14 Ocak 2021 Haftası – Borsa Değerlendirmesi

%title

Evet dostlar, herkese merhaba. Malum bugün kırmızı gövdeli bir engulfing oluştu endekste. Herkes de fikrimi merak ediyor. Öncelikle fikrime verdiğiniz değer için teşekkür ederim. Şimdi biraz bodoslama, gelişine, olduğu gibi bir borsa değerlendirmesi yapalım. Böylece kendi fikirlerimi de size zincir şeklinde sunayım. Yine sıfırdan çize çize gidelim, hazırsanız başlıyorum. Önce en geniş perspektiften grafiğimizi önümüze bir koyalım. Geniş perspektif ne demek? Aylık grafik. Yani olabilecek tüm hikayeyi tek bir pencereye sığdıralım. Buyrun, aşağıya bırakıyorum. Şu tertemiz grafiği hiç bir şeye değişmem. Fiyat ve biz. Başka hiç bir şey yok.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Bu grafiğe iki trend çizebiliyoruz. İlki şu trend. 2008 krizindeki ihlali bir ayı tuzağı ve nadiren görebileceğimiz bir ihlal olarak alalım. Onun dışında grafik saat gibi çalışmış bugüne kadar. Kanalın arasında bir çizgi daha attım çünkü o da anlamlı. İnceleyin lütfen:

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

İkinci trend ise, 2008 krizini dip olarak alıp uzattığımız şu aşağıdaki kanal. Bu da iyi bir alternatif, köşeye atılacak gibi değil. Yani çalışmalarımızda bunun da olması mutlaka gerekli. Yine araya bir çizgi attım, 2014’ten itibaren iyi çalışmış bu ara çizgi. İnceleyin:

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Şimdi bu kanalları gizleyelim, çalışmaya 50 ve 100 aylık ortalama atalım. 50 aylık ortalama çok küçük ihlallerle de olsa, bizi iyi taşımış. 100 aylık ortalama ise hem 2008 hem de 2020 covid krizinde son kale. Demek ki 100 aylık ortalama bir kriz-keeper. Attık hafızaya, devam.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Şimdi aşağıya bir fincan-kulp formasyonu bırakıyorum. “aman kulbu çok derin, aman bu fincan kırılır, aman böyle formasyon olmaz” geçiniz. Formasyonlar kitapta cetvelle çizildiği gibi olmaz. Aynı böyle olur. Hedef hesaplayalım. Fincanın derinliği kadar. Etti mi 1.570.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Bugün en yüksek nereyi görmüş endeks? O da yukarıdaki grafikte var. 1.568’i görmüş. 2 puan geride. Hedef tuttu diyebiliriz. Bunu da attık cebe. Şimdi biraz fibonacci çalışalım grafikte. Aşağıya 2017 rallisinin ve 2018 Rahip Brunson krizi düzeltmesinin fibonacci uzatma seviyesini çektim. 1.41 seviyesi 1.549’a denk geliyor. Anlamlı. Burada bir engel daha çıktı önümüze. Attık bunu da cebe.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Bir de son dönemin yükseliş ve düşüşlerinden fibonacci uzatma seviyesi çekelim. Bunun için haftalık grafiğe geçtim. Daha iyi anlaşılacaktır. Buyrun bu da aşağıdaki şekilde. Yine 1.41 civarlarında bir doji oluşacak gibi. Attık bunu da cebe.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Öte yandan, haftalıkta şöyle bir kanal da çizmek mümkün. Biraz zorlama, farkındayım, ancak böyle devasa bir yükselişe ideal kanal çizmek pek mümkün değil. Bu çizime göre yukarıya daha marjımız var. Ancak tek mevzu bu değil tabi. Devam.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Bir ekleme daha yapıyorum. Haftalıkta daha kısa vadede bir de aşağıdaki şekilde bir fincan kulp var. Bunun da fincan derinliğini hedef alırsak, gidebileceği nokta yine buralar. 1.589 gösteriyor hedef. Attık bunu da cebe.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

“ee hocam cebe attığımız her senaryo olumsuz, nerede olumlu senaryo?” derseniz. Fiyatın kendisinde. Ben bir price action trader olarak, fiyat ne derse onu yapmaya çalışıyorum. (her zaman beceremiyorum tabi ki). Bu ne demek?

Haftalıkta aşağıdaki gövdeli kırmızı tarzında bir mum görmeden pozisyonlarımı kapatmam. Bu mumu hatırlayanlar olacaktır, pandemiyi haber veren mumdu. Ben tam bu haftanın CUMA gününden satmıştım tüm malları. Sonra zaten kan gölü oldu ortalık.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Peki şimdiki mum nasıl? Henüz hafta bitmedi. Yarın haftanın son işlem günü. Ancak bugünden bakarsak, şu an zararsız, kendi halinde takılan bir doji kıvamında. Yani ben bir tehlike görmüyorum. Ancak bu mumun tehlikeye dönüşmesi de tek bir güne bakar.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Açıkçası, ortam da müsait. Çünkü buralar kritik yerler (yukarıda sebeplerini açıkladım). Ortalamalardan ciddi bir uzaklaşma var. Dolar bazlı grafikte dönüş olabilecek yerler. İnsanların psikolojileri de satışa uygun. Ancak, Trendler de inatçıdır. Piyasalar tahmin ettiğimizden çok daha uzun süre mantıksız bir şekilde trendde kalabilir. “tamam artık düşmez abi” diyecek son bir kişi kalmayana kadar yükselebilir. Şu an sanki hala ciddi bir kesim var “short” bekleyen. Short Squeeze loading de olabilir.

Borsa Değerlendirmesi: Sonuç

Bitirmeden, bir de günlük grafiğe bakalım. Günlük grafik çok iyi gözükmüyor. Bir engulfing mumu. Dünkü dojiyi yuttu. Önceki 3 doji zaten “ne yapsam, ne etsem, başım dönüyor, oturayım bir yere” mumlarıydı. Bugün de zabıta geldi “topla topla topla topla” dedi. Grafik burada:

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

“ee hocam sonuç?” dediğinizi duyuyorum. Sonuç şu, yarınki mum benim için hakemin ya bitiriş düdüğü olacak ya da ikinci yarı düdüğü. Beklemedeyim. Panik değilim. İyi para kazandım. Bir kısmını masada bırakabilirim. Sorun değil. Yarınki duruma göre kararımı vereceğim.

Dikkat: Bu bir yatırım tavsiyesi değil, analiz yöntemimi anlatma zinciridir. Kişi nasıl rahat ediyorsa öyle davranmalıdır. Ben normal şartlar altında haftalıkta bir teyit de beklerdim, ancak buralar kritik yerler olduğu için tek haftalık kırmızı yeter bana. Herkese okuduğu için teşekkürler, umarım güzel şeyler olur, iyi kazanır, keyifle harcar, mutluluktan mutluluğa koşarız. Selametle kalınız 🙂

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

One Comment on “14 Ocak 2021 Haftası – Borsa Değerlendirmesi”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir