SODA Analizi Sonrası Teknik Analiz Üzerine Sohbet

%title

Sevgili Websitesi ve Twitter takipçilerim. Selamlar. Eğer müsaitseniz ve 10 dakikanız varsa, bir iki kelam edip dertleşeceğim sizle. Konu yine Teknik Analiz. Biliyorsunuz, #soda hissesi ile ilgili analizimi, sizlere de öğretici olması açısından, eskiden diğer hisselerde yaptığım gibi, adım adım açıklamalı anlattım. Eğer #SODA analizimi okumadıysanız lütfen aşağıdaki linke tıklayarak okuyup, sonra buraya geri dönün.

%title

Bu analiz sonrasında Twitter üzerinden çok ama çok fazla olumlu geri bildirim geldi, 75’i geçkin DM ve ondan daha fazla mention aldım. Zincire başladığım ilk tweet 270’e yakın RT, 800’ü geçkin FAV aldı. Zincir oldukça fazla yayıldı ve bunun sonucu olarak 700’ü geçkin yeni takipçi geldi.

Teknik Analiz
Teknik Analiz

Bu benim için harika bir haber. Ancak gelenler arasında #soda’yı cansiperhane savunan, şirketle ilişkisini rasyonel bir ilişkiden duygusal bir ilişkiye dönüştürmüş uzun vadeciler olduğu kadar, son 3-4 haftada hissede pozisyon almış ve stop olmayıp, zararda olan arkadaşlar da var. Bu arkadaşlar (neyse ki toplamda çok çok az sayıları) ben sanki #soda’ya saldırıyormuşum gibi, bana #soda’yı savunmaya başladılar. Özellikle DM’den #soda’nın ticaretini, iş alanlarını, bilançosunu anlatan ve bu düşüşün geçici olduğunu anlatmaya çalışan kişiler oldu.

Hatta en son dün #soda %0.5 puan yükselince (yazıyla yüzde sıfır nokta beş puan) bana DM’den mesaj atıp, gururla “hocam, soda sizi şaşırttı galiba, baksanıza yeşil kapattı!! Hani düşecekti??” diyen iki arkadaş da oldu.

Teknik Analiz Kahinlik Değildir

Şimdi arkadaşlar, öncelikle, ne siz bana #soda’yı kanıtlamak zorundasınız, ne de ben size #soda analizimi. Ben size kağıdın neden düştüğünü kendi penceremden anlattım. Düşmeye devam EDERSE nereden dönebileceğini de teknik gerekçeler göstererek açıkladım.

Teknik Analiz bir olasılıklar sanatıdır, bu olasılıklara göre bir oyun planı kurar, onu takip edersiniz. Ben “#soda daha düşecek” / “#soda buradan dönecek” deme yeteneğine haiz değilim. Bu yetenek bende olsa (veya herhangi bir Trader’da olsa) şu an zaten yatımda viskimi yudumluyordum.

Teknik Analiz size belli risk yönetimi kuralları dahilinde, belli araçlarla (FIBO, Trend, HO’lar, RSI vs.) olasılık hesabına dayalı bir oyun planı kurma imkanı verir. Ben de tüm trade’lerimde bunu yaparım. Fiyatın olduğu noktada risk ve kazanç hesabı yapıp kararımı veririm.

Ben #soda’yı buradan almam. Alacağım noktalar, analizimde belirttiğim ve “buradan DÖNEBİLİR” dediğim noktalardır. Oraya da kesinlikle ALIM EMRİ KOYMAM! Önce orada yavaşlayıp dönüş sinyalleri veriyor mu ona bakarım, döndükten sonra alırım. Ancak benim #soda’yı buradan almamam, sodanın yükselmeyeceği anlamına GELMEZ. Belki #soda buradan yükselecek, ben bile arkasından bakacağım. Olabilir. Bundan daha doğal bir şey göremiyorum. Dolayısıyla yaptığım analizden sonra “hocam, düşecek dediniz, yükseldi” demeyiniz.

Çünkü en başta, ben “#soda kesin düşecek” demem. “#soda son 3-4 haftada bu yüzden düşmüş, düşüşün devam etmesi şu şu nedenlerden yüksek olasılık. Düşerse şuralara kadar düşer, dönme ihtimali olan yerler de şundan şundan dolayı buralardır” derim. Bu ikisi farklı şeyler.

Ek olarak, yaptığım teknik analize, temel gerekçelerle bahane bulmak, hisseyi bu gerekçelerle savunmak, ben Türkçe konuşurken bana Almanca bir şeyler anlatmaya benziyor. Teknik Analiz ile Temel Analiz birbirinden keskin bir şekilde ayrı methodlardır. Bilanço, anlaşma, Pazar liderliği, yeni yatırım vesaire gibi şeyler bir Teknik Analist olarak beni ilgilendirmez. Ben tüm her şeye grafiklere, mumlara ve teknik analiz araçlarına bakarak karar veren biriyim. Geçmiş hisse hareketlerini baz alıp, çeşitli araçlarla fiyatı yorumluyor, bir oyun planı kuruyorum. Bu sürecin içine risk yönetimi ve trade psikolojisi de koyuyorum. Fiyat beklediğimin tersinde ilerlerse stop oluyorum, beklediğim gibi ilerlerse karımı en yukarı çekmeye çalışıyorum.

SODA yatırım yapmış olabilir, Pazar lideli olabilir, borçsuz bir şirket olabilir. Bunlar harika şeylerdir muhakkak ancak benim kararımı etkileyen şeyler değil. Yine altını çiziyorum, bu “temel analiz işe yaramaz” demek değildir. O başka bir dildir. Uzmanları vardır, saygım sonsuzdur. Aynı şekilde, SODA 1 yıllık bir vadede kazandırır, ancak o 1 yılın içinde sürekli düştüğü iki aya denk gelirseniz, SODA sizin için lanet bir kağıttır. Halbuki sabretseydiniz sizi ihya edecekti. Bunların hepsi subjektif çıkarımlardır.

Özet olarak, ben teknik analizlerimle kimseye bir şey kanıtlama derdinde değilim, ben bu kağıdı böyle görüyorum deyip sizlerle paylaştım. SODA’yı bana savunmayın lütfen. Düşmez de buradan %15 yükselirse benim yazdıklarıma ters bir şey olmaz bu. Ben “düşse ne yaparım, yükselse ne yaparım?” sorularına cevap arıyor ona göre pozisyon alıyorum. Kendi işlemlerimi yaparken bir twitter hesabı, bir de site açıp sizlere de yardımcı olmak istedim. Güzel de bir aile olduk. Bayağı insan bir şeyler öğreniyor diye görüyorum.

Ben tabi ki devam edeceğim paylaşımlara, ailemiz daha da büyüyecek. Gelen 3-4 DM’den dolayı biraz keyfim kaçtı, onu sizlerle olduğu gibi paylaşmak istedim. Selamlar herkese, iyi akşamlar.

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

10 Comments on “SODA Analizi Sonrası Teknik Analiz Üzerine Sohbet”

 1. elinize kolunuza saglık hocam biz sizden çok şeyler öreniyoruz böyle canı yanmış arkadaşlar olur bazen bunlar ileri geri konuşur sizden önce yalan yok bende öyleydim ama iyiki sizi tanımışım az çok bişeyler yavaş yavaş ögreniyorum daha dogrusu ögrenmeye çalışıyorum allahım sizden razı olsun size çok ama çok teşşekür ediyorum saygılar sunuyorum

 2. elinize kolunuza saglık hocam biz sizden çok şeyler öreniyoruz böyle canı yanmış arkadaşlar olur bazen bunlar ileri geri konuşur sizden önce yalan yok bende öyleydim ama iyiki sizi tanımışım az çok bişeyler yavaş yavaş ögreniyorum daha dogrusu ögrenmeye çalışıyorum allahım sizden razı olsun size çok ama çok teşşekür ediyorum saygılar sunuyorum

 3. hocam selamlar,

  yaptığınız analizler işimizin gücümüzün arasında dahi bir çırpıda okuyup (hikaye gibi) hazmedilebilir berraklıkta. bu sizi diğer hocalarımızdan ayıran “temel” özellik sanırım, “teknik” olarak ise çok başarılısınız 🙂 lütfen bu şekilde devam etmeye gayret edin, emin olun benim gibi bunu yazıya dökmeyen (geri bildirim vermeyen) ancak twitter bildirimlerinizi açan yüzlerce insan olduğundan eminim.

  naçizane tavsiyem ise insanların iyi, özellikle de kötü yorumlarına kapılmamanız çünkü yaşadığımız toplum malumunuz.. meyve veren ağaç daha bir taşlanır oldu. bir de çok fazla takipçi/tık reytingine önem vermemeniz. sizi asıl hedefinizden şaşırtmasın, zaten bu şekilde devam ettiğinizde muhtemelen sitenizin trafiği için üst pakete geçmeniz gerekecektir 🙂

  saygı ve sevgilerle,
  genç arkadaşınız

  1. Onur kardeşim, uzun ve güzel yorumun için teşekkür ederim. Çok sağol. Biz alışığız, bu tarz bir yaklaşıma ve içeriğe bile kötü yorumlar gelecektir. Ama sıkıntı yok, biz yola devam etmek için yola çıktık. Selamlar.

 4. Hocam maşallah diyelim. Sizi ve sitenizi yeni buldum tek tek okuyorum. soda analizini okudum üşenmedim girdim grafiğine baktım. bu kadar mı nokta atışı olur dedikleriniz aynen çıkmış. Doğru adreste olduğumu anladım şimdi bu analizi pratik olarak çabuk yapabilir hale gelmek için çok çalışmalıyım. Emeklerinize sağlık.

 5. 0,5 yükselmiş diyenler acaba sonrasındaki %20 lik düşüş için geri dönüp abi biz yanlış yaptık diyebildiler mi acaba. Şu yazılanları anlamak yerine kendi bildiğimizin hep daha üstün olduğu görüşü hani şu ben biliyorum hastalığı ne zaman bitecek bizde. sizin yaptığınız bu analizden sonra soda bir daha o fiyatları görememiş bile. oturup böyle bir ihtimal de var arkadaş demek yerine karalamak çok acımasız.
  toplum olarak maalesef böyle bir hastalığımız var. umarım kurtuluruz. karantinanın olduğu şu günlerde muhteşem bir rehber oldunuz. Emeklerinize ne kadar teşekkür etsem azdır.

 6. 2020 yılından haber veriyorum, temel analiz yalan oldu. Borsa herkes 70 binleri beklerken 82 binden döndü, temel olarak her şey olumsuz salgın borç işsizlik dediler ama borsa 105 bine geldi. Pegasus 70lerden 25e düşüp tekrar 70’e değdi kii bu spek hisse değil bist30. O yüzden temel analize değil teknik analize bakın para kazanırsınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir