Neden Borsa İstanbul’un Bu Hali Fazla Analize İhtiyaç Duymaz?

%title

Evet, dostlarım, tarih 26 Aralık 2022. Yıl neredeyse bitmek üzere. Borsamız Borsa İstanbul, neredeyse 6 aydır devam ettiği efsanevi yükselişini sürdürüyor. Geçmişe doğru bakıldığında, bu ivmeyle, bu istekle, bu momentumla ve bu kadar kesintisiz yükseldiği başka bir dönem tek tüktür.

Bu çok iyi bir şey, aman elleşmeyelim, çok da soru sormayalım. Çünkü herkes, sürece nereden dahil olduğundan bağımsız olarak çok iyi paralar kazandı. Özellikle VİOP tayfa inanılmaz trendler sürdü ve kaldıracın da etkisiyle çok devasa kazançlar sağlandı. Bunu başarabilen herkesin ellerine sağlık.

İleride borsamız düşmeye başlar mı, fiyat düzelir mi, düzelirse yıkılır mı, yıkılırsa altında kalınır mı tarzı soruları şimdilik bir kenara bırakalım ve endeksin bu döneminde neden fazla analiz yapmanıza gerek olmadığını anlatayım sizlere.

Öncelikle, Borsa İstanbul’un en önemli endeksi olan BIST100 endeksinin haftalık grafiğini bırakıyorum aşağıya:

Borsa İstanbul'un BIST100 Endeksi
Borsa İstanbul’un BIST100 Endeksi

Gördüğünüz gibi, Borsa İstanbul, her hafta üzerine koymalı, neredeyse parabolik bir yükseliş mevcut endekste. RSI çok çok uzun süredir 70’in üzerinde, neredeyse zirveyle buluşacak. Bu haliyle, çoğu zaman Twitter üzerinden bana da endeks ile ilgili fikirlerim soruluyor. Ancak bu soruları genelde geçiştiriyorum, endeks yorumu çok yapmıyorum. Dikkat ederseniz, blog’ta da endeks analizi bayağıdır yok. Neden? Çünkü, haftalık grafiği şöyle olan bir ürüne analiz yapmanın bir anlamı yoktur. Neden yoktur?

Çünkü artık bu iş artık momentum trading mevzusuna bağlanmıştır, momentum trading’de tek yapabileceğin fiyatın önüne engel çekmek ve “buradan döner” demektir, ancak ivme öyle yüksektir ki fiyat muhtemelen oradan da dönmez.

Endeks müdahaleli veya değil, fark etmez, bir yol tutturmuş gidiyor. Çok fazla analiz sizi paralize eder. Bir şekilde para kazanmaya odaklanın, imkanı olan VİOP tarafına geçsin ve kaldıraçlı trend sürmeye çalışsın. Çok büyük paralar kazanıldı, daha da kazanılacak gibi. (VİOP ile ilgili ücretsiz dersler için tıklayın!)

Ama ekonomi, ama seçim, ama yoksulluk, ama işsizlik diye kendinize engel çizmeyin. “bu daha yükselemez” demeyin. Bunu kimse bilemez. Sağdan soldan sürekli analiz de istemeyin. Analizlik bir durum yok, fiyat yükseliyor, üstelik ivmeli.

Peki Bu Borsa İstanbul Hikayesi Nerede Biter?

Bu hikayenin nerede biteceğini de kimse bilemez. Şuradan döner, buradan döner hep hikayedir, genellikle yanılır insanlar, kimse tepeyi bulamaz. Peki, böyle bir momentum ortamında ne yapmalı? Neye göre girmeli, neye göre çıkmalı, neye göre el azaltmalı? Bunun cevabı, mum renklerini ve hacimlerini trafik ışıkları gibi algılanmalı. Yeşil mumlar yandıkça devam. Kırmızı mum hacimsizse sarı ışık. El azalt.

Kırmızı mum hem gövdeli, hem hacimli ise kırmızı ışık, ya pozisyon kapat ne olacağını izle ya da pozisyon büyüklüğünü ağlatmayacak seviyeye indir bekle. İnanın başka bir şeye ihtiyaç yok. Sakin kalın, trendi sürmeye çalışın, içeride olmaya çalışın ve elinizdeki parayı büyütmeye çalışın.

Krizli dönemler gelirse, o zaman yine konuşuruz.

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir