Borsa Yükselecek mi? 30 Ağustos 2021 Haftası Değerlendirmesi

%title

Dostlar, tatil bitti, döndük, paslanmayalım, çalışalım. Finansal piyasalar sürekli akan bir fırsatlar çeşmesi, sadece yapmanız gereken, doğru kovayı, doğru çeşmenin altına, doğru zamanda koymak. Mücadeleye devam. Enseyi karartmak yok. Hazırsanız, bir endeks analizi yapalım. Borsa yükselecek mi yoksa düşecek mi bir masaya yatıralım.

Sonda söyleyeceğimi, başta söyleyeyim. Ben endekste halen tüm senaryoyu bullish ağırlıklı görüyorum. Yani, borsamızın yükselişine devam edeceğini düşünüyorum. Başlamadan, 2 Ağustos tarihli son endeks analizimi lütfen şuradan okuyunuz ki nereden geldik, nereye gitme ihtimalimiz var az çok aklınızda oluşsun hikaye:

Bugünkü analizi, 4 saatlik zaman diliminden başlayıp, haftalığa kadar yapacağım. Üstüne bir de aylık grafiği ekleyeceğim çünkü aylık mumun kapanmasına da bir iş günü kaldı. Yani o da oluşmuş sayılır. Üstelik orada bir sürpriz de bizi bekliyor. Bu sürpriz sayesinde borsa yükselecek mi sorusunun cevabına bir adım daha yaklaşmış olacağız.

Öncelikle, 27 Temmuz’da başlayan ve benim de uzun süredir sürdüğüm yükselen trend 26 Ağustos Perşembe günü kırıldı. Trend çok basitçe aşağıdaki gibi çizilebilir. 27 Ağustos Cuma günkü yükseliş çok kararlı ve iyi bir yükselişti ancak, trendin içine geri girmeye boyu yetmedi.

Borsa yükselecek mi?
Borsa yükselecek mi?

Dolayısıyla, gün içi grafiklerde (kısa vadede) aşılması gereken böyle bir olumsuzluk var. Onu belirtelim. Ancak, bu tarz önemli seviyeler genelde bir Pazartesi günü, gapli bir açılışla aşılıyor. Yani, Salı günü muhtemelen bu trendin içine geri girebiliriz. İzleyeceğiz. Şimdi endeksin günlük grafiğine bakalım. Çok uzun zamandır endeksi bu sadelikte izliyorum. Benim için iki önemli fiyat seviyesi var. Birisi neredeyse Mayıs’tan beri geçemediğimiz ve artık efsaneleşmiş duvar, 1.470’ler. Diğeri ise, tarihi zirvemiz, yani 1.570’ler. Grafik şöyle:

Borsa yükselecek mi?
Borsa yükselecek mi?

Gördüğünüz gibi, sürekli takip ettiğim bir TOBO formasyonu var ve 1.470 aynı zamanda bu formasyonun boyun çizgisi. Fiyat burayı denedikçe ve geçemedikçe, boyun çizgisinin altında sağlam bir enerji birikiyor. Dolayısıyla, olası bir breakoutta çok hızlı bir yükseliş göreceğiz. Fiyatın pandemi başından beri çektiğimiz ve ekrandaki sabit yükselen trende Cuma günü teması ve geri tepmesi çok iyi, orada bariz bir hammer oluşmuş ve en yüksekte kapatmış fiyat. Hacim de, aylık ortalamanın altında da olsa, önceki ayların yaklaşık %30 yukarısında. Olumlu.

Tüm BIST’e ama, özellikle BIST30 hisselerine para girişleri devam ediyor. Yurt dışı, en azından bir süre daha, ortalığı bozmayacak gibi. 1.470’lerin bu kadar sık denenmesi orayı biraz zayıflattı, dolayısıyla orada bir arz azlığı mevcut. Tüm bu şartlar dahilinde ben 1.470’lerin geçilme ihtimalini, geçilmeme ihtimalinden daha yüksek görüyorum. Zaten, haftalık endeks grafiğinde de bariz bir sıkışma mevcut. Özellikle son üç haftada fiyat çok küçük bir aralıkta hareket etmiş, ivmeli sağlam bir mum yok. Grafik:

Borsa yükselecek mi?
Borsa yükselecek mi?

Son iki mum DOJİ. Karar verilmemiş, ayılar da, boğalar da sahipsiz. Zaten 1.470’lere yaklaştıkça mum boylarının bu şekilde oluşması normal. Dolayısıyla haftalık grafikte sürpriz bir şey yok. Ancak sıkı durun, aylık grafikte güzel bir sürpriz bizi bekliyor:

Borsa yükselecek mi?
Borsa yükselecek mi?

Son üç muma dikkat. Bu tam bir three inside up formasyonu. Salı günü çok büyük bir aksilik olmazsa da böyle kapatacak gibi. Aylıktaki terazi de oldukça bullish gözüküyor.

  • Neymiş bu three inside up diyenler videomu izleyebilir: Tıklayın

Sonuç? Borsa Yükselecek mi yoksa Düşecek mi?

4 saatlikten AYLIĞA kadar tüm grafiklere baktık. Sonuç? Sonuç şu: ben tüm senaryoyu bullish ağırlıklı görüyorum. 27 Temmuz’dan beri eğer elde mal varsa ve trend sürülüyorsa, aynı şekilde devam edilmeli. ANCAK, bir şekilde trendden düştüyseniz, bir şekilde dışarıdaysanız veya “ya buralardan mal alınır mı acaba?” diyorsanız, BURALAR YENİ MAL ALMAK İÇİN (EN AZINDAN SWING TRADE İÇİN) UYGUN YERLER DEĞİL. Neden?

Çünkü, senaryo bullish ağırlıklı da olsa, anything can happen. “buralar geçilir ya, ben mallanayım” demek gördüğünü değil düşündüğünü trade etmek demek. Mutlaka buraların geçildiğini görmeliyiz ki, sağlıklı pozisyon alabilelim. Zaten neredeyse sınırdayız. Yani? Yani, buraların geçilip geçilmeyeceğini anlamamız için çok fazla zamana ihtiyacımız yok, piyasa yakın zamanda bize cevap verecektir. Dolayısıyla işi sağlam tutmak isteyenlerin biraz daha sabretmesini ve önümüzdeki haftayı izlemesini tavsiye ederim.

Hafta kapanışını beklemek zorunda değilsiniz, eğer FOMO’ya kapılmaya müsait bir psikolojiniz varsa ve gecikmek istemiyorsanız günlük bir 1.470 breakout’u da iş görebilir. Ancak lütfen yeşil bir breakout mumu görmeden mal almayın. Çünkü, bullish ağırlıklı bir senaryo da olsa, burası piyasa. Tüm hikayenin değişmesi tek bir kırmızı muma bakar ve bu kırmızı mum geldiğinde malda olmak istemezsiniz. Evet, endeks ile ilgili fikirlerim budur. Herkese teşekkürler, bol şans, bol kazanç.

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

3 Comments on “Borsa Yükselecek mi? 30 Ağustos 2021 Haftası Değerlendirmesi”

  1. USD/TRY de gevşemenin yansımaları olacaktır. Yatırımcılar bu dönemde taşıdıkları veya taşıyacakları riskleri dengelemek zorundalar. İlk hedef kaybetmemek olmalı, zamanla bir şekilde kazanılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir