31 Mayıs 2021 Haftası – Borsa Değerlendirmesi

%title

Dostlar, endeks ile ilgili bir şeyler karalayıp, borsa değerlendirmesi yapacağım. Çok kapsamlı bir analiz olmayacak ama, zaten çok kapsamlı bir analize de gerek yok şu anki endeks durumunda. Haftaya ne yapacağım onu sizlerle paylaşacağım. Başlıyorum.

Şimdi iki endeks grafiği paylaşacağım. Çok fazla detay ve teknik gerekçe çizilebilir grafiğe ancak hep yaptığım gibi, sadece benim için önemli olan teknik gerekçeleri ve fiyata yakınlığı dolayısıyla sinyal yaratma potansiyeli olanları alacağım grafiğe. Önce haftalık grafikle başlayalım. Fiyat Ocak-Şubat ve Mart dahil olmak üzere en tepede, zirvelerde, 1.500’lerde takıldı (A kısmı). Burada neredeyse 3 ay geçirdi. Bu bölgenin, yapı itibariyle mal toplama veya mal dağıtma gibi iki özelliği olabilir biliyorsunuz.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Ancak bu bölgenin oluşumu sırasında oluşan devasa hacimli ve uzun kırmızı mumlar ve hacimdeki ara ara oluşan pik, bu bölgenin mal dağıtım bölgesi olma ihtimalini güçlendiriyordu. Ben de bu bölgeye hep mal dağıtım bölgesi olarak baktım. En azından bakmaya çalıştım. Sonuçta neredeyse 1 yıl süren devasa rallide kurumsallar tarafından taşınan mallar bir şekilde KY’ye satılıp nakite geçilmeliydi. Dolayısıyla hep gel gel çekildi. Hatta hatırlayanlar olacaktır, bir ara ben bile “sanırım burayı yukarıya doğru geçeceğiz ya” deyip mallanmış, malları bir süre taşımış ancak tepede oluşan shooting star ile son anda paçayı kurtarmıştım.

Velhasıl kelam, adamlar, malı tepede, “endeks 2.000 olacak abi, çok ucuzuz” diyen KY tayfaya çaktılar. 3 ay sürdü bu süreç. Sonra da son malı komple aşağı doğru taradılar. Üstüne bir de MB başkanı faciası oldu. Fiyat B noktasında trend dibine oturdu ve oradan tepki geldi.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Ancak son haftalarda hafif ivmelenen endeks son düşüşün (AB düşüşü) 0.61’ine takıldı, orayı geçmek için 2 hafta uğraştı, geçemeyince yine aşağı saldı. Son haftanın mumunu görüyorsunuz, şu an hiç bir teknik gerekçeye sırtını dayanamadan havada asılı bekliyor. Yani bizim için bir sinyal üretmekten çok uzak. Bu tarz mumlar, yani teknik gerekçelerden uzakta olan mumlar bizim için bir sinyal mumu değildir. Çünkü bir “edge” yaratmaz. Kurallarıyla gelmez. Girişi, çıkışı ve sürüşü belli değildir, yönü net değildir.

Ben bu süreçte, anlamlı yerde oluşan yeşil mumdan sonra (turuncu ok ile işaretledim) portföy yapmış, 3 hafta kadar sürmüştüm. İyi de kazanıyorduk. Ancak sonrasında geçen Salı gelen anlamsız satıştan sonra nakite geçmiş, az kazançla kendimi izlemeye almıştım.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Şimdi geldiğimiz son manzarada, fiyatın aşağı doğru ivmeleneceğini ve trendin dibine tekrar temas edeceğini düşünüyorum. Bu olur veya olmaz, işin eğitimli tahmin kısmı. Ancak fiyatı takip edersek, fiyat şu an “düşeceğim” tarafına daha yakın. Oluşan son mum ve hali hazırdaki güncel fiyat, anlamsız bir yerde olduğundan da herhangi bir şekilde portföy yaratacak durum yok. Özetle: SPOT TARAFINI BU HAFTA PAS GEÇİYORUM. Gelelim bir alt zaman dilimine, yani günlük grafiğe.

Günlük grafik aşağıda. Manzara, haftalık grafiğe göre bir tık daha olumlu. Fiyat aşağı döndükten sonra, CD Fibo 0.38’de bir süre takılmış ve aşağısı gölgeli, yukarıya ivmeli, yeşil iki adet mum bırakmış. (Cuma ve Çarşamba günü). Dolayısıyla 0.38 aşağı geçilmekte zorlanıyor.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Buradan yukarıya doğru, haftanın ilk günlerinde tepki gelebilir. (hafta nasıl kapanır orası bilinmez tabi). Yani, günlüğün tepkileri olumluyken, hafta sonuna doğru işler karışabilir. Özetle, şunu demeye çalışıyorum: Fiyatın günlükte kısa vadede olumlu olması, haftalıkta da olumlu olacağı anlamına gelmez. Haftalık günlüğü yutar. Sizin ilgili zaman diliminiz hangisiyse, onunla bir strateji kurmanız gerekir. Peki ben ne yapacağım? Onu detaylandırayım:

Biliyorsunuz, VIOP tarafını günlük kapanışlarla, aynı bu tarz testere tarzı piyasalarda kullanıyorum çünkü Swing Trade, trendi olmayan veya kısa süren piyasaları çok sevmez. Aynı bu hafta olduğu gibi, bazen dışarıda bırakır veya sürdüğü trend çok karnınızı doyurmaz.

İşte ben de, bu tür durumlarda VIOP tarafında, VIOP hisseleriyle long/short kovalıyorum ve günlük kapanışlara odaklanıyorum. Bunu zaten söylemiştim daha önce. Bu hafta yine viop tarafında pozisyon kovalayacağım bir hafta olacak. Evet, borsa değerlendirmesi bitti.

Özetin özeti: -Spot için herhangi bir şekilde yeni mal almayacağım, portföy yapmayacağım, çünkü elimde sinyal yok. -VIOP için, hisse bazlı ve günlük kapanışlı fırsatları değerlendireceğim (short veya long). Herkese bol kazançlar yeni haftada, yine buralardayım. Bir sonraki borsa değerlendirmesinde görüşmek üzere.

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir