Formasyonlarla Para Kazanılabilir mi?

%title

Dostlar, merhabalar. Biraz zaman buldum size formasyonlardan ve onun yarattığı bir hikayeden bahsedeceğim. Biliyorsunuz hem sitemde, hem Twitter’da, başarılı trade’in, başarılı bir Trader olmanın sırlarını hep yazıyorum, sizler de ilgiyle okuyorsunuz. Farklı farklı birden fazla konunun bir araya gelmesi gerekiyor bir Trader’ın başarılı olması için. Sabır, Psikoloji, Sistem, Disiplin, Teknik Analiz Bilgisi vesaire. Tüm bunları bir araya getirmek kolay değil, birini toparlasan diğeri çöküyor, tam diğerinde uzmanlaştığında, bir öncekini unutuyorsun vesaire. Ancak bu yolculukta sizlere yardımcı olabilecek bir iki püf noktası var.

Hatta, bir iki püf noktası değil, onlarca püf noktası var. Ancak bir püf noktasını paylaştığım ve üzerinde kafa patlatarak başarılı olan bir arkadaşımın hikayesini anlatacağım size. Kendisiyle yaklaşık 5-6 aydır mesajlaşıyoruz. Gayet başarılı trade’ler yapıyor. İlk mesajlaşmalarımızda çok yoğun bir işte çalıştığını, ekran izleyemediğini, öğrenmeye çok az zaman ayırabildiğini ama bu işe inanılmaz merak saldığını, ona nasıl yardımcı olabileceğimi sormuştu bana.

Demiştim ki, “ekran izleyememen senin için bir nimet, o yüzden o kısma hiç dokunma, ekran izleme. Eğer teknik analizi baştan sona öğrenmeye zamanın yoksa, formasyonlar arasında tek birine yoğunlaş ve onun üzerine UZMANLAŞ”. Bu görüşüm aklına yattı, karşılıklı soru&cevap seanslarıyla ona ciddi bir trade koçluğu yaptım. Kendi karakterinden, kişiliğinden yola çıkarak Trade tarzını beraber keşfettik, hangi konularda yeteneği olduğunu bulduk, not aldık, geliştirdik.

Formasyonlarla değil, Tek bir Formasyonla!

Sonunda, temel başlangıç seviye teknik analiz bilgisiyle, ekran izlemeyerek, pozisyondan sonra sabrederek ve sadece TEK BİR TRADE STRATEJİSİNE sadık kalarak onu başarılı bir Trader yaptık. Peki bu arkadaş nasıl başarılı oldu? Sadece ve sadece aşağıda linkini verdiğim yazıda sizlere açıkladığım BREAKOUT STRATEJİSİYLE işlem yaptı. Her hafta aynı benim gibi, BIST’in tüm kağıtlarını taradı. Benden farklı olarak 4 saatlik/günlük/haftalık tarama yaptı. Her grafikte breakout yapmış sağlam bir mum aradı.

Bu breakout stratejisini geliştirdi, breakout’ta %50 ile girdi, fiyat onaya gelirse kalan %50’yi tamamladı. Fiyat diyelim onaya dönmedi, hızla devam etti. Bu senaryoda da iki yeşil mumdan sonra %50’yi yine tamamladı. Breakout çizgisi altında belli bir mesafe ve kapanışta ise stop oldu. Kendine başka kurallar da koydu, tüm stratejisini açık etmek onun emeklerine saygısızlık olur. Kendi ismini de paylaşmamı istemediği için onu da paylaşmayacağım. Ancak zaten olay stratejisinde ve isminde değil.

Şunu demeye çalışıyorum, bir şeye sürekli, geliştirerek ve üzerinde düşünerek kafa patlatırsan, uzmanlaşırsan, onun sana para kazandıracağı bir formül mutlaka bulursun. Formasyonların hepsini öğren ama mesela sadece alçalan takoz trade et. Sadece breakout trade et. Ya da başka yollar bul. Yeter ki ısrar et, sorunları çözmeye çalış, strateji geliştir, pratik yap ve istekli ol. İnanın gerisi geliyor. Zamanınız olmayabilir, kafanız almıyor olabilir, “tüm bunları nasıl öğreneceğim” diyebilirsiniz. Ancak yürüyen için mutlaka bir yol bulunuyor.

Arkadaşın ısrarla deneyip, geliştirdiği ve karlı Trade’ler yaptığı breakout stratejisi yazımın linki aşağıda. Mutlaka ama mutlaka siz de okuyun. Bunu uygulamak zorunda değilsiniz ama bir beyin fırtınası başlatır en azından. Buyrun, okumak için aşağıdaki resme tıklayın

Formasyonlarla Para Kazanılabilir mi?
Formasyonlarla Para Kazanılabilir mi?
Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

2 Comments on “Formasyonlarla Para Kazanılabilir mi?”

  1. Güzel…Sonuç olarak artıdaysan eğer her yöntem doğrudur…
    Arkadaşı tebrik ederim…

  2. Kafan net, nereye bakacağını ne aradığını biliyorsan bu oyun en kolayı. Daha zor puzzle oyunları var?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir