Teknik Analiz: Bu İş Gerçekten Bu Kadar Karışık mı?

Arkadaşlar selamlar. Takip ettiğiniz teknik analiz ile ilgili kişilerden, paylaştıkları grafiklerden filan çok görmüşsünüzdür. Ekranlarda bir sürü indikatör, bir sürü osilatör, onlarca çizgi. O kadar kalabalık ki, fiyatı göremiyorsunuz. Aynı aşağıdaki gibi oluyor bazen paylaşılan grafikler:

Teknik Analiz
Teknik Analiz

Bu tarz kalabalık grafiklerden gerçekten verim alabilenleri bir kenara bırakıyorum (bence %5’i geçmez), ancak geri kalan %95 Trader, bu indikatörlerin, bu çizgilerin, bu osilatörlerin neredeyse hiç birini kullanmıyor. Peki neden o şekilde paylaşım yapıyorlar? Çünkü sizlerde “vay be, adama bak, ekranına bak, helal olsun” intibası bırakmak, dolaylı yoldan egolarını beslemek, yaptıkları işe “atom fiziği” havası katmak istiyorlar. Bu kendilerini sizlerden ayırmanın en önemli araçlarından biri.

Takipçilerinin, onlara sürekli “ağam, paşam, hocam, harikasın” şeklinde yaklaşmalarını istiyorlar. Sizi tebaa olarak görüyorlar. Sadece gerektiği kadar bilgi veriyorlar. Gerisini saklıyorlar ki hep ihtiyaç dahilinde olsunlar, siz onlara yaklaştıkça da egoları beslensin.

Yaptıkları işte, analizlerde, grafiklerde hep bir gizem bırakıyorlar, sorulara cevap vermiyorlar, grafiği anlamsızca karmaşıklaştırıyorlar vesaire vesaire. Bunların hepsinin temelinde o bir türlü doymayan egoları var. Halbuki, teknik analiz sadece fiyata odaklı bir zanaat.

Teknik analizi, iyi beslenen, iyi okuyan, iyi izleyen, iyi kaynaklar bulan herkes öğrenebilir. Bakın çok açık söylüyorum, 2-3 ay kaliteli zaman ayırın, teknik analiz bilgisi açısından sizi benden ayıran HİÇ BİR ŞEY KALMAZ! Ancak tek başarı kriteri bu değil.

Teknik analizde, başarıyı başarısızdan ayıran şey çoğu zaman teknik analiz bilgisi değil çünkü. İşin sistemi, psikolojisi, disiplini, risk (para) yönetimi işin çok çok büyük bir kısmı. Eğer bunu yönetirseniz para kazanmak gerçekten kolaylaşıyor. Bir örnek vereceğim.

Aşağıdaki tweete bakın. Bu tweeti 19 Ocak 2019’da atmışım. #yunsa grafiği paylaşmışım. O zamanlar takipçim 300-500 kişi ya vardı ya yoktu. Ne yazmışım iyi okuyun. Bakın, teknik analiz çoğu zaman bu kadar basit işte.

Teknik Analiz
Teknik Analiz

Tweeti Okumak İçin Tıklayın: https://twitter.com/borsaninizinden/status/1085784025615253504

Bakmayın size bu işi pazarladıklarına, bakmayın “abi çok zor” dediklerine, bakmayın ekranları onlarca indikatörle doldurduklarına. Çoğu ne yaptıklarını kendileri de bilmiyor. Bana güvenin, içlerinden geliyorum. Teknik analiz fiyatla yapılır, diğer tüm her şey fiyattan çıkar.

#yunsa‘nın güncel grafiğini aşağıya bırakıyorum. Ben bu kağıttan yanlış hatırlamıyorsam %25 kazandım. Tertemiz bir ekran, mumlar ve 200 haftalık ortalama. Kimse “abi bu kadar basit işte” diye itiraf edemiyor, neden biliyor musunuz?

Teknik Analiz
Teknik Analiz

Çünkü bu kadar basit olduğunu itiraf ettiklerinde kendileri boşa düşecek. Sadece kendilerini (ve sizin onların egosuna attığınız yemleri) düşündükleri için bu işi kompleks, anlaşılmaz bir şekilde size pazarlamaya MUHTAÇLAR. Neden tüm üstat dedikleriniz kaprisli, nazlı, kendileriyle sürekli kavga eden, sürekli atarlanan, sürekli mızmızlanan, sürekli küsen, trip atan tipler sizce? Allah aşkına bir düşünün. Çünkü sizden “aman hocam gitme, aman hocam yapma, aman üzülme” cümleleri duymak istiyorlar.

Sürekli “hocam sen bu işin kralısın, senin gibisi yok” cümlesi duymak istiyorlar. Çünkü buna muhtaçlar. Çünkü çoğunun bir duruşu, bir karakteri yok, hayatları boş, tek hayatları burası. Egoları hep yüksek çünkü en zayıf noktaları bu. Beni bilen bilir, hep söylerim, beni sizden ayıran tek şey bu işe yıllarımı vermem, hepimiz eşit mesafedeyiz başarıya. Kim çalışırsa kazanır, kim tembellik yaparsa kaybeder. Bu kadar basit. Bu işin teknik kısmı BASİTTİR. ZOR olan kısmı psikolojisi, sistemi, disiplinidir.

O yüzden, lütfen ama lütfen, bu tür egosu kendini zehirlemiş çakma üstatlardan, kızıp giden (ama 2 gün sonra dayanamayıp geri gelen), kendiyle kavga eden çakma üstatlardan uzak durun. Kendinizi geliştirin, bunlara yem olmayın.

Teknik analizde başarılı olmanız için çoğu zaman bir iki çizgi, bir iki formasyon ve bir iki ortalama yeter de artar bile. İşi kompleks hale getirmeyin, kendinizi “bu iş bu kadar kolay olamaz ya” diye kandırmayın. Bu iş çoğu zaman bu kadar kolay. Zor olan kısımlara yoğunlaşın.

Yine gece gece yardırdık 🙂 Okuduğunuz için teşekkürler, DM her daim açık, benim de farkım bu olsun, yazan herkese cevap vermeye çalışıyorum. Aklınıza takılan bir şey olursa haberleşiriz. Siteye desteğinizi lütfen esirgemeyin. Selamlar, iyi geceler.

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

7 Comments on “Teknik Analiz: Bu İş Gerçekten Bu Kadar Karışık mı?”

  1. Emeğine yüreğine sağlık kardeşim. Yazdığın her şeyin noktasına, virgülüne kadar katılıyorum.Ayağına taş değmesin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir