Bildirimler
Tümünü temizle

TUPRS çalışması

(@opiniojuris)
Aktif Üye
1

Haftalık grafiğe bakıldığında ilk göze çarpan bir adet yükselen ana trendin (yeşil) kırılarak düşüşe geçtiği; bir adet ise henüz kırılmadan devam etmekte olan bir ana düşüş trendi (kırmızı) olduğudur.

 

 

1.0

Ayrıca daha önce bir çok defa destek/direnç olarak çalışan yatay çizginin hemen üzerine attığını fark edilmekte.

 

 

 

1.1

Daha dikkatli bakıldığında ise son üç haftada "morning star" oluşumunun tamamlanması ile çapraz düşen trendin kırıldığı görülmekte. Bu iki gelişme ile birlikte yatay çizginin üzerinde de kapanış alması benim için oldukça dikkat çekici.

 

 

 

2

Daha yakından bakmak için günlük grafiğe geçildiğinde, ara düşen trend çizgisini (kırmızı ince çizgi) kırdığı görülmekte.

 

 

 

3

iki dibin birleştirilmesi suretiyle oluşan çıkış akımı (yeşil ince çizgi) henüz kırılmamış. Daha uzun sürede oluşan akım çizgilerinin daha güçlü olması hesaba katıldığında; bu çıkış akımının ara düşen trend çizgisine galip gelmesi de (ince yeşil çizginin bozulmadan ince kırmızı çizginin kırılması) bence olumlu bir sinyal. 

 

 

 

4

Yabancıların "conflagration zone" dediği; birden çok önemli noktanın kesiştiği bölgede fiyatın pozitif tarafa daha yatkın olduğunu görülmekte.

 

 

 

5

Yan gösterge olarak kullanılabilen göreli güç endeksi, nam-ı değer "RSI" a bakıldığında, düşen trendi kırdıktan sonra yükselişe geçtiği daha önce bu kağıtta görülmüş. Şimdi ise tekrar kırmış olması bu bakımdan olumlu bir sinyal. Daha aşağılardan kırmış olması daha güçlü bir sinyal olabilirdi, ancak kırmış olması benim için yeterli.

 

 

 

6

Düşüş trendinin başlangıcından itibaren en dibe kadar çekilen fibonacci'ye bakıldığında, seviyelerin sağlıklı sonuçlar verildiği görülmek ile birlikte; şayet yukarı yönlü bir hareket olacaksa ve bir kopma "break out" hareketi beklentisi ile alım yapılacak ise, izlenmesi gereken seviyeleri görmekteyiz. Bununla birlikte fiyatın, 50 günlük hareketli ortalamanın uzun süre sonra üzerine atılması ve önemli destek/direnç olarak çalışan 200 günlük hareketli ortalama arasındaki "trade range" diyebileceğimiz kısmın geniş olması; ödül/risk oranını yükseltmekle olumlu bir tablo çizmekte.

 

 

7

Son olarak, yukarı yönlü bir hareket gerçekleşmesi durumunda, fibonacci uzatma çizgisini kullanarak, hareketin bir önceki çıkış hareketi kadar çıkması ile 107 tl civarına gelebileceğini görebilmekteyiz. Bunu ben şahsen yeterli bulmamaktayım ve daha önce bu seviyelerde bir destek/direnç oluşup oluşmadığına bakmak zorunluluğu hissetmekteyim. Daha önce 107TL civarında boşluk ("gap") bırakarak bu seviyeyi destek direnç yaptığını görüldüğüne göre, hedef fiyat olarak 105-107 tl bölgesini rahatça verebiliriz. Risk yönetimi açısından ise yükselen trendin bozulması durumu 77 TL lerde gerçekleşiği ve bunun da mevcut fiyatın %9 aşağısı olduğu düşünüldüğünde %25 getiri beklentisi ile hesaplandığında 2,6 ödül/risk oranı çıkmakta ki bu da şimdiye kadarki en olumsuz veri. Bu sebeple buradaki strateji, büyük pozisyon almadan, hareketin gidiş yönüne göre -istenilirse eklemeler yapılarak- fiyatın takip edilmesi ve akıma eşlik edilmesi kendi açımdan mantıklı bir seçim olabilir. Örneğin normalde portföyünün 5'te biri ile işlem yapan bir yatırımcı burada 10'da biri ile alım yaparak riski minimalize edebilir.

 

 

8

Çalışmanın tekrar zoom out yapılmış haftalık grafikteki görüntüsü ise bu şekildedir. Herkese iyi çalışmalar dilerim. Sağlıklı mutlu günler 🙂

Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 31 Mayıs 2020 16:16
Paylaş: