31 Mayıs 2020 Haftası – Borsa Değerlendirmesi

%title

Dostlar, merhabalar. Yeni haftaya başlamadan bir endeks analizi yapayım, bir borsa değerlendirmesi yapayım, endeks ile ilgili kendi görüşlerimi paylaşayım istiyorum. Malum, en son endeks yorumunu neredeyse 1 ay önce, endeks 101binlerdeyken yapmıştım. Eğer unuttuysanız, hatırlamak istiyorsanız, o analizi okumak için tıklayın:

3 Mayıs 2020 – BIST100 Endeks Değerlendirmesi

Okumak için tıklayın!

Özetle, Mayıs başında, çeşitli teknik gerekçelerle 101binlerde yavaşlayan endeks, yönünü aşağı çevirdi. Ancak aşağıda 97-98bin bandından, 200 haftalık ortalamanın verdiği destekle yükselişine devam etti. 101binlerde elimdeki hisseleri iyi karlarda satmıştım. Sonradan, spotta bir hisse alıp, viopta 3 hisse shortlamıştım. Ancak endeks, beni viopta terste bıraktı. Neyse ki spottaki hissem iyi performans gösterdi, vioptaki zararım kapandı, biraz da kara geçtim. Peki şimdi ne olacak?

Şimdi, yine her zamanki gibi, tertemiz ekranımızı önümüze açalım. Neler var? Sadece mumlar. Yani sadece fiyat. Gördüğünüz gibi, son haftanın mumu da ivmeli, güzel bir yeşil mum. Manzara şu aşamada sorunsuz gözüküyor. Son tepe de geçilmiş.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Şimdi biraz detaya inelim. Önce her zaman yaptığımız gibi, fiyatın dibini, tepesini ve aradaki önemli seviyeleri belirleyelim. Yani, destek direnç çizelim. Fiyat nerede durmuş, nereden dönmüş, nerede yavaşlamış. Fiyatın hafızası var dedik, o noktalar bizim için önemli. Buyrun:

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Grafiğimizi biraz sadeleştirince, ilk etapta 106binlerin, sonraki etapta 110binlerin önemli bir seviye olduğunu görüyoruz. Özellikle 106bin, geçmişte saat gibi çalışan ve fiyatı yavaşlatıp döndürme gücüne sahip bir bölge. Atalım bunu cebe.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Şimdi bir de, haftalıkta biraz geriye gidip bir yükselen trend çizelim. Bu geçmişten gelen ve aslında bitmiş gibi gözüken yükselen trend, yakın zamanda bize bazı ipuçları verebilecek güçte bir trend. Aşağıdaki kalın yükselen trende göz gezdirmenizi rica edeceğim.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Bu yükselen trendi de atalım cebe. Bu cepte biriktirdiklerimizi ileride kullanacağız. Şimdi devam edelim. Grafiğe 50-100-200 haftalık ortalamaları attım. Burada haberler iyi, fiyat her üçünü de yukarı doğru delmiş geçmiş. Demek ki fiyatın ivmesi güçlü. Buyrun:

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Şimdi bir de, en tepeden en dibe bir fibo çekelim, bakalım orada manzara nasıl. Gördüğünüz gibi, fibonun ilk ciddi direnci 0.61’de. 0.61 de 108.500’leri gösteriyor. Yani fiyat, fibonacci’ye göre, orada yavaşlayabilir. Atıyoruz bunu da cebe. Devam.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Şimdi günlüğe geçelim, biraz da oradan manzaraya bakalım. Önce mumlarla başlayalım. Gördüğünüz gibi, fiyat tam 106binlerde yavaşlamaya başlamış. Ne demiştik, 106bin ciddi direnç. Zaten son iki mum da doji-spinning top kıvamında. Yani, “ben yavaşlıyorum” diyor.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Bakın buraya dikkat. “Ben dönüyorum” DEMİYOR. “Ben yavaşlıyorum” diyor. Doji bize ne mesaj veriyordu? Kararsızlık. Doji er meydanı, savaş devam ediyor. Ne Ayı kazanmış savaşı, ne boğa. Dolayısıyla, bir bilinmezlik durumu var. Unutan, okusun:

Mum Formasyonları Ders 1 – DOJİLER

Okumak için tıklayın!

Haftalıktaki fibo 0.61 seviyesini not olarak grafiğe yazdım, şimdi bir de günlükte fibo belirleyelim. Haftalıkta pek belli olmayan ama günlükte bariz belli olan bir ara dalga var. Oranın tepesinden dibine bir fibo çekiyorum. Bunun da 0.76’sı 105.700’lerde. Buyrun.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

FIBO’yu silip, sadece not olarak 106bin çizgisinin üstüne “günlükte fibo 0.76 seviyesi” yazdım ki sadelikten taviz vermeyelim. İki fibo seviyemiz de belli grafikte. Şimdi, ortalamalara bakalım. Yine, 50-100-200 günlük ortalama. Burada kritik bir şeyler var, inceleyin:

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Gördüğünüz gibi, fiyat 100 ile 200 günlük ortalama arasına sıkışmış. Bu tür durumlarda unutmayın, 200’lük ortalama her zaman daha güçlüdür 100’lük ortalamadan. Ancak bir kesinlik taşımaz. Bazen şampiyonlar da kaybeder. Yakından bakalım:

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Bir de, son olarak, bir yükselen trend ve hatta trend kanalı çizelim, sonra tüm cebe attıklarımızı toparlayalım. Buyrun, kısada yükselen trend kanalımız aşağıdaki şekilde, gördüğünüz gibi herhangi bir ihlal yok, kanalda ilerliyor fiyat.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Şimdi, olumlu ve olumsuzları toparlayalım. Olumlular: yükselen trendin devamı, fiyatın haftalık ortalamaların ve 200 günlük ortalamanın üzerinde olması, ivmeli yeşil mum. Peki olumsuzlar? Olumsuzlar şöyle: Haftalık ve günlükte fibo seviyelerine yakınlık, 106bindeki direnç, günlük ortalamalarda sıkışan fiyat, geriden gelen ve engel teşkil edebilecek güçte yükselen trend ve son iki gündür doji bırakan fiyat. Bu olumsuzlukları tek bir sayfada gösterelim şimdi. Scott Carney‘in çok sık kullandığı bir tabir vardır. “Potential Reversal Zone” der adına. “potansiyel dönüş bölgesi”. Şimdi onu burada kullanmak gerekirse, tüm zorlayıcı fiyat bölgelerini kapsayan kırmızı bir bölge yarattım size. Aşağıdaki dikdörtgene iyice bakın.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Bu PRZ, 106bin direncini, haftalık-günlük fibo düzeltmelerini, geçmişten gelen yükselen trendi ve 100 günlük ortalamayı kapsayan bir bölge. Kabaca, 106bin ile 108.500 arasını gösteriyor. Yani buralar fiyatın dönme ihtimalinin yüksek (kesin değil) olduğu noktalar. Gördüğünüz gibi, olumsuz senaryoların ağırlığı, olumlu senaryolara göre daha fazla. Ancak tabi, bu fiyat buradan dönecek demek değil. Çünkü neden? Ana göstergemiz neydi? Fiyattı. Haftalıkta mum nasıl? Gayet sağlam ve güçlü. Demek ki şu an için panik olmaya gerek yok.

Yani elinde mal olan, bir süredir taşıyan, biraz daha sabredebilir. Ancak buradan yeni mal almak cesaret işi. Mesela Benim elimde sadece 1 tane hisse var. 98binden başlayan yükselişi kaçırdım. Bu seviyeden yeni mal alımı yapmam, çünkü potansiyel dönüş bölgesine yakınız. Ancak, viopta short da (endeks veya hisse) yapmayı düşünmüyorum. Yani, bir süre daha izleyeceğim. Fiyattan, yani mumlardan net bir sinyal almayı bekleyeceğim. Evet, yükseliş devam ederse kaçırabilirim, ama her dalgayı da yakalamak zorunda hissetmiyorum kendimi zaten.

Evet, endeks yorumum bu şekilde dostlar. Endeksin yukarı doğru biraz daha potansiyeli var, ama 106-108 bin arası endeks için sırat köprüsü. Orayı geçerse, bal dök yala. Geçemezse, ayrı hikaye. Umarım net anlatabilmişimdir duruşumu. Bu yorumlar benim kendi yorumlarım ve stratejimdir. Yatırım tavsiyesi değildir. Beni dinlerseniz batarsınız. Herkes kendi analizini kendi yapsın lütfen. Sat derim, çıkar, al derim, düşer, sorumluluk kabul etmem. Dinlediğiniz için sağolun, iyi akşamlar dostlar.

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir