Borsa Endeksi ile İlgili Neyi Yanlış Yaptım?

%title

Dostlar, herkese selamlar. Tarih 10 Şubat 2020. Ne yazık ki, gün içerisinde, sınır ötesinde bizi belalardan korumak vazifesini ifa eden 5 Mehmetçiğimizi şehit verdiğimizi öğrendik. Yazıma onlara Allah’tan rahmet dileyerek başlayacağım. Mekanları cennet olsun.

Bugün #BIST100 borsa endeksimiz yüzde 2.8 düşüşle, 118.341 puandan kapattı günü. Hazır zamanım varken, endeks ile ilgili bir iki kelam edeyim istiyorum sizlerle. Uzun zamandır endeks karalaması da yapmamıştım. İyi olur. Aslında endekste her şey gayet kabak gibi ortadayken, ben ne yazık ki ara ara yaptığım bir hatayı tekrar ettim geçtiğimiz haftalarda. Neydi bu hata? Tabi ki, bana, psikolojime, disiplinime en uygun zaman dilimi haftalık iken, tüm stratejimi haftalık kapanışlara göre yapmamın yararını binlerce kez görmüşken, yine günlük kapanışa göre işlem stratejimi değiştirmek. Bu hatayı ara ara yapıyorum. Yine yaptım. Peki nasıl? Şöyle:

Bakın, aşağıdaki tweet’i 2 Şubat’ta sizlerle paylaşmışım. Çok kritik bir yerde endekste oluşan evening star’dan sonra demişim ki,#PETKM ve #ASELS duracak, endekste short’a geçeceğim”. Sonra ne yapmışım? Sonraki tweette izleyelim:

borsa endeksi
borsa endeksi

Şu aşağıdaki zinciri sizlerle 6 şubatta paylaşmışım. Zincir’i lütfen baştan sona tekrar okuyun (kısa zaten). Zincir’deki hatalarımı keşfetmeye çalışın, sizce bu zincirde, hangi hatalar var? Bir sonraki tweette cevabımı paylaşacağım. (Zinciri okumak için buraya tıklayın!)

Hatalar şöyle: Hata 1: HAFTALIK MUM kapanmadan, haftalık yorum yapmak. Hata 2: Bu yükselmenin, düşüşün düzeltmesi olma ihtimalini daha düşük (günlük) grafiklerde gözlemlememek. Hata 3: Stratejiye uymamak. Erken davranmak. Aslında, sonradan (hatta aynı günün akşamı) mevzuya uyanmışım ve sizlerle aşağıdaki tweeti paylaşmışım. Ancak yine de viop tarafına geçip aksiyon almamışım. (hadi bu tamam, haftanın kapanmasını bekledim diyelim, bu sabah yine viop pozu açmadım).

borsa endeksi
borsa endeksi

Dolayısıyla, burada bazı fırsatlar kaçmış. Şükür ki, #ASELS‘de %10’a yakın karda, #PETKM‘de ise kafa kafaya sayılırım. Yani kayıp yok. Ancak, zaten kaybettiğim ya da masada bıraktığım paraya değil, disiplinimi bu kadar tecrübeden sonra hala bozabiliyor olmaya sinirleniyorum.

Şimdi, endekste ne yapacağım peki? Çok basit bir şekilde şöyle düşünüyorum. Aşağıdaki grafikte, şu yukarıdaki 121.500 geçilmedikçe ve sağlam bir dönüş görmedikçe, spotta yeni hisse pozisyonu açmayacağım. Yarın #PETKM‘i satacağım, #ASELS‘i tutacağım.

borsa endeksi
borsa endeksi

Paramın %80’lik kısmıyla (%20’si #ASELS‘de kalacak), endeks veya hisse short kovalayacağım. Genel anlamda fikrim bu şekilde. (not: VIOP’ta KESİNLİKLE, paramın tamamını kullanmayacağım, yine maks 4 pozisyon, her pozisyon 25bin’e eş olacak sözleşme büyüklüğünde olacak). Borsa endeksiyle ilgili fikrim budur. Yatırım tavsiyesi değildir. Gördüğünüz gibi, hatalarını da, doğrularını da olduğu gibi yazan bir insan evladıyım ve yanılabiliyorum. Tweet silmiyorum, geri dönüp “hatam budur” diyorum. Lütfen herkes kendi yatırım stratejisini kursun dostlar. Selamlar.

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

2 Comments on “Borsa Endeksi ile İlgili Neyi Yanlış Yaptım?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir