20 Mayıs 2024 Haftası Endeks Değerlendirmesi – Güçlü Devam

%title

Herkese merhabalar, iyi haftalar dilerim.

Bildiğiniz gibi, her Pazartesi rutin bir şekilde burada “Borsa Ne Olur?” yazıları yazıyorum. Eğer tüm yazılarımı okumak isterseniz şuraya, son endeks değerlendirmemi okumak isterseniz şuraya tıklayabilirsiniz sevgili dostlarım.

20 Mayıs 2024 haftasının analizi hazırladığım saatlerde (Cumartesi günü saat 19:30 civarlarında) İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’yi, İran Dışişleri Bakanı Amir Abdollahian’ı ve birkaç farklı bürokratı taşıyan helikopter, Azerbaycan görüşmesi sonrası düştü. Arama çalışmaları devam etse de, muhtemelen helikopterdeki 4 kişi de hayatını kaybetti.

Bunun bizim endekse olası etkileri şu an net değil. İran’ın bu konuyu büyük bir saldırı olarak mı yoksa olası bir kaza olarak mı ele alacağına göre, yarınki açılışımız değişiklik gösterebilir.

Ancak, açılış değişiklik gösterse de, özellikle haftalık kapanışta endeksin uzun süredir bahsettiğim “potansiyeli” sabit kalmaya devam edecektir. Çünkü teknik Borsa İstanbul’da HAFTALIK GRAFİKTE zayıflamadı, bilakis, daha da güçlendi diyebilirim.

Analizin detaylarına girmeden, şunun altını çizmekte yarar var, burada ve Twitter hesabımda sürekli günlük ve haftalık farklı zaman dilimlerinde bahsediyorum. Bir trend haftalık grafikte tertemiz devam edebilir ancak VİOP’ta veya kredili olarak SPOTTA mal taşıyanları Pazartesi, Salı ve Çarşamba gerçekleşecek düşüşlerde ciddi dövebilir, büyük zarara sokabilir. Sonrasında Perşembe ve Cuma gelecek yükseliş, haftalık mumu yine yeşile çevirebilir.

Böylece, riskini yönetir, pozisyon büyüklüğünü abartmazsan haftalıkta trendi sürebilirsin ancak pozisyon büyüklüğünü agresif tutar, 1’e 4 veya 1’e 5 kaldıraçla mal taşırsan, olası riskleri önceden görüp, düzeltme sırasında riski azaltman veya nakite geçmen gerekir, çünkü gelecek düzeltme senin moralini bozabilir, seni trendden kopartabilir.

İşte geçen hafta, hep bahsettiğim bu konuya iyi bir örnekti.

Buyrun, geçen haftanın 5 gününü de gösteren GÜNLÜK GRAFİĞE bir bakın:

BIST100 Endeksinin TL Grafiği
BIST100 Endeksinin Günlük TL Grafiği

Burada Pazartesi, Salı ve Çarşamba günü Borsa İstanbul’da çoğu hisse bayağı sert darbeler aldı. Hele Pazartesi, ne yazık ki satış paniğe döndü ve çoğu hisse %5’in üzerinde düştü. Salı ve Çarşamba günü mumun yeşil olduğuna bakmayın, o günlerde de çoğu hissede düşüş vardı. Hatta Çarşamba günü haftalık muma bakıldığında manzara hiç de iç açıcı değildi.

Ancak Perşembe ve Cuma günü gelen iki impulsive mum, haftalık mumu çok harika, hacimli, istekli, gövdeli bir muma çevirdi.

Yeri gelmişken, haftalık BİST100 grafiğini de buraya koyuyorum:

BIST 100 Endeksinin Haftalık TL Grafiği
BIST 100 Endeksinin Haftalık TL Grafiği

Şimdi, görüşlerimizi toparlarsak, aslında geçen haftaki analizin sonunda yazdığım şey neredeyse tam olarak gerçekleşmiş oldu. Şöyle demiştim:

Geçen Haftaki Endeks Yorumumun Özeti
Geçen Haftaki Endeks Yorumumun Özeti

Pazartesi, Salı ve Çarşamba düşen ve zorlanan endeks, Perşembe ve Cuma gelen yükselişlerle haftayı çok iyi kapattı.

Peki Borsa İstanbul’da Bundan Sonra Ne Olur?

Uzatmadan söyleyeyim, ben Borsa İstanbul’daki yükselişin devam edeceğini düşünüyorum. Bu önceki dönemlerdeki gibi sert ve ard arda gelen yeşil mum serileriyle olmaz, çünkü artık şartlar değişti, mutlaka ara ara hafta için düzeltmeler olacaktır, ancak orta dönemde yönümüzün bir süre daha yukarı olduğunu düşünüyorum.

Bu dönemin hikayesi uzun zamandır “yabancının borsa istanbul’a gelişi” hikayesiydi, bir süre daha böyle gidecek. Yabancının gelip gelmemesinden bağımsız olarak, yabancının gelme ihtimali bile Borsa İstanbul’da bazı önemli, likit ve hacimli kağıtların yükselmesine yarayacak.

Borsa İstanbul’a gelen veya gelmesi düşünülen yabancı gidip de girmesi zor, çıkması zor, kademesinde derli toplu emir olmayan, slipajı yüksek, riskli yan tahtalara gelemeyeceğine göre, konumlanması daha kolay, girmesi çıkması daha kolay likit tahtalara, yani bankalara, holdinglere, THYAO gibi büyük şirketlere girecektir. İşte bir süredir de olan zaten tam olarak bu.

Bu arada, Borsa İstanbul’daki yabancı payı da yeniden %40’a çıkmış gözüküyor, onun da bilgisini vermiş olayım.

Resim

Şimdi Borsa İstanbul grafiklerimize bir de Dolar bazlı bakalım. Çünkü orada manzara çok daha iyi.

BIST30 USD Bazlı Haftalık Grafik
BIST30 USD Bazlı Haftalık Grafik

Gördüğünüz gibi, BIST30’da 330$ direncini kırmış, sonrasında ufak bir düzeltmeyle dinlenmiş, geçen hafta itibariyle de oldukça sert bir geri dönüş gerçekleştirmiş. Yön yukarı.

Bir de BIST100’e dolar bazlı bakalım.

BIST100 Dolar Bazlı Grafik
BIST100 Dolar Bazlı Grafik

Burada da aynı senaryo mevcut, 311$ üstü komple bizimdir.

Hatırlarsanız, şöyle bir tweet atmıştım :

%title

Şimdi tüm bu anlattığım konuları derleyip toparlayayım, özetleyeyim. Anlatmaya çalıştığım şu:

  • Borsa İstanbul’da hem TL bazlı hem $ bazlı teknik gayet müsait ve bence yön yabancı alımları ve yabancı gelecek beklentisiyle yukarı.
  • Dolayısıyla trendden kopmamak lazım.
  • SPOT taraftaysanız haftalık grafiklerle takip etmeniz zaten sizi muhtemelen trendden koparmayacak.
  • VİOP veya kredili taraftaysanız, günlük takiple olası dirençlerde riski azaltmanız gerekebilir. Ancak sonrasında iyi takip edin ki, tekrar doğru zamanda içeri girebilin (yakın takip edenler bilir, ben yolda olmamdan ve hiç ilgilenememden dolayı, geçen Perşembe gelen “gir” sinyalini uygulamayamadığım için, Cuma günkü sert yükselişi kaçırdım. Ancak oluyor böyle şeyler, devam.
  • Hisse seçimlerinizde ağırlıklı BIST30 ile, bankacılık, holding, ulaştırma gibi yabancının beğenebileceği, kolay girip çıkabileceği, tercih edebileceği, parasını güvenle yatırabileceği hisselere odaklanın.
  • 20 Mayıs haftası ilk günler yine sancı çekebiliriz, ancak sonrasında yine toparlayacağımızı düşünüyorum.

Herkese bol kazançlar dilerim dostlar, umarım yardımcı olur.

 

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir