13 Haziran 2022 Haftası – BIST100 Endeks Değerlendirmesi (Borsa Düşer mi?)

borsa düşer mi

Dostlar, selam.

Uzun zamandır bir endeks analizi yapıp siteye koymamıştım, zamanı geldi. Zira, Borsa İstanbul’un bir yön değişiminde olduğunu düşünüyorum. Bunun üzerine biraz karalama yapayım istedim. Bu karalamada bana sıkça sorulan “hocam borsa düşer mi? yükselişin sonuna mı geldik?” sorularını cevaplamaya çalışacağım.

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim, sonra detaylandırayım. Bildiğiniz gibi, Cuma günü hem spotta, hem viopta komple nakite geçtim. Şu an Borsa İstanbul’da bir pozisyonum yok. Bunu Cuma günü sizlerle paylaştığım tweet aşağıda:

%title

Ben bu başlayan hafta da LONG yönlü hiçbir viop pozisyonu açmayı düşünmüyorum. SPOT’ta da yeni portföy YAPMAYACAĞIM. Pozisyon AÇARSAM short taraflı fırsatları değerlendiririm, onun dışında komple nakitteyim ve izlemedeyim. Neden? Şimdi detaylara girelim

Aşağıdaki grafik #XU100 – Haftalık grafiği. Yani BİST100. Çok karmaşıklaştırmadan, bir iki çizgiyle anlatacağım. Düzeltme sonrası başlayan son yükseliş dalgasının çok uzun sürmeden, haftalıkta anlamlı yerde oluşan, HACİMLİ bir SHOOTING STAR ile sekteye uğradığını görüyoruz.

Borsa Düşer mi?
Borsa Düşer mi?

Shooting Star’ın oluştuğu yer anlamlı çünkü iki tepenin birleşiminin oluşturduğu trend çizgisine bu üçüncü temas. Buradan sert bir tepki aldığını söyleyebiliriz. Ayrıca RSI’da bir negatif uyumsuzluk mevcut. Normalde RSI PU’ları ve NU’ları sadece ikili tepe, ikili diplerde dikkate alırım ancak bu yükselişin son dalgası ne yazık ki sağlam bir dalga olmaktan çok uzak gözüküyor bu haliyle. O yüzden NU bence anlamlı. Ayrıca, bu yükselişin tepeleri ve dipleri bir büyük bir küçük iki adet takoz oluşturmakta. Bunlar henüz kırılmadığı için, “RİSK ÇOK BÜYÜK” diyemeyiz, ancak bu shooting star ile başlayan aşağı dalga, takoz kırılımlarıyla sonuçlanırsa, o zaman başımız ağrır.

Borsada Yükselen Takozlar
Borsada Yükselen Takozlar

Ek olarak, BİST100, 1999 ve 2006 dışında, haftalıkta SMA50’ye hiç bu kadar uzak olmamış. Hareketli ortalamalarda kural net, ya fiyat yerinde sayar-düşer, ya da hareketli ortalamalar hızlıca tırmanır ve fiyata eşitlenir. Açıkçası ben, enflasyonist ortamdan dolayı ikincisine daha yakındım, ancak buralardan başlayacak bir düzeltme de bence potaya an itibariyle girdi. Düzeltme devam eder mi, ne kadar sürer, bunların hepsi piyasanın bize vereceği cevaplar. Ancak şu unutulmasın: “artık price action açısından aşağı yönlü riskler mevcut” demek, borsanın direkt olarak bugün kırmızı açılması-kapanması ve seri şekilde kırmızıya bağlaması demek değildir.

Peki Borsa Düşer mi? Borsadaki Düşüş Devam Edecek mi?

Genelde düşüşler sertleşmeden önce bir iki testere ve yukarı aşağı denemeyle “selling climax” oluşur. Yani, mallar yedirilir. “bu kesin olur” demiyorum, hikayeyi anlatmaya çalışıyorum. Ancak ben bu hafta boyunca BORSAMIZDA DÜŞÜŞÜN DEVAM EDECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM.

Bir de #XU030 yani BİST30 bakalım. Bu sefer günlük. Burada kısa tepki noktası olan 2.803, fiyatı Perşembe günü tutsa bile, Cuma günü tutamadı. Orası kırıldı. Aşağıda kısa trend ve günlük SMA50 desteği olan 2.700’ler var. Orası da kırılırsa 2.600’ler potaya girer.

%title

Dikkat ederseniz, BIST30’un haftalık mumu daha sert bir shooting star, bu da önemli kağıtların geçen hafta daha sert bir düzeltmeye girdiğinin göstergesi.

%title

Yurt dışında da, özellikle ABD piyasalarında da sert ve sağlam kırmızı mumlar oluştu geçen hafta. Hacimler de ciddi yüksekti. Dolayısıyla dışarıdan da çok iyi haberler gelmeyecek. Buraya da tutunma ihtimalimiz neredeyse sıfır. Asya piyasaları da satıcılı açtı. Kriptolara, altına, gümüşe, petrole ve ABD-AB piyasalarına bakmadan önce mevzuyu özetleyeyim:Ben bu hafta borsada LONG yönlü veya SPOTTA YOKUM. Güzel short setuplar var, DÜŞÜK POZİSYON BÜYÜKLÜĞÜ İLE short tarafta bir iki deneme yapabilirim.

Bitcoin ve Kripto Piyasasında Düşüş Devam Edecek mi?

Dün akşam Borsanın İzinden Atölye Telegram grubuna yaptığım BTC – Kripto analizini de paylaşıyorum. Böylece borsa düşer mi sorusuna bir de kripto tarafında cevap arayalım. Grafikler dün akşamdan, dolayısıyla güncel değil, ancak içerisinde fikirler günceldir. #BTCUSDT – Günlük grafik ne yazık ki tarihin en basit tekniğiyle işliyor ve olması gerektiği gibi, fiyat düştükçe düşüyor. Ben bir iki hacimli yeşil mumla buradan yukarı doğru bir hareket beklerdim, çünkü aşırı satış oldu, ancak ne yazık ki hype öyle bitmiş ki, hacimli yeşil muma katılan başka “smart money” dahi bulunamadı.Son fiyat hareketleri, 1 aydır devam eden konsolidasyon bölgesini de aşağı kırdı ve düşen trendin temasıyla başlayan düşüş ARTAN HACİMLE devam ediyor. Günlük grafiklerde paylaştığım çizimler aşağıda:

Bitcoin'de yükselen üçgen kırılımı
Bitcoin’de yükselen üçgen kırılımı
Bitcoin'de düşen trend
Bitcoin’de düşen trend
Bitcoinde konsolidasyon kırılımı
Bitcoinde konsolidasyon kırılımı

Yani, kriptoyu satanlar sen ben bizler değiliz, büyük kurumsal oyuncular satıyor. Kurumsal satış da öyle bir günde bitmez. Büyük müşteriler BTC’nin “toplanabilecek” bir fiyata halen uzak olduğunu düşünüyor bence. Dikkatli olmakta yarar var.

Kripto piyasasında BTC’ye bir de haftalık bakalım. Büyük pencerede de manzara pek hoş değil. İkili tepenin (eğer ikili tepe sayarsak) boyun çizgisi 30.000$’dan geçiyordu, burası kırıldı. Bu kırılım sonrası fiyatın ikili tepe-boyun çizgisi yüzdesi kadar aşağı gitmesi beklenir.

%title

İkili tepe zirvesi KABACA 65.000 desek, 30.000 de boyun çizgisi desek, %53 düşmüş. 30.000’den %50-53 daha düşerse 15.000$ çıkar. Burayı görür demiyorum, teknik hedefi burasıdır. Yol üzerinde 200 SMA’ya uğrarsa oradan bir yükseliş başlayabilir ki o da 22.500$ civarlarında. Özetle, Kripto tarafında “halen” bir long hikayesi mevcut değil. Günlüğü geçtim, en azından haftalıkta hacimli sağlam ivmeli bir impulsive mum görmek gerekir. Hatta ona bir de teyit beklemek gerekir ki iyice güvenli olsun. Aksi halde uzak durmaya devam.

Yurt Dışı Borsalarda Düşüş Devam Edecek mi?

Biraz da SP500 ve Nasdaq bakıp mevzuyu kapatalım. Yurt dışında borsa düşer mi? #SP500 – Haftalık grafiği aşağıda. Hikaye yeni düşük dipler ve yeni düşük tepeler şeklinde ilerliyor. Fiyat geçen hafta, sert ve hacimli şekilde aşağı döndü. Geçen haftaki %5’lik düşüş, son zamanlarda oluşan en sert 3-4 mumdan biri. Üstelik haftanın “en dibinden” kapatmış. Burası da sıkıntılı.

%title

#NASDAQ – Haftalık grafiğindeki manzara da SP500’den farklı değil. Bulunduğu kanalın tepesini bile göremeden aşağı döndü. 11.700$ aşağı kırılırsa, muhtemelen 200 haftalık ortalama görülür ki o da 10.700$ civarında.

%title

Özetin özeti, eğer short tarafta tecrübeli değilseniz bu hafta ve bir kaç hafta daha piyasalardan uzak durun derim çünkü genel anlamda piyasalarda, borsa düşer mi sorusunun cevabı evet olacak. Köşede beklemenizde yarar var. Ben LONG bazlı hiçbir hareket düşünmüyorum, fırsat görürsem shortta gir çık yaparım.

Bu arada, diğer tüm Endeks Analizlerimi geçmişe doğru okumak için lütfen BURAYA TIKLAYIN!

Grafik kaliteleri biraz sıkıntılı gibi duruyor ama umarım çok sıkıntı çekmezsiniz. Görüşmek üzere.

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

One Comment on “13 Haziran 2022 Haftası – BIST100 Endeks Değerlendirmesi (Borsa Düşer mi?)”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir