3 Mayıs 2020 Haftası – Borsa Değerlendirmesi

Dostlar merhaba. Özellikle hafta sonu, DM’den endeks ile ilgili yorumumu soranlar bolca arttı. Malum, enteresan günler yaşıyoruz. Ne olacağını herkes çok merak ediyor. Normaldir. Ben de, hem kendime hem sizlere not olması için, sizlerle borsa değerlendirmesi yazımı, endeks yorumumu paylaşacağım. Merak etmeyin, olabildiğince basit tutacağım mevzuyu. Çünkü gerçekten de, bu ara işleri karmaşıklaştırmadan, olabilecek en basit şekilde takip ediyorum endeksi.

Bildiğiniz gibi, ben Mart’ın ortalarından beri devam eden yükselişi, 125binlerden 80binlere salındığımız devasa düşüşün bir düzeltmesi olarak görüyorum. Çünkü bunun bir düzeltme olmadığını, yükselişin KALICI olarak başladığını gösteren herhangi bir teknik gerekçe elimde yok. Düşüşün grafiği aşağıda. Tam olarak 39 işlem günü süren ve %35’e yakın bir düşüşten bahsediyoruz. Bu diğer borsalarda daha derin olmakla beraber, hemen hemen tüm dünya borsalarında aynı düşüş mevcut.

borsa değerlendirmesi
borsa değerlendirmesi

Teknik olarak herkesin kabul ettiği bir AYI PİYASASI tanımı varsa, o da şudur: Fiyat, son gördüğü TEPEDEN %20’nin üzerinde düşerse, bu teknik olarak bir AYI PİYASASINA girdiğimizin en büyük kanıtıdır. Bizim düşüş %35. Tabi, hep söylediğim gibi, piyasa hiç bir ezberi sevmez, üstüne, yatırımcının peşinen kabul ettiği her ezberi bozup, yatırımcının aklıyla oynamayı çok sever. Dolayısıyla, böyle net cümlelerden hep kaçınmalıyız. Ancak, teknik olarak şu an bir ayı piyasasındayız. Mart ayı ortalarında başlayan bu ayı piyasası düzeltmesinden ise (82binden 102bine giden düzeltmeden bahsediyorum) kendi adıma olabilecek en iyi şekilde faydalandım. Portföy sepetim %40’ın üzerinde karda. Peki şimdi ne olacak?

Daha önce de bahsettiğim gibi, ayı piyasalarındaki olumlu hava kısa sürebilir, panik ve korku, hırs ve coşkudan çok daha hızlı bir şekilde yatırımcı psikolojisini ele geçirebilir ve satışlar tahmin ettiğinizden çok daha hızlı bir şekilde ivmelenebilir. O yüzden, endeksi ve elimdeki hisseleri, bu kriz ortamında, günlük takip ediyorum. Şimdi, önce endeksi masaya yatıralım. Dediğim gibi, basit tutuyorum. Aşağıdaki grafikte üç önemli tedirginlik var hissettiğim, grafiği inceleyin lütfen:

borsa değerlendirmesi
borsa değerlendirmesi

Beni tedirgin eden iki şey ve onun doğurduğu bir sonuç yukarıdaki grafikte. Birincisi, yukarıdaki iki tepeyi birleştirip uzattığımızda elde ettiğimiz bir düşen trend. İkincisi, Son düşüş dalgasından çektiğimiz bir fibo düzeltmesi. Bu iki teknik gerekçe, fiyatın yaklaşık 101binlerde yavaşlayacağını ve burayı geçmekte zorlanacağını bize gösteriyor. Bu da, bizi asıl sonuca götürüyor. Fiyat, gördüğünüz gibi, tam da burada, 30 Nisan Perşembe günü bir hanging man bıraktı.

borsa değerlendirmesi
borsa değerlendirmesi

Hanging Man nedir? Hanging Man, bir ayı dönüş formasyonudur. Yani, yükselişlerin sonunda oluşan ve satıcıların daha ağır basmaya başladığının, yani dönüşün ilk sinyallerinden biridir. Detaylı yazıyı şuradan okuyabilirsiniz: HAMMER VE VARYASYONLARI YAZISI!

Pek tabi, tek mumlu bir mum formasyonu olduğundan ötürü, mutlaka TEYİDE muhtaçtır. Dolayısıyla, Pazartesi günü, bu mum formasonuna teyit beklediğimiz bir gün olacak. Eğer teyit gelirse, ben KENDİ ADIMA, yükselişin bitme, düşüşün başlama ihtimalinin yüksek olduğunu düşüneceğim. Elimdeki hisselere günlük baktığımda ise, sadece tek bir hissede SAT sinyalinin oluştuğunu görüyorum. Dolayısıyla, Pazartesi günü o tek hisseyi satıp, geri kalan portföyümü kapanışa kadar izleyeceğim.

Borsa Değerlendirmesi: Özet

Olabildiğince basit tuttuğum endeks analizim bu şekilde. Ben endeksten ilk sinyali aldım, teyidi gelirse hikaye en azından benim için, şimdilik bitti diyebilirim. Bunların hiç biri yatırım tavsiyesi değildir, her koyun kendi bacağından asılır, hiç bir sorumluluk kabul etmem. Okuduğunuz için teşekkür ederim dostlar. Yarın ola hayrola. Panikle işlem yapmayın, kurallarınız olsun, sakin kalın. %30 kazanıp %5 kaybettiğinizde, %5 kaybetmiş değil, %25 kazanmış oluyorsunuz. Bunu unutmayın. İyi Pazarlar.

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

2 Comments on “3 Mayıs 2020 Haftası – Borsa Değerlendirmesi”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir