15 Kasım 2020 Haftası – Borsa Değerlendirmesi

%title

Dostlar herkese iyi akşamlar. Bir süredir borsa değerlendirmesi ve endeks analizi yapmıyordum ancak bu aralar endeksin önemli seviyelerde ve önemli kararlar vermek üzere olduğunu düşünüyorum. O yüzden, endekse nasıl baktığımı sizlere anlatacağım bu zincirde. Fazla uzun tutmak istemiyorum. Başlıyorum. Öncelikle şu anki durumumu ve kendi pozisyonlarımı özetleyeyim. Aşağıda 4 önemli mum belirttim. Biliyorsunuz, haftalıkta kritik yerde oluşan gravestone mumunun son günü, 23 Ekim Cuma tüm portföyden iyi bir karla çıkmıştım. Sonrasında devasa bir çöküş mumu geldi.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

İyi bir zamanlamayla çıktım ve çöküş mumunun portföye vereceği olası zarardan kurtulmuş oldum. Bu tarz büyük çöküş mumlarının, ivmesi gereği endekse biraz kalıcı zararlar vermesi beklenir. Ancak öyle olmadı, hemen ertesi hafta endeks düştüğü hızla, hatta daha hızlı yükseldi. Bu geri dönüş mumu oldukça etkileyiciydi ve bir önceki haftanın endeks bazlı tüm kayıplarını geri aldı. Endeks o haftanın Pazartesi günü gapli yukarıda açtı ve üst üste yeşil mumlarla, bir önceki haftanın açılışından daha yukarıda kapattı. Bu tabi oldukça olumlu bir sinyal.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Ben tüm bu yeşil mum boyunca malda değildim, FX ve Viop tarafında aktif işlemlerim olmasına rağmen, spotta haftanın nasıl kapanacağını bilemediğim için, FOMO’ya kapılmadan bir köşede bekledim. Mum kapandıktan sonra ise, portföy yapıp mal taşımaya karar verdim. Uzatmayayım, özetle, şu son mumun ilk günü, yani 9 Kasım’da 4 hisselik portföyümü oluşturdum. 3’ü BIST30, 1’i yan tahtaydı. Portföyüm açıkçası bu son muma yakışır performans sergilemedi ama kötü de gitmiyor. Her neyse, şimdi endeks hakkında ne düşünüyorum onu anlatayım.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Aşağıdaki tweeti hatırlayanlarınız olacaktır. Ekim ayının sondan önceki işlem gününde paylaşmıştım sizlerle. Ekim ayının mumu çok kritik yerde oluşan bir shooting star’dı. Biraz tedirgin ediciydi. Şu tweete tekrar göz gezdirmenizde yarar var:

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Ancak bu shooting star’a teyit gelmedi. Tam tersi, ayın henüz ortasındayız ama, şu ana kadarki aylık mum olabilecek en coşkulu aylık mumlardan biri ve %16’lık bir yükselişi gösteriyor. Endekste geriye doğru gittim, %16’lık bir yükseliş mumu toplasan 6 veya 7 adet.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Peki şimdi ne olacak? Endekste önümüzdeki günlerde bizi neler bekliyor? Ben ne yapacağım? Şimdi en büyük pencereden başlayarak en küçüğe doğru fikirlerimi paylaşayım. Önce aylık endeks grafiğiyle başlayalım. Aylık grafiklerde endekste çalışıyor gözüken iki yükselen trend kanalı var. Birini yeşil, diğerini kırmızı renklerle belirttim. Görebileceğiniz gibi, kırmızı için trend tepesinde olmamıza rağmen, yeşil için hala gidilecek yolumuz var. İnceleyin lütfen:

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Bir de, endeks için çok çok önemli bir direnç bölgesi var, kalın çizgiyle belirttim. Kabaca 120bin-124bin arası. Tabi, grafik aylık olduğu için aralıklar bu kadar kalın oluyor. Ancak en üstünü alıp 124bin olarak kabul edebilirsiniz.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Endeksin geçen hafta Cuma günkü kapanışı 1.291. Yani 129binler. Üstelik bu kritik 1.240’lar üstünde haftalık bir kapanış da mevcut. Hatta ve hatta, haftalık mum son zamanların en ivmeli, en istekli mumlarından biri. Aşağıya haftalık grafiği bırakıyorum:

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Bir de günlükte fiyatın diline bakalım. Aşağıya da günlük grafiği bıraktım. Gördüğünüz gibi, kırmızı trend kanalının tepesinde Perşembe günü bir duraksamış ancak Cuma günü istekli bir şekilde yeşil mum bırakmış.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Aylık, haftalık ve günlük grafiklerin hepsinde fiyat genel hareketli ortalamaların (50-100-200) üstünde, yani yukarıya doğru daha istekli gözüküyor. Bir de günlükte şöyle bir kanal var, ona da bakın:

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

2-3 teknik gerekçe daha eklenebilir ancak uzun tutmak istemiyorum. Tüm bu bilgiler ışığında, iki hafta önceki devasa düşüşün bir düzeltme olduğunu ve fiyatın daha yukarılara doğru istekli olduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki hafta da yeşil bir mum bekliyorum. Hedef konuşmayı pek sevmem ama, endeksin bu ivmeyle ilk etapta (zamandan bağımsız olarak) gidebileceği yeri ise 137binler olarak görüyorum. Neden? Bakın aşağıda teknik gerekçeleri mevcut:

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

1.370’ler, hem aylık yükseliş kanalının, hem haftalık yükseliş kanalının hem de AB=CD formasyonunun (grafikte var) D ayağının birleştiği yerler. Fiyat buralara geldiğinde tekrar soluklanacaktır. Ancak şu an için piyasa olumlu. Ben ise fiyat dönüp 1.240’lar altında günlük kapanış yapmazsa, 1.370’lere kadar portföyümü taşırım diye düşünüyorum (tabi ki hisse bazlı kar stoplarım veya zarar stoplarım çalışmak kaydıyla).

Bir şey belirtmekte yarar var. Yukarıda yaptığım analiz ağırlıklı haftalık mumlar üzerinden yapılmış bir analiz. Şu an bulunduğumuz seviye, aylıktaki kırmızı trend kanalının tepesi olduğu için, haftaya ilk günler biraz oyalanabilir. Günlük değil, haftalık bakmanızı öneririm. Son uyarım da şu: bu benim kişisel analizimdir, herhangi bir bağlayıcılığı veya yatırım tavsiyesi değeri yoktur. Piyasada her şey her an olabilir. O yüzden lütfen kendi yatırım kararlarınızı kendi analizlerinizle veriniz.

Son olarak şu an taşıdığım pozisyonları da sizlerle paylaşayım: -viop endeks long -viop usdtry short -ethusd spot long –btcusd spot long -4 hisseli (3’ü bist30, 1’i yan tahta) portföy. Herkese bol kazançlar diliyorum. Selamlar.

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

One Comment on “15 Kasım 2020 Haftası – Borsa Değerlendirmesi”

  1. endeks yorumlarinizdan en kapsamlı gördüğüm yazınız. umarım haklı çıkarsınız. tebrik ediyorum İbrahim hocam. akiyo satırlar. kitap yazarsanız hocam bı işim tavsiyesi”Borsa Üzerine Konuşmalar”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir