29 Aralık 2019 Haftası – Borsa Değerlendirmesi

%title

Not: Bu yazı 29 Aralık Pazar günü yazılmıştır.

Dostlar, işler, güçler, hastalıklar derken iyice tozlandık, iyice paslandık. Uzun zaman oldu, paylaşım yapamadım. Biraz temizlenelim, pası kiri atalım üstümüzden. Bir endeks yorumu, bir borsa değerlendirmesi yapmak istiyorum, zira endeksin dolaştığı bu bölgeler bence 106binden sonraki önemli bölgeler. Önce alışılageldiği üzere, aşağıya tertemiz, bembeyaz, indikatörsüz, HO’suz, çizgisiz, sadece mumların olduğu bir haftalık endeks grafiği bırakıyorum. Şu grafiğe iyice bakın. Mumlara, en dip, en tepe noktalara, dönüşlere iyice göz gezdirin.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Unutmayın, hangi analiz olursa olsun mutlaka tertemiz bir grafikle başlamanızı öneririm. Sadece mumlar olacak. Üstünü adım adım öreceksiniz. Ama örgüye başlamadan önce mutlaka 1-2 dakika haftalık mum grafiğini iyice anlamaya çalışın.

Önce destek-direnç çizgileriyle başlayalım. Fiyat nerelerden dönüyor, nerelerde yön değiştiriyor, nerelerde zorlanıyor. Dipler tepeler neresi. 1 temas bile yeter. Ben aşağıdaki şekilde çizim, mutlaka daha fazlası çıkar, ama haftalıkta dikkatimi çeken destek-dirençler bunlar.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Destek-Direnç nedir? Çok basit bir tanımla, “alıcı ile satıcının yer değiştirdiği” yerlerdir. Yani direnç, alıcıların satış fırsatı görüp elindeki malları sattığı, artık satıcı olduğu, yeni satıcıların ise açığa sattığı veya vadeli short bastığı yerlerdir. Tam tersi, destek ise, artık shortların, açığa satışların vs. kapandığı, satıcıların alım fırsatı görüp pozisyon değiştirdiği veya köşede piyasayı izleyenlerin “buralar fırsat bölgeleri” dediği yerlerdir. Yani dirençte mala talep azalır, destekte mala talep artar.

Şimdi grafiğimize devam edelim. Bir düşen ekleyelim. Tüm yükselen tepeleri içine alan en geniş düşen trendi çizdiğimizde, fiyatın tüm bunları aştığını göreceğiz. Bu ne demek?Fiyatın önünde artık düşen bir trend yok. Demek ki, dönecekse, düşen trendden dolayı dönme ihtimali yok.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Yükselen trendlere bakalım. İki tane yakın vade yükselen trend var. Bu trendlerin ikisi de çalışabilir. Yani “hocam gölgeden mi gövdeden mi çizilir trend” diye sorular geliyor. Hepsi mümkün. Dolayısıyla her iki yükselen trend de grafiğinizde olmalı.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Grafiğe bir de benim standardım, 50-100-200 haftalık HO ekliyorum. Fiyat üçünden de anlamlı derecede yüksek. Bu ralli biliyorsunuz, fiyat 200 haftalık HO’ya değip kedi gibi zıplayıp bir drafonfly doji bırakınca başlamıştı (grafiğe iyice bakın, tembellik yok 🙂 )

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Fiyat tüm ortalamaların üstünde, bu çok olumlu. Ancak çok fazla üstünde, bu da olumsuz. Fiyatla HO eninde sonunda buluşur. Bu bu işin kuralıdır. Ya fiyat belli bir seviyede oyalanarak kendine HO’ları çeker, ya da HO’lar fiyata dur deyip fiyatı döndürür. Bu aklımızda kalsın. Şimdi grafiğe RSI ekleyelim. 106bin direnci geçildiğinde kendine yeni bir hareket alanı yarattı RSI, direnci kırdı. Herhangi bir negatif sinyal (haftalıkta) yok. RSI’yı geçiyoruz.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Grafiğe iyice baktığımızda harmonik formasyonlardan Cypher’u görebiliyorum. Cypher Pattern’in kuralları şöyle: – B noktası XA itkisinin %38-%61 arası. – C noktası XA itkisinin %127-%141 arası. – D noktası XC itkisinin %78 düzeltmesi. Küçük bir ihlal dışında, tanıma uyuyor.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Halbuki, 2 Kasım – 6 Kasım 2017’de 115binler üç mumla geçilmeye çalışılmış, ancak başarılı olunamamış. Yani aslında buralar önemli direnç noktaları. Haftalıkta sadece iki gölgeden ibaret kısım, günlükte güçlü bir direnç.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Devam edeyim, günlükte bir de şu altta çizdiğim yükselen kanal var. Temiz bir kanal. Fiyatın şu an dolaştığı noktalar aynı zamanda bu kanalın tepe noktalarına da denk geliyor. Son mumlardan da zaten fiyatın buralarda zorlandığını görebilirsiniz.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Tüm bunların üstüne, bir de AB=CD formasyonu görüyorum. AB=CD formasyonunun üç varyasyonu var. Benim aşağıda göstermiş olduğum formasyon çok basit bir kurala dayanıyor: – AB dalgasının boyu, CD dalgasının boyuyla eşit olmalı. Bunu Fibonacci Extensions ile ölçüyoruz.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Amma çok olumsuzluk saydım değil mi? Ancak tüm bunların hepsi birer olasılık hesabı dostlar. Evet, fiyatın buralarda oyalanması için oldukça fazla sebebimiz var. Ancak haftalık mumlara tekrar bakalım, iyice inceleyin.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Tüm indikatörler, tüm HO’lar, tüm destek-dirençler kısacası grafiğin üstüne sonradan eklenen her şey fiyattan, yani mumlardan türüyorsa ve mumlar da ivmeli bir şekilde yukarıyı işaret ediyorsa, sizce fiyat mı doğrudur, fiyattan türeyenler mi? Güzel soru. Benim cevabımı bilen bilir. Ben fiyatlar (yani mumlar) bana sat demeden satmam. İvmeyi haftalıkta, yavaşlamayı günlükte takip ederim. Fiyat haftalıkta ivmeli, günlükte yavaşlama sinyali veriyor. Dolayısıyla haftayı tamamen günlükte izleme kararı aldım.

Tüm destek-direnç noktaları, tüm formasyonlar, tüm trend kanalları, diğer tüm sinyaller “burada yavaşlama olacak” diyor. Bir sürü olasılık var. Yavaşlama olmadan direkt devam edebilir, yavaşlamadan sonra devam edebilir veya yavaşlayıp aşağıya tamamen dönebilir.

Bizim elimizden, teknik analizin olumsuz sinyal verdiği her noktada “temkinli davranmak” gelir. Kimisi için temkin “her şeyi satmaktır”, kimisi için temkin “kriz yönetimidir (günlük takip vs.)”, kimisi için başka bir şeydir, onu kişi kendi risk algısına göre karar vermeli.

Yani özetle dostlar, 106bin aşıldı, süper. 110bin aşıldı süper. 115bin aşılırsa, daha da süper. Ancak aşılmazsa, günlük takiple buralardan hisselerimdeki sat sinyallerine bakarım. Hisselerimi de günlük takip edeceğim. Hafta içi ne olur ne biter tekrar bakarız. Okuyan gözlerinize, like/rt yapan ellerinize sağlık. Artık paylaşımları eski hızına döndürme zamanı geldi. (bu hafta turuncu liste yok ama, inanın bakamadım). Herkese teşekkürler, selamlar.

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

One Comment on “29 Aralık 2019 Haftası – Borsa Değerlendirmesi”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir