Bir Borsa Rallisinden Beklentimiz Sadece Para Kazanmak mı?

%title

Herkese merhaba. Bugün 25 Ağustos 2022 Perşembe. Borsa İstanbul yine bir “enflasyon” borsa rallisinde. Kesintisiz 6 haftadır yükseliyor. İşi bilenler ve tecrübeliler bu borsa rallisinde iyi para kazanıyor, bu işe yeni başlayanlar düşe kalka ilerliyor, dışarıdakiler yavaş yavaş gözlerini borsaya çevirip “burada para mı dağıtıyorlar yahu?” şeklinde sorularla borsa rallisine dahil olmaya çalışıyorlar.

Twitter’da direkt olarak finansal piyasalarla, borsalarla ilgili 130bin’e yakın takipçim var. Ders verdiğim Atölye’mizin telegram grubundaki katılımcı sayısı 1.000’i geçti. İster istemez, sürekli bir şekilde konunun borsa olduğu ortamlarda zaman geçiriyorum. Bu beni besliyor. Geliştiriyor.

Fark ediyorum ki, Traderların çoğu dahil oldukları her ralliyi parasal anlamda değerlendiriyor. Başarı kriteri sadece bu rallide kazanılan para. Bunun yanlış bir şey olduğunu düşünüyorum. Tabi ki dip toplamda para kazanmaya geldik, ancak burada para kazananlar, buraya para kazanmaya gelmiş olanlar değil. İlginç bir paradoks değil mi?

Şimdi belki ralli sonuçlarınıza bakıyorsunuz, “her şey deli gibi yükseldi, ben %20 bile kazanamadım” diyorsunuz. Bir başkası “viopta millet kasayı ikiye katladı, ben %50 bile alamadım” diyor. Bir diğeri kasayı çarpı iki yapmış ama çarpı üç yapamadığı için üzülüyor. Para kazanamamış, kafayı taşlara vuruyor. Kaçırdığı trendlere baka baka moral bozuyor, kendini zehirliyor. Halbuki, parayı bir kenara bırakırsak, tecrübe olarak neler kazandınız, ne dersler aldınız, bir sonraki ralliye daha da hazırlıklı hale geldiniz, hiç haberiniz yok.

Dostlarım, her borsa rallisi bizi parasal anlamda ihya etmek zorunda değil. Bazısı bize verdiği derslerle bizi ihya eder, bazısı kazandırdığı tecrübelerle. Bunlar da zenginliktir. Zenginliği kazandığımız paraya indirgememiz gerekir. Çünkü asıl olan sonuç değil süreçtir. Para sürece gelir, yeteneğe gelir, sisteme gelir. Para sana gelmez, yarattığın makineye gelir. Size küçük bir hikaye anlatmadan önce, yine bu konuyla ilgili yazdığım şu aşağıdaki yazıyı okumanızı öneririm:

Para Kazanmak İçin Değil, Yetenek Kazanmak İçin Trade Et

Okumak için Tıkla!

Borsa Rallisi mi, Maraton Koşusu mu?

Mezuniyet sonrası askerliği bitirdim, İzmir’e döndüm. O ara Tesco, Kipa’yı satın almıştı. Management Trainee arıyorlardı (yönetici adayı). Başvurdum. Çağırdılar. 6 görüşmeden sonra işe alındım. Yıl 2008 filan.

İlk iş günümde herkes gibi bana da bir hoş geldin paketi hazırlamışlar. Paketin üstünde koskoca harflerle şu yazıyor:

“Every Little Helps”

Bu Tesco’nun sloganı. Türkçesini “her küçük şey değer katar” diye çeviriyorlar. Aslında hep anlattığımız mevzu. Her adımımız devasa olmak, her kazandığımız para yüklü olmak, her tecrübe büyük dersler içermek zorunda değil.

Bazen koşmuyoruz da, yürüyoruz. Bazen 10 adım, bazen 1 adım ilerliyoruz. Ancak yolumuz ileridir. Her akşam ekranı kapattığımızda, bu sabah başladığımız yolun biraz daha ilerisindeyiz. Bu içte birikiyor, bu ekran hafızası gelişiyor, gözlerin alışıyor, dalgaları daha da çözer hale geliyorsun, döngüleri ezberler hale geliyorsun.

Borsa Rallisi Maraton mudur?
Borsa Rallisi Maraton mudur?

Fiyatlar grafikler boyunca tekrar eder, tarih tekerrür eder, fiyatın hafızası vardır. Sen bu hafızayla, bir sonraki fırsata daha yakınsındır ve daha yetkin bir halde o fırsatı bekliyor olursun. “yahu para kaçırdık” diye değil, “yahu ne güzel, göz hafızası kazandık” diye sevinmen gerekir. Borsa ve borsa rallisi, borsa hikayesi kısa bir koşu değil, bir maratondur. Üstelik, katılımcılarının da sürekli koşma zorunluluğu yoktur çünkü burada rakip diğer şeritteki koşucular değil, excel’de tuttuğun kendi geçmişindir.

Yani, yol boyunca kazandığınız tecrübenin, paranın, aldığınız derslerin boyutuna odaklanmayın. Siz yürümeye devam ettikçe, yüzde 5 ile yüzde 55 arasında bir fark yoktur. Her küçük şey değer katar, üstüne koyar, bir gün bir bakarsın bardak dolmuş da taşmış.

Biz bu yolda yürürken Hep bir şeyler katıyoruz kendimize. Kiminin çiçekleri bu rallide açtı, kimininki toprak altında gelişti de bir sonraki rallide açacak, kiminin zaten açmıştı ama bu rallide büyüyemedi, kimisi bu rallide yeni bir çiçek daha ekti.

Özetle, kimisi yapbozun son parçasında, kimisi henüz yarısında, kimisi ilk parçayı yeni koydu. Ancak biliyoruz ki o yapbozun son parçası bir gün tık diye o yapboza koyulacak, sizler de o yapbozu çerçeveletip evinizin en güzel duvarına asacaksınız.

Okuduğunuz için teşekkürler, sevdiğiniz yazıları diğer arkadaşlarınızla aşağıdaki butonları kullanarak paylaşırsanız mutlu olurum.

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

One Comment on “Bir Borsa Rallisinden Beklentimiz Sadece Para Kazanmak mı?”

  1. Çinlilerin bambu ağacı yetiştirme hikayesi gibi; azim, sabır ve inatla filizlenmeyi beklemek. Mottomuz kesinlikle şudur: “Yavaş yürüyene kimse çelme takamaz.” Çünkü hızlanacağımız zaman geldiğinde bacaklarımız bize ‘ben artık hazırım, gidiyorum’ diyecek. İnanıyorum, sayenizde…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir