Naci Ağbal Görevden Alındı: 25 Mart 2021 Haftası – Borsa Değerlendirmesi

%title

Dostlar herkese iyi akşamlar. Herkeste bir panik havası, bir kısım ne yapacağını bilmiyor, bir kısım strateji çizemiyor, bir kısımın kafa hepten karışık. O yüzden, ben kendi bakış açımı, kendi borsa değerlendirmesi yazımı, yine kendi sistemim dahilinde sizlere anlatayım istiyorum. Belki yardımım dokunur. Şimdi, öncelikle benim endeks ve borsamız hakkındaki fikirlerimin üzerinden kronolojik sırayla geçelim. Zamanı olan için iki yazı paylaşmıştım, hatırlatıyorum. İlki, 5 Mart 2021’de sizlerle paylaştığım ve “aman dikkat” temalı yazım, şurada:

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

İkincisi ise, ortalığın biraz daha sakinleştiğine, risk iştahının biraz daha arttığına ve haftalık grafikte bir harami oluştuğuna dikkatle, “biraz daha rahat olabiliriz” temalı, 15 Mart 2021’de paylaştığım şu yazı:

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Ben bu ikinci yazıdan sonra KASAMIN YARISIYLA bir portföy yapmıştım.Tam olarak aşağıdaki grafikte, KIRMIZI OK ile gösterdiğim Pazartesi günü sabah açılışta almıştım hisseleri. Bilen bilir, portföy şöyleydi: #bimas, #petkm, #tcell, #aygaz. Bir de halka arzdan #TRILC

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Tüm hafta boyunca endeksi ve kağıtlarımı yakından izledim. Hem endeks, hem kağıtlarım 8 Mart haftası nispeten iyi performans gösterdi. Ben de bu sefer, üçüncü denemede, tepenin (yani 1.580’in) aşılacağını düşünüyordum. Tüm dikkatim bu seviyenin aşılmasındaydı. Bu seviyenin aşılacağı gün 17 Mart’tı. Öğleden önce 1.590’lara kadar çıkan endeks, sert satış yedi ve en tepeden en aşağıya kadar ayılar sürdü endeksi. O günün fiyatı günün en dibinde, yani 1.562’de kapandı. Bu haliyle çok çok kritik yerde, 3. Denemede bir shooting star oluştu. Ben bu shooting star sonrası da elimdeki hisseleri satmadım çünkü normal şartlar altında bu formasyonun mutlaka teyidini beklemeye çalışıyorum. Beklediğim teyit, 18 Mart Perşembe günü geldi ve Shooting Star onaylanmış oldu. Grafik aşağıda:

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Ben de o günün akşamında, kapanışa yarım saat kala #bimas ve #tcell hariç nakite geçtim. #bimas ve #tcell’i satmamamın sebebi, kendi grafiklerinde herhangi bir bozulma görmüş olmamamdı. Dolayısıyla, kendimce riski minimuma indirdim ve beklemeye koyuldum. Cuma, endeks, çok da sürpriz olmayacak şekilde sert bir düşüşle kapandı. Akşama doğru diplerden tepki alımları gelse de, kapanış eksi %1.41 ile gerçekleşti. Ben bugünün sabahı elimdeki #tcell’i de verdim, sadece #bimas ve halka arzdan #trilc ile kaldım. Sizlere de Twitter’da bunu paylaşmıştım:

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Perşembe akşamı, kritik yerde shooting star ve teyidinden sonra biraz viop short çalışmıştım. Aklıma yatan grafiklerden üç adet hisseyi ve endeksi viop’tan shortladım. Geçen haftadan da usdtry short taşıyordum. Yani bu hafta sonuna, 3 hisse, endeks ve USDTRY short ile girdim.

Şimdi gelelim bundan sonra ne yapacağıma. Yaptığınız borsa değerlendirmesi sonrası, öncelikle, bir trader olarak mevzuya bakıyorsanız, kritik yerde oluşan kırmızı ağırlıklı mumlardan ve bir düşüş formasyonundan sonra nakite geçmeniz ve hatta viop short pozisyonu almanız iyi olurdu. Ancak bu kolay değil. Nakite geçemeyenler ve malda yakalananlar için en önemli önerim şudur: sakın panik olmayın. Bu tarz haber akışı yoğun günlerin açılışında sert bir satış olur ancak sonrasında, gün içerisinde bir düzeltme mutlaka gelir. En ideal nakite geçme yeri orasıdır.

Endeks açılır açılmaz elimde ne var ne yok satayım diyenler amatörlerdir, profesyoneller doğru zamanı beklerler. Hani derler ya, açılışı amatörler, kapanışı ustalar yapar diye, o mevzu. Peki “mutlaka stop olmalı mıyım?” diye soranlar var, onlara önerim nedir? Bir kere, eğer kendinize trader diyorsanız, bu kadar kritik bir bölgede oluşan bu fiyat oluşumlarından sonra mutlaka stop olmalısınız. Endeks grafiği bayağı net olarak “ben çok kritik yerdeyim, aman dikkat” diye bağırıyor. Bunu bile bile mal taşıman bir trader’ın işi değildir.

Ancak, şunu da unutmayın, bu düşüş “öldüm bittim” düşüşü değildir. İşin doğal akışının dahilinde, bir düzeltmedir. Hatta ve hatta, biraz gecikmiş bir düzeltmedir. Bu düzeltmenin nerede sonlanacağını takip etmeliyiz artık. Nakitte, ve hatta mümkünse viop short tarafında. “Peki hocam, hem düzeltme diyorsun, hem stop olmak lazım diyorsun, bu çelişki değil mi?”. Değil. Çünkü düşüşün nerede sonlanacağını bilemezsin, o yüzden risk-kasa yönetimi dahilinde kaybı durdurman gerekir. “sell first, think later” derler, bilirsiniz.

Ha, yatırımcısındır, temettücüsündür, uzun vadeli bakıyorsundur, zaten düştüğü her yerden toplarsın, bu cümleleri sana yazmıyorum. Ancak bir trader önce kanamayı durdurur, sonra pansuman yapar. Kanama durmadan pansuman yaparsan, etraf kan gölü olur. Eğer her şeye rağmen “ben satmıyorum abi, bekleyeceğim” diyorsan, olabilir, kabul, ama kendine de bir trader diyemezsin. Çünkü trader, ne zaman döneceği belli olmayan bir ürüne, “yükselir, nolur yükselsin” diye bel bağlamaz. Gerekli aksiyonu alır.

Evet, belki stop olduktan sonra fiyat döner, keşke stop olmasaymışım dersin ama, hani diyorum ya, eve sigorta yaptırırsın, 20 deprem olur bir şey olmaz, “keşke yaptırmasaydım” dersin, bir deprem olur, baca duvar yıkılır. Aynı o mevzu. Sen bu sigortayı yaptırmakla mükellefsin.

Evet, işin borsa değerlendirmesi mevzusunun teknik kısmı bitti. Şimdi, biraz da genel anlamda stratejime ve bakış açıma değineyim. Zira o konu da, şu an itibariyle oldukça önemli. Çok siyasete girmeden şunu söyleyeceğim, bence ülke olarak oldukça olağandışı bir sürece girdik. Bu olağandışı süreçte oldukça fazla kişiyi, kurumu ve ülkeyi karşımıza alacağız, çeşitli iç sebeplerden dolayı. İçerisi de karışacak gibi. Yani, ben kısa vadede, bir TRADER olarak, borsamızda ve TL’de LONG kalacak bir manzara görmüyorum. Bunun çeşitli nedenleri var ve benim de çeşitli görüşlerim, fikirlerim var. Ancak buraya yazarsam siyasete girmiş oluyorum, şu an da ülkemiz siyasetiyle ilgili konuşup enerjimi emecek modda değilim. Peki ne yapacağım? Dönüş görene kadar spotta yokum.

Portföyümde TL payını azaltacağım. Tüm trade’lerimi, borsaya ayırdığım tutarın YARISIYLA, VIOP’ta ve short bazlı yapacağım. Yani özetle, ben kısa vadede borsadaki düzeltmenin devam edeceğini, dolarTL’deki yükselişin de trendinin başladığını düşünüyorum (inşallah yanılırım). Doğrudur, yanlıştır şimdiden bilinmez. Bu benim kendi fikrim ve kendi pozisyonumdur. Direkt uygulayan batar, alıp, analiz edip, kendine uyarlayan yaşar. 2-3 hafta sonra fiyatlardaki hareketlere baktıktan sonra, bu fikrimin tam tersi bir pozisyon da alabilirim.

O yüzden, lütfen herkes kendi portföyünün yöneticisi olsun, kendi borsa değerlendirmesini yapsın, ince eleyip sık dokusun, bir strateji çıkarsın ve o şekilde ilerlesin. Para kolay kazanılmıyor, tutmak ve büyütmek de bizim görevimiz. Ben aktif olarak bu şekilde ilerliyorum. Son cümlem: enseyi karartmayın, şartlar ne gerektiriyorsa o şekle evrilip, taşın suyunu çıkartıp, kasayı büyüteceğiz. İnat etmeden, piyasayla savaşmadan, riskleri bilerek, kazancı sürerek ilerleyeceğiz. Güzel günler göreceğiz. Herkese kolay gelsin arkadaşlar. Borsa değerlendirmesi bitti. Bol kazançlar.

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir