Teknik Analiz Aşırı Panik ve Korku Ortamında Çalışır mı?

%title

Dostlar, bu aralar sıklaşmakla beraber, ara ara “hocam teknik analiz bu tür kaos/panik ortamlarında çalışır mı, fikriniz nedir?” soruları geliyor. Sabah bizim telegram atölye topluluğunda biraz bahsettim. Biraz daha detaylandırarak, buraya da yazmak istedim. Başlamadan önce, teknik analizin tanımında anlaşmamız gerekiyor. Teknik Analiz bildiğiniz üzere, hep yazdığım gibi, sürekli çalışan, dediği dedik bir analiz yöntemi değil, daha eğitimli tahminler yapmanıza yarayacak bir analiz yöntemi. Çok basit bir tanımla, size, düşük olasılıklı ihtimalleri eleme ve yüksek olasılıklı ihtimallere para yatırma imkanı veriyor. Bir nevi eğitimli bahis aslında yaptığımız.

Yani bu yeteneği hakkıyla kullanan kişi, şunu deme yetkinliğine sahiptir: “fiyatın buradan tepki verme ihtimali, vermeme ihtimalinden daha fazladır”. Bu da bize piyasada yön bulma konusunda yardımcı olur. Devam edelim. Biz, tüm bu analiz araçlarını (fibo, HO, çizgiler, formasyonlar vesaire) kullanarak, eğitimli tahminimizin gerçekleşme olasılığını arttırırız. Ama HER ŞEYE RAĞMEN, fiyat bizim öngördüğümüz yönde GİTMEYEBİLİR. Zaten bunun için de risk yönetimi denen bir şey vardır. Fiyat, analizlerimiz ile öngördüğümüz yönde giderse para kazanırız, gitmezse daha fazla para KAYBETMEMEK için, risk yönetim kurallarını devreye koyarız. Stop oluruz, pozisyon ağırlığımızı yönetiriz, pozisyonu hedge’leriz vesaire vesaire.

Teknik Analiz Çift Yönlüdür

Öte yandan, teknik analiz çift taraflı bir analiz yöntemidir. Yani size boğa analizi de yapar, ayı analizi de. Zaten bu alana gönül vermiş kişilerin yaptığı en temel hatalardan biri de burada başlar. Herkes, teknik analizi yükseliş yönünde yapar. Halbuki, analiz şu 4 ihtimal için de yapılabilir.

  • Yükseliş trendinde, yükseliş nerede bitecek?
  • Yükseliş trendinde, düzeltme nerede bitecek?
  • Düşüş trendinde, düşüş nerede bitecek?
  • Düşüş trendinde, düzeltme nerede bitecek?

Çoğunluk, her defasında, düşüş trendinde düşüş nerede bitecek tarafını kullanıyor teknik analizin. Bu aslında, bir nevi, dibi bulma çabasıyla eş değer. Halbuki, düşüş trendinde, daha önce hesaba katmadığımız farklı oyuncular var. Nedir bunlar? Panik ve korku. Bu iki duygu, çok ağırlıklı bir şekilde ayı piyasasının yani düşüş trendinin duygusudur ve coşku ve hırstan çok daha güçlüdür.(Bu duyguları yönetmek için şu video yardımcı olabilir size) Dolayısıyla, düşüş trendiyle uğraşırken yaptığınız “dönüş” senaryoları, bu duygularla da savaşmak durumunda kalıyor.

Teknik Analiz Çift Taraflıdır
Teknik Analiz Çift Taraflıdır

Yani, hep “düşüş nerede biter”e odaklanıyoruz. Teknik analiz araçlarını kullanarak yaptığımız “burada biter” tahminleri de işe yaramıyor, çünkü korku ve panik ağır basıyor, satış devam ediyor. Halbuki, düşüşte, “düzeltme nerede biter ve yeni dip dalgası nereye kadar uzayabilir” üzerinde çalışsak, yani suyun aktığı yönü değerlendirmeye alsak, işimiz daha da kolaylaşacak. Yani özetle, boğa piyasasında ayı, ayı piyasasında boğa analizi yaparsan, rüzgara karşı işersin.

Bu tabi ki “düşüş nerede bitebilir” analizleri yapmayalım anlamına gelmiyor. Ben de yapıyorum, herkes yapıyor. Ancak aklımızda yukarıdaki cümleler de mutlaka olsun. Dibi tepeyi değil, tepkiyi bulalım ve tepkiyi ölçelim. Umarım açıklayıcı olmuştur. Herkese kolay gelsin. Sitemdeki diğer Teknik Analiz yazılarını okumak için tıklayın!

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

2 Comments on “Teknik Analiz Aşırı Panik ve Korku Ortamında Çalışır mı?”

  1. Abim.Sizinle varolan kırgınlık dargınlık. Kızgınlık, küskünlük adı her neyse iletişim problemimizi sonlandırabilmem için Twitter’da benim engelimi kaldırırsanız memnuniyet duyarım. Bir daha Sizi üzecek bir paylaşım da bulunmayacağını bilmenizi isterim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir