Notifications
Clear all

400.000TL'lik Temettü Portföyü  

RSS
Borsanın İzinden
(@borsanin-izinden)
Beş Yıldızlı Üye Admin

Dostlar, selam.

Temettü yatırımından anlayanlara, arkadaş gıyabında bir sorum var.

400.000TL'lik bir nakitle temettü yatırımı yapmak isteyen biri, nasıl bir portföy oluşturmalı? Kaç kağıttan oluşmalı bu portföy? Hangi kağıtlar uygundur? Her kağıda eşit mi dağıtılmalı? Alımlar tek parça halinde mi yapılmalı, aylara mı yayılmalı? Bu işte uzman olan kişi arkadaşa yardımcı olabilir mi?

Alıntı
Gönderildi : 27 Ekim 2019 20:57
Sabit Gelirli
(@sabit-gelirli)
İki Yıldızlı Üye

400.000 TL şuan sanırım herkes için büyük para konumundadır. 400.000 TL'nin sizin için ne kadar önemli olduğu kısmı da öyle tabi ki. Warren Buffet ne iş yaptığını bildiğiniz 4-5 şirkete bölüştürmede sıkıntı görmüyor. Ben de. Ama bu denli büyüklüğe sahip bir portföy için hisse sayısı çoğaltılıp endekse paralel getiri beklentisine girilebilir.

Ne demek istiyorum?

Temettü emekliliği hesabı yaptığım şöyle bir yazım vardı.  Burada tek bir hisse ile hesap yapılıyor ve alım gücüne göre bakılıyor. Diğer bir fırsat maliyeti hesaplamasını konu alan yazım da yine birkaç farklı enstrüman için bunu yapıyor. 

Benim şahsi tavsiyeme gelirse dönem dönem mutlaka şu 3 basit stratejiyi uygulayarak portföyde bir denge mekanizması gütmek. 

Kurduğunuz portföy yeri geldiğinde TL değerlenmesi ile değer kazanacak yeri geldiğinde de ihracat yapan şirketler olması nedeniyle de Döviz kurlarının şoklarına karşı sizi koruyabilecek. Bu tek bir hissede neredeyse imkansız(yok değil). Bu nedenle en az 2 şirketin bu şekilde olması gerektiği. Diğer bir hissenin yüksek temettü verimliliğine sahip sektöründe tekel olması ve son olarak da düşük temettü verimliliğine sahip büyümeye yatkın şirketlerden olması gerektiğini düşünüyorum. En azından yatırım yapıyor olması ve bu yatırımın karlılığa olumlu yansıyacağının bilinmesi bile yeterli olabilir. 400.000 TL ile %6 temettü verimini yakarsanız 2.000 TL asgari ücrete sahip bir kişi olabilirsiniz. 

Tabi illa Türk Borsasında yatırım yapacağım diyorsanız. Uluslararası şirketlere yatırım da mantıklı olabilir. Döngüsellikten uzak şirketleri tavsiye ederim. Saygılar.

Finansal Özgürlük ve Temettü Emekliliği Gönüllüsü

CevapAlıntı
Gönderildi : 28 Ekim 2019 10:37
(@sarisinkurt)
Yeni Üye

Öncelikle iyi günler dilerim. Hocam size önceden söylemiştim 6 tane hisse senedi biriktirdiğimi. Aynı zamanda altın hesabım var. Hocam kısaca söylersem, parayı 7 ye bölerim hisselerimden ve altından eşit oranlarda alırım. Eğer önceden biriktirdiklerimden daha düşük olan varsa hepsini eşitlemeye çalışırım. Saygılarımla.

CevapAlıntı
Gönderildi : 28 Ekim 2019 12:31
Demensmagnet
(@demensmagnet)
Dört Yıldızlı Üye

Eğer kişi borsaya aşina değilse bence fonlara yönlenmeli. TEFAŞ'taki fonları araştırıp banka üzerinden alım yapabilir. Farklı fonlarla bir fon portföyü de oluşturulabilir.

https://www.tefas.gov.tr/

Benim yatırım yaptığım fonu biliyorsun. Performansından ben memnunum. Sadece %10 stopaj konusu var, satış yaparken kârdan kesinti oluyor. 

image

Merhaba, eline sağlık 🙂
(Direkt konuya girme huyum vardır. Can çıkıyor, huy çıkmıyor. İmzaya yazayım, ihtiyaç duyanların gönlü olsun 🙂 )

CevapAlıntı
Gönderildi : 28 Ekim 2019 15:45
Borsanın İzinden
(@borsanin-izinden)
Beş Yıldızlı Üye Admin

@sabit-gelirli

Utku, çok detaylı ve harika yazmışsın, çok teşekkürler, direkt gönderdim. Eline sağlık. Ayrıca senin siteni de çok yakından takip ediyor kendisi 🙂

@sarisinkurt

Çok sağol, teşekkür ederim.

@demensmagnet

İmzan süpermiş, güle güle kullan. Her türlü polemikten direkt çıkmanı sağlar bu imza haha. Bu arada, fon'un performansı gerçekten çok iyi. Ben de senden sonra mevduatta beklettiğim nakitin bir kısmını oraya kaydırdım. Çok sağol.

CevapAlıntı
Gönderildi : 28 Ekim 2019 20:10
Demensmagnet beğenme
Sabit Gelirli
(@sabit-gelirli)
İki Yıldızlı Üye

Buradaki konuya verdiğim cevaptan yola çıkarak konuyu biraz daha detaylandırdığım yazımı incelemenizi tavsiye ederim. Saygılar.

Temettü Emekliliği Nedir?

Finansal Özgürlük ve Temettü Emekliliği Gönüllüsü

CevapAlıntı
Gönderildi : 8 Kasım 2019 23:40

Share: