil de, %15 para kazandırsam, Osman hala %10 kazandırsa, servet çok çok daha fazla açılıyor. Bir kere zengin’in en büyük avantajı bu. Buna, pek çoğunuzun bildiği gibi, bileşik faiz etkisi deniyor. Videoda buna “exponential growth” denmiş. Yola çıktığınız baz servet ne kadar fazlaysa da, o kadar çok para kazanmaya devam ediyorsunuz. Bu, fakirin zengine göre en büyük handikapı. Devam edelim, zenginin zengin kalmasındaki bir diğer sebep, Positioning, yani konumlama. Bu ne demek?

Zengin, paranın kendine verdiği özgürlüğü kullanarak çevresindeki diğer fırsatlara göre kendini konumlandırabiliyor. Gerekirse yeni girişim yapıyor, gerekirse bir işe ortak oluyor, bir startup’a melek yatırımcı oluyor, arsa alıyor 5 yılda değeri 5’e katlanıyor vesaire. Fakirin ise sabah gidip akşama kadar kilitli kaldığı bir işi var, parasını değerlendirecek fırsatı yok çünkü parası da zamanı da yok. Arsa alamaz, bir startup’a para yatıramaz, yeni fırsat bulsa, değerlendiremez. Zengin bu konuda çok daha fazla özgür, çünkü zamanı da var, parası da.

Buna halk dilinde, biliyorsunuz, “para parayı çeker” deniyor. Bundan daha güzel bir açıklama olamaz. Zengin, bir arsa alır, duyarsınız, 2 yıl sonra 5 katına satmıştır. Bir girişime para yatırır, girişim patlar gider, hisse alır, şirket 10 kat değerlenir. Bu böyle gider.

Zengini gün geçtikçe daha da zengin eden bir başka neden, “uzun vadeli düşünme disiplini”. Video’da bu konuyla ilgili hepimizin tanıdığı bir kişi örnek verilmiş. Warren Buffet. Ancak klişe Warren Buffet alıntılarıyla değil, farklı bir yaklaşımla. Bunu sizinle paylaşmam gerek. Aşağıda, Warren Buffet’in net serveti var. Siz mavi çizgiye odaklanın. Gördüğünüz gibi, yaşlandıkça serveti inanılmaz miktarlara ulaşmış. Ancak sarı ile işaretlediğim 44 yaşındaki servet erimesine bakar mısınız?

Nasıl Zengin Olunur - Warren Buffet
Nasıl Zengin Olunur – Warren Buffet

Sadece bir kaç yıl içerisinde, serveti 34 Milyon Dolar’dan, neredeyse %50’ye yakın erimeyle 19 Milyon Dolar’a inmiş. Normalde, bu seviyede büyük bir servet erimesi, neredeyse %99 insanı panikten öldürür, her şeyi sattırır, hisseler satılır, nakite geçilir, eller titrer. Ancak Buffet, “uzun vadeli yatırım vizyonu”, ona güvenmesi ve disiplinini bozmaması sayesinde, yıllar içerisinde o parayı geri kazanıp, üstüne yeni zirveler görmüş. Bu disiplini hangi insan bu kusursuzlukta takip edebilir? Eden kişinin de zengin olması normal değil midir?

Bundan sonrasını biraz hızlı geçeceğim, zengini daha zengin yapan bir diğer konu geçmişte takılı kalmaması olarak yorumlanmış. Yani çok basit bir cümleyle, “zengin mızmızlanmıyor, söylenmiyor, pişman olmuyor, ilerliyor”. Tabi ki paranın verdiği rahatlıkla da oluyor bunlar. Ama sonuç olarak, paranın verdiği rahatlıkla da olsa, geçmişe takılı kalmıyor, yeni şeyler deniyor, sürekli ilerlemeye çalışıyor ve bir şekilde o adımı atıyor. Başka bir önemli konu, çok büyük zenginlerin mutlaka bir şeyde uzmanlaşması. Yani özetle: Buffett hisse senetlerinde, Trump emlakta, Zuckerberg sosyal medya’da uzmanlaşmış. Bu adamlar her şeyi bilmiyorlar ama bir şeyi çok iyi biliyorlar. Uzmanlaşmışlar. Eldeki parayla da, her şeyi bilecek farklı danışmanlar tutuyorlar. Böylece adım adım ilerliyorlar.

Başka bir konu, size çok ilginç gelecek, ama çok haklı bir konu. Nasıl zengin olunur sorusundan daha derin bir mevzu: Zengin, gün geçtikçe daha çok zenginleşiyor çünkü olabilecek en düşük vergiyi vermek üzerine düşünüyor. Video’da şu örnek verilmiş: bir girişimci, şirketini Chicago’da kurarsa kazancının %50’sini vergi veriyor, Yok, gidip Oklahoma’da kurarsa, kazancının %18’ini vergi veriyor. Üstüne offshore şirketler kuruyor, vakıflarla çalışıyor, gider yönetimi ve çeşitli vergi oyunlarıyla, her zengin vergiyi az ödemenin bir yolunu buluyor veya bulacak danışmanlar kiralıyor. Şaka değil, şimdi bir excel açın ve bir şirket kurduğunuzu düşünün. Her yıl 100.000TL kazanın ve bu kazancın %20’sini devlete verin. Bir de yanına, aynı kazancın %5’ini devlete vergi verdiğinizi hesaplayın. Aradaki fark sizi dumura uğratacak.

Zengini daha zengin yapan başka nedenler şöyle sıralanıyor: Zenginin çevresindeki zengin insanlarla sürekli tanışıp yeni işler kovalaması, networking, nesilden nesile miras yoluyla gelir aktarımı, kazanılan paranın tekrar yeni yatırımlara yönlendirilmesi.

Özetle, ne yazık ki dünyanın en adaletsiz konusu “zengin ile fakirin” fırsat eşitliği konusu. Bu videoda da bunun çok mantıklı nedenlerle anlatıldığını gördüm ve sizinle paylaşmak istedim. Dünya böyle gittikçe, zengin her defasında daha zengin olmaya devam edecek. Yoksullara düşen ise, nasıl zengin olunur sorusundan ziyade, bu çemberden nasıl çıkılacağını düşünmek, bunun üstüne kafa yormak ve zinciri kırmak. Evet, kolay değil, üstelik yoksul, bu maçta çok dezavantajlı durumda, ama hiç bir şeyi de kabullenemeyiz değil mi? Yani, mücadeleye devam dostlar. Nasıl zengin olunur sorusunu sora sora belki bir yerde bir yol bulup yürüyeceğiz 🙂 Uzun bir zincir oldu, boş zamanım varken, bir videonun etkisiyle, oradan öğrendiklerimi ve aklıma gelenleri sizlerle paylaştım. Umarım işinize yaramıştır. Selamlar, saygılar. Sitedeki diğer yazıları okumayı unutmayın.

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

4 Comments on “Nasıl Zengin Olunur? Zenginler Gün Geçtikçe Nasıl Daha Fazla Zenginleşiyorlar?”

  1. Varlıklarınız bize hizmet etmeli, biz varlıklarınız değil. Birçok yöntemi var ama en net anlatımları pasif gelir yöntemiyle bulabiliriz. Bu pasif gelir algısı Finansal kazancın atası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir