Bankacılık Endeksi Rallisinden Alınacak 7 Ders!

%title

Herkese merhabalar.

Bankacılık Endeksimiz, Temmuz ortalalarından başlayarak tüm Ağustos boyunca ve hatta Eylül’ün de neredeyse yarısına kadar soluksuz bir yükseliş gerçekleştirdi. Bu devasa ralli, biz Traderlar için de çok ciddi dersler, çok ciddi mesajlar içeriyordu. Bu yazıda biraz onlardan bahsedeyim.

Öncelikle, her rallide olduğu gibi, rallinin başladığını Trader’ların idrak etmesi biraz zaman aldı. Çoğu kişi eldeki veriyi, güncel durumla eşleştirmeye çalıştı ve oluşan negatif uyumsuzluğa kanarak “bu yükseliş gerçek bir yükseliş değil” dedi. Tüm hikayenin sonunda evet, bu yükselişin gerçek bir yükseliş olmadığı ortaya çıktı, ama ne zaman?

Bankacılık Endeksi
Bankacılık Endeksi

Asıl hikaye biraz bu soruda yatıyor. Ortalama bir Trader, bu yükselişin gerçek bir yükseliş olmadığını kendine ve çevresine anlatmaya çalışırken, Profesyonel bir Trader bu güzel fiyat hareketini yakalamak ve paraya çevirmek için vagonda yerini aldı, bir nevi PARAYI TAKİP ETTİ.

Barizdi ki, elinde yüklü parası olan bir kişi veya bir takım kişiler bankacılık endeksini ciddi bir şekilde yükseltiyordu, Profesyonel bir Price Action Trader’ının aslında bundan başka bir şeyi bilmesine de gerek yoktu. Tek yapması gereken, bu parayı takip etmekti, takip etti.

Bankacılık Endeksi yükselişinin ortalarında, bazı diğer Traderlar ise hem kendi egolarını besleyebilmek hem de (varsa eğer) takipçilerinin gözünde kahraman olmak için bu yükselişe tepe bulmaya çalıştılar. Pek çok short açan ve shortları sıkışan, bir gün sonra panikle kapatan oldu. Paralar kaybedildi, margin call’lar havada uçuştu. Ralli bunları da harcadı.

Taa 1930’da, John Maynard Keynes’in bir cümlesi vardı, bilenler mutlaka olacaktır. Kendisi derdi ki: “Markets can stay irrational longer than you can stay solvent”. Burada solvent kelimesi aslında ekonomik olarak “ödeme yeteneği olan”, “mali bakımdan güçlü” demek. Bu cümlenin Türkçesi de şu oluyor haliyle: “piyasalar, senin mali gücünün dayanabileceğinden çok daha uzun zaman “mantık dışı” hareket edebilir”.

Gerçekten de öyle oldu, piyasa, tepe bulmaya çalışan shortçuların maddi gücünden çok daha fazla yükseldi, her geçen gün teminat tamamlama çağrıları arttı, arttı, en son 1.5 milyarTL’ye kadar geldi.

Piyasa her zamanki hilesini tam da bu zaman yapmaya başladı. Çoğu kişi, shortçular dahil, artık piyasanın düşmeyeceğini, yavaş yavaş yataya saracağını düşünmeye başladı. Shortçular döndü, long pozisyonlar açıldı, longlardaki amatör parası birikti, çoğaldı.

Bankacılık Endeksi
Bankacılık Endeksi

İşte tam da bu sıra, geçen hafta SALI Günü piyasa birden çakıldı, sadece 15 dakika içerisinde HALKBANK öncülüğünde diğer bankalar TAVAN çözdü ve %17-18 civarı düştü. Bu düşüş zaten long tarafta birikmiş çoğu kişiyi doğradı, bu sefer de ralliyi sürüp sürüp buralara kadar getirmiş, kasasını katlamış longçular doğrandı.

Piyasa hem o tarafı, hem bu tarafı, tam da kendinden beklenen ustalıkta doğradı. Bunu ilk defa yapmadı, muhtemelen bininci kez yaptı, ancak her defasında ilk defadaki kadar çok kurban buldu kendine, bir gün sonra öğrendik ki teminat tamamlama çağrısı 1.7 milyar olmuş, üstelik bu sefer LONGÇULAR içeride sıkışmış.

Bankacılık Endeksi Rallisinden Alınacak 7 Ders

Biz Traderlar olarak ne öğrenmeliydik bu bankacılık endeksi hareketinden? Belli başlı birkaç ders var aklımda, onları sizlerle paylaşmak istiyorum:

  1. Kesinlikle ama kesinlikle fiyat dışında kimseyi, kendinizi bile dinlemeyin.
  2. Eğer bir hareket başlamışsa ve hacim de varsa, dahil olmaya çalışın
  3. Tepeyi ve Dibi bulmaya çalışma işi hastalıktır, iyileşin.
  4. Piyasalar sizi bilmez, tanımaz, fikriniz onun umrunda değildir, “yok artık” dediğin her an çok daha fazlasını yapabilir.
  5. Trading mevzusunda, “imkansız, hayatta olmaz” dediğin şey yılda en az 2 defa olur
  6. Eğer bir hareket parabolik bir hale evriliyorsa, mutlaka ama mutlaka “sell into strenght” yapın. Sell into Strenght, pozisyonun bu coşkuya doğru satılması ve küçültülmesidir
  7. Bir hisseyi satmayı istemek ayrı, satabilmek ayrı şeydir. Bazen satmayı istersin ancak satamazsın. Bu duruma düşmek kaldıraçlı piyasalarda en kötü senaryodur (bakınız Halkbank ve Vakıfbank tabanları)

Banka endeksi rallisinden esasen 7 değil 70 tane ders çıkarılır ancak ilk etapta bunu paylaşmış olayım. Çünkü gerçekten tarihi bir ralliydi ve sadece bu ralliyi iyi analiz edip, hatalarından ders alanlar bir sonraki rallide iyi kazanacaklar.

Tüm Traderlara başarılar dilerim.

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

2 Comments on “Bankacılık Endeksi Rallisinden Alınacak 7 Ders!”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir