08 Mart 2020 Haftası – Borsa Değerlendirmesi

%title

(Dikkat: bu endeks yorumu ve borsa değerlendirmesi, Twitter üzerinden, 8 Mart 2020 Pazar günü yapılmıştır). Arkadaşlar, uzun zamandır bir endeks yorumu yapmıyordum. Kimsenin de bu aralar çok keyfi yok, hem İdlib gelişmeleri, hem virüs, hem endeksin durumu derken, dağıldık iyice. Ancak sonuçta hayat devam ediyor, bir yerinden tutmak gerek. Yavaştan endeks yorumuma başlıyorum. Önce Aylık grafikten başlayıp, sırayla haftalık ve günlük grafiklere doğru kıra kıra gideceğim. Aşağıda endeksin aylık görünümünü bulabilirsiniz. Tertemiz, sadece fiyatın olduğu bembeyaz bir ekran. Bir süre bu grafiğe yakından bakmanızı rica edeceğim.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Önce önemli bölgelerin çizgilerini bir çizelim. En tepede 2020 Ocak ve Şubat’ta geçmeyi iki kere denediğimiz ancak başarılı olamadığımız bir önceki zirve var. Bu seviyeleri en son 2 sene önce (2018’de) yine Ocak’ta ve Şubat’ta görmüşüz.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Aylık grafikte zirve dışında 3 tane daha fiyat seviyesi var ki, oldukça kritik. Bize şu an için en yakını 106binler. Gördüğünüz gibi, Şubat mumunun kapanışı 106binlerin hemen üstünde olmuş. Mart ise şimdilik 106binlerin üstünde seyrediyor. Altta 86bin ve 70binler var.

Aylık grafikten devam edelim. Trend çizgilerimizi çizelim. Gördüğünüz gibi, aylıktan gelen bir trend kanalımız mevcut. Şu ana kadar, neredeyse 2008’den beri kusursuz işlemiş. Mutlaka ara kanallar ve trend çizgileri de vardır ama ana yol haritamız aşağıdaki kanal. İnceleyin:

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Bu kanalın tepesi (şu anki şartlarda) 135binlerde. Aşağısı ise 95binlerde. Biz şu anki endeks fiyatlamasında, bu kanalın neredeyse ortasında bir yerdeyiz. Yani her iki tarafa da gidebilecek marjımız var. Devam edelim. Şimdi, önemli bir detay paylaşacağım sizlerle. Daha önce de paylaşmıştım. Endeksin aylık grafiğinde çok iyi çalışan bir hareketli ortalama var. 50 aylık basit hareketli ortalama. Aşağıda kırmızı ile görebilirsiniz. Endeksi sürekli bir şekilde yukarıya taşıyor. İnceleyin:

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

2001’den beri bu 50 günlük SMA, tek bir ciddi ihlal hariç, inanılmaz temiz çalışmış. Onun da şu anki değeri, yükselen kanalın dipleriyle aynı yerde. Yani 95-96binleri gösteriyor. Hem trend kanalını hem 50SMA’yı gösterdiğim grafik aşağıdaki gibi:

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Yani bu ne demek? En kötü senaryomuz (benim düşünceme göre) 95-96binler. Bu “bu seviyeleri görürüz” demek değil. Kimse endeksi önceden tahmin edemez. Piyasalar öngörülemez. Ancak teknik olarak bence dip seviyelerimiz burasıdır. Şimdi, analizimize haftalık devam edelim. Haftalık grafiği, aylık çizgilerle birlikte aşağıya koydum. Bir de haftalık bir yükselen trend çizdim. İyice incelemenizi öneriyorum. Not: Zirve çizgisini burada en tepeden çizdim. Ancak 119binlerden de çizilebilir, her ikisi de geçerlidir)

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Burada grafiği tüm her şeyden temizleyip, dipten tepeye bir FIBO çektim. Burada gördüğünüz konu önemli. İdlib krizinin patladığı gün, endeks 99190’lardan, yani tam fibonacci 0.61 düzeltmesinden açtı, oradan toparlanma geldi. Grafiği aşağıda:

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Geçen hafta ise, bu düşüş mumunun içerisinde oluşan bir Harami bıraktı. Harami biliyorsunuz, düşüş trendlerini bitirebilecek güçte bir mumdur. Ancak MUTLAKA TEYİT gerektirir. Dolayısıyla bu hafta, harami teyidini izleyeceğimiz hafta olacak. Devam edelim. Grafiğe bir de benim meşhur 50-100-200 hareketli ortalamaları koyuyorum. Burada gördüğünüz gibi, aşağıda üçü de fiyata set çekmiş şekilde duruyor. En yükseği 102binde, en düşüğü 97binde. Yani, haftalık grafik de, aylık grafikteki dipleri destekler nitelikte.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Yani, önceki aylık grafikle, aşağıdaki haftalık grafiği birleştirirsek, endeksin teknik olarak gideceği yol aşağıda daha az, yukarıda daha fazla. Geçen haftaki HARAMİ ise bir dönüş hazırlığı oluşturabilir. ANCAK, bir de günlük bakalım, aşağıda. Bu da günlük grafiğimiz. Tepeden bir düşen trend çizdim. Bir de son tepeden son dibe fibonacci çizdim. Gördüğünüz gibi, endeks Çarşamba ve Perşembe bu Fibo’nun 0.61 düzeltmesine takılmış ve geçemeyince Cuma günü yönünü aşağı döndürmüş. İnceleyin:

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Yani bu ne demek? Düşüş günlükte bir süre daha devam edecek, ancak aşağıda fiyatı yukarıya döndürecek birden fazla etken var. Trend dibi, hareketli ortalamalar, fibonacci düzeltme seviyeleri, destekler. Hepsini toparlar ve eğitimli bir tahmin yaparsak, endekste kısa vadede biraz daha aşağı düşüş bekliyorum. Ancak orta vadede aşağıdaki tüm teknik gerekçeler, fiyatı tekrar yukarıya döndürecektir. Eldeki hisselerimi, hisse bazlı sat sinyali almadığım için tutuyorum.

Size önerim, endeks bazlı değil hisse bazlı bakın, elinizdeki hisselerin stoplarına mutlaka uyun. Ben zaten geçtiğimiz hafta Pazartesi yeni portföy oluşturmuştum. Salı günü ciddi yükseldi tüm portföyüm. Çarşamba’dan Cuma’ya o yükselişin ekmeğini yedim. Dip toplamda son portföyde hala kardayım. Dolayısıyla önümüzdeki haftayı izleyeceğim. Siz de duruma bakın, endeksten ziyade, hisselerinizle karar verin. Enseyi karartmayın. Herkese kolay gelsin.

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir