14 Haziran 2021 Haftası – Borsa Değerlendirmesi

%title

Dostlar, bir süredir endeks konuşmuyoruz. Buralarda olanlarla biraz endeks konuşalım, bir borsa değerlendirmesi yapalım, ne durumdayız genel bir yorum yapalım, bir de yeni hafta ve sonrası için yol haritamı paylaşayım istiyorum. Başlıyorum, izninizle. İki hafta önce biliyorsunuz, endekste zayıf da olsa bir harami oluşmuştu. Yarım kasa portföy yapacakken, araya tatil girdi, riski azaltmak adına yeni portföy yapmadım, elimdeki VIOP kontratlarını da yarı büyüklüğe indirdim.

Endeks bu geçtiğimiz hafta oldukça iyi gitti ve gayet gövdeli, gayet etkili bir yeşil mum bıraktı. Haftalık olarak çizdiğim ve takip ettiğim manzara aşağıdaki şekilde:

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Bu haliyle, endeksin önceki haramisine bir teyit gelmiş oldu ve hikaye three inside UP’a döndü. Bu en sağlam bullish mum formasyonlarından biridir. Ben de çok severim. Ama, kapattığı yer biraz kritik, yani tam arafta kapattı. Şimdi daha detay anlatmak için günlüğe geçelim. Günlük grafik aşağıda. Fiyat yine, daha önce sert satış yediği 1.460’lara geldi. Bu sert satıştan önce buralarda bayağı zaman geçirmiş ve çok kararsız dojiler bırakmıştı (dikdörtgenle işaretledim). Sert satış, son yükselişin 0.38’ini geçemedi ve buralardan endeks toparladı.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Şimdi aynı yerde, kritik bir konumda bir doji söz konusu. Geçen haftanın günlük yükseliş mumları ise çok ivmeli değil. Yukarıda, bahsettiğim gibi, 1.460 duvarı hala mevcut. Onun hemen üstünde ise mavi ortalama (100 günlük ortalama) var. Yani, fiyatın önü çok açık değil. Bir de, biliyorsunuz, bu 1.460’lar, son düşüşün (merkez bankasının görevden alındığı gapli düşüşler) fibo 0.61’ine denk geliyor. Biraz karışık oldu grafik ama idare edin:

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Yani özetle, 1.460 bildiğin kale. Ancak, daha önce çok tecrübe ettiğim bir şey var ki, fiyat uzun süre yıprattığı bu tarz kaleleri genelde bir sabah GAPLİ açılışla geçiyor. (eğer genel hava izin verirse). Aşağıya bir de saatlik grafik bırakayım ki yakından manzaraya bakın:

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Sadede gelelim. Ben genel havanın iyi olduğunu düşünüyorum, en azından Pazartesi günü başımız ağrımayacaktır. Yani, Pazartesi buranın GAP’li geçileceğini düşünüyorum. Peki bu yeterli mi? Değil. Çünkü, evet biz price action’cıyız ancak içerideki tek oyuncu da biz değiliz. Pazartesi günü Erdoğan-Biden görüşmesinden en ufak bir olumsuz haber sızarsa, satışlar sert bir şekilde başlayabilir ve panik havasına dönebilir hikaye. O yüzden, ben VIOP’taki mallarımı taşıyacağım ama SPOT’ta alım yapmak için SALI gününü, toplantı sonucunu bekleyeceğim.

Eğer sorun çıkmazsa, Salı sabahtan portföy yapar, oyuna bir gün geç dahil olmuş olurum. Eğer gapli bir yükseliş olursa da elimdeki VIOP kontratlarından fayda görürüm diye düşünüyorum. Şimdi bir de #XU030 grafiğine bakalım çünkü son dönemde asıl hikaye orada döndü. Grafik aşağıda. Orada daha temiz, daha net bir grafikle karşı karşıyayız. Kırmızı engel, yani XZ’nin fibo 0.61’i aşıldı. Ayrıca, uzun dönemli kanalın da üstüne çıkıldı. Bu zaten beklediğimiz bir hikayeydi biliyorsunuz.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Sıkı takipçiler hatırlar, XU030 hisselerinin, özellikle banka ve holdinglerin, diğer hisselere göre daha iyi performans göstereceğini biliyorduk ve ona göre pozisyon almıştık. Son tahlilde, ben #XU030‘un en azından üçgen tepesine kadar, düşene değene kadar gidebileceğini düşünüyorum, eğer genel ortam izin verirse. Yani, pozisyonlarımı biraz buna göre alacağım. Halen BIST30 hisselerine daha çok meyilliyim.

Tek tweette olayın özeti: -Salı günü BIST30 ağırlıklı bir spot portföy oluşturacağım -Elimdeki VIOP pozisyonlarım duruyor, yakın takipteyim. Herkese bol kazançlı bir hafta diliyorum şimdiden.

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir