04 Aralık 2019 – Haftalık Borsa Değerlendirmesi

%title

Dostlar selam. 106.000 gibi kritik bir seviyenin üzerinde ve altında dans eden endeks ile ilgili, hazır da zamanım varken, bir kaç kelam etmek istiyorum. Kısa bir borsa değerlendirmesi olacak. Bu seviyeler önemli seviyeler olduğu ve 106.000 üstü kalıcılık takip ettiğimiz için bildiğiniz gibi endeksi haftalığın yanında günlük de takip ediyorum. Grafiği basit tutmak temel amacım. Takip ettiğim günlük grafik şu şekilde:

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Gördüğünüz gibi, 20 Kasım’da 108bin’i zorladığı zirve dün itibariyle tekrar denendi ancak burası geçilemedi. Gün sonuna doğru da kar satışlarının artmasıyla günü en dipte kapattı. Günlüğe aşağıdaki grafikle, biraz daha yakından bakalım:

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Son mumun gölgesi yukarıda ve uzun, gövdesi de aşağıda ve yine uzun ve güçlü. Üstelik altta hiç gölge yok. Yani alıcıların kar satışlarıyla, “ölümüne shortçular” birleşmiş, ayıların üstün olduğu bir görüntü ortaya çıkmış (dün için konuşuyorum.) Bu tür mumlar tehlikeli mumlardır, teyidi yakından izlenmelidir. Ayıların üstünlüğü bugün de devam edecek mi yoksa fiyat hala 106bin üstü kaldığı için boğalar tarafından buralar “alım fırsatı” olarak mı değerlendirilecek onu izleyeceğiz.

Bana tahminimi sorarsanız, #BIST‘teki genel iyimser havanın devam ettiğini (106bin üzeri olduğumuz için) ve bu bölgelerin boğalar tarafından “depoyu dolduralım” bölgesi olduğunu düşünüyorum. Ancak yine de, her ihtimali masaya yatırıp analizimize devam edelim. Şimdi, alışkanlığım olmasa da, size durumu daha iyi anlatabilmek için 4 saatlik grafiğe geçiyorum. Biliyorsunuz, rallimiz 17 Ekim’de 93.000’lerden başladı. Dün itibariyle 108.777’de yükselen trend kırıldı. Grafiğe iyice bakmanızı rica edeceğim:

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Yükselen trendi kıran 4 saatlik mum neredeyse bir marubozu kıvamında. Bu önemli bir sinyal. Bunu olumsuzluk hanemize atalım. Bir de, RSI öncü bir gösterge olmasa da, tetikleyici bir göstergedir, orada da bir negatif uyumsuzluk var.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Bakın, RSI özellikle bizim borsamız için daha da tetikleyici bir göstergedir. Neden biliyor musunuz? Çünkü standart bir Türk Borsacısının neredeyse tek bildiği şey RSI NU/PU’dur. Dolayısıyla, herkesin gözü çoğu zaman oradadır. Peki herkesin gözü orada olunca ne olur? “Aha, RSI’da NU var, sat sat sat sat hemen ne var ne yok sat” şeklinde bir topluluk hareketi başlar. Eminim dün akşam telegram/whatsapp gruplarında #BIST‘teki NU’yu birbirine atmayan borsacı yoktur. Bu neden önemli biliyor musunuz?

Trade psikolojisi, yatırımcı psikolojisi, kitlelerin hareketi, kalabalıkların davranış döngüsü vs. diyorum ya, olayın en iyi örneği bu işte. RSI’da NU gören diğerine haber veriyor, gruplarda yazışmalar artıyor, herkes bunu birbirinin gözüne sokuyor. Hiç satmaya niyeti olmayan bile “ulan RSI’da NU var deyip duruyorlardı” diye düşünmeye başlıyor. En ufak bir ayı hareketinde tüm mallar boşalıyor. Üste satışlar yazılıyor, alıcılar karşılayamayınca da tak tak tak kademeler aşağı doğru iniyor. İşte bu bir yatırımcı psikolojisi.

Borsalar, endeksler böyle toplu hareketlerle, kalabalıkların psikolojileriyle hareket ediyor, bu dalgaları bu düşünceler ve bu düşüncelerin tetiklediği korkular, panikler, duygular hareket ettiriyor. Neyse, endeks diye girdim, trade psikolojisine bağladım işi. Konumuza dönelim. Şimdi RSI ile ilgili fikrimi biliyorsunuz, öncü değil tetikleyici indikatördür. Bunu da attık cebe. Elimizde ne var olumlu olumsuz? Onları sıralayalım.

Olumsuz: Güçlü bir mumla Trend kırılımı – Dünkü güçlü satıcılı mum. – RSI Negatif Uyumsuzluk. Olumlu: 106bin üstü endeks. – Olumlu Ralli Havasının halen devamı.

Şimdi bu senaryoda size bir oyun planı lazım. “Ne olursa, ne yaparım?” soru bu. Cevabını bulmanız gerekiyor. Benim cevabımı önceki endeks analizimde paylaşmıştım. 106.000 altı 2 veya 3 gün kapanışta ben kenara çekilirim. Bence 106.000 üstü hala güçlü bir endeks var ortada. 106bin üstü endeksin gücüne inandığım için de zaten Pazartesi portföy yaptım. Siz de kendi oyun planınızı kurun ki, sonra “aman ya, elim sat tuşuna gitmiyor” deyip hisselerinizle evlenmeyin. Yüzüğü atmayı bilmeyen, mutlu olamaz dostlar, hadi iyi seanslar, borsa değerlendirmesi bitti 🙂

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

2 Comments on “04 Aralık 2019 – Haftalık Borsa Değerlendirmesi”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir