Engulfing Mumu ama Nerede ve Nasıl? Yutan Boğa ile İlgili Bilmeniz Gereken Detaylar.

Dostlar hepinize merhaba. Ağustos ayını çeşitli sıkıntılardan dolayı pas geçtik, geldik Eylül ayına. Eylül ayına hızlı başlamak gerek ki atalete kapılmayalım. Malum, atalet öyle bir zehir ki, teslim oldukça yorgan ağırlaşıyor, kafayı kaldırmak imkansızlaşıyor. O yüzden başlıyorum. Hazırız değil mi?

Bu zincirde yine sizlere mumlardan bahsedeceğim. O en sevdiğim, dillerini konuşabildiğim için kendimi ayrıcalıklı hissettiğim, bana fiyattan haber veren mumlardan. Özellikle Engulfing, yani Yutan Boğa formasyonundan bahsedeceğim. Dile kolay, piyasalarda yüzyıllardır herhangi bir fiyatın seyri için mumlar kullanılıyor. Biliyorsunuz, sitede de mumlara merak salmış birileri için başlangıç seviyesinde yeterince bilgi var. Eğer hala okumadıysanız, Mumlara Giriş Ders 1 yazısını aşağıya bırakacağım. Bence, teknik analize merak salan kişi fiyattan, fiyata merak salan kişi mumlardan başlamalı.

Sitede mumlarla ilgili direkt olarak 8 ders, dolaylı olarak 20’den fazla yazı var. Buyrun, aşağıdaki link, mumların hikayesinin başladığı ilk yazıya götürüyor sizi. Her dersin altında da bir sonraki derse link var:

Şimdi gelelim asıl konumuza. Bu yazımda size BEARISH/BULLISH ENGULFING, yani popüler Türkçe adıyla YUTAN AYI/BOĞA mumlarını anlatacağım. Aslında anlatmıştım, bu yazıda biraz daha detaya gireceğim. Eğer “yutan ayı nedir, engulfing nedir, neler oluyor ya burada?” diyorsanız, bu zincire devam etmeden ÖNCE mutlaka şu yazımı okuyun, sonra geri gelip zincire devam edebilirsiniz.

Şimdi, bu Engulfing mumlarının hangi durumlarda, hangi şartlarda, hangi koşullardan DAHA GÜÇLÜ olduğunu anlatacağım sizlere. Evet, engulfing oluşması normal şartlar altında da iyi bir sinyaldir, ancak ne dedik? Teknik Analiz olasılıklar sanatıdır. Teknik Analiz eğitimli tahmindir. Yani, olumlu teknik gerekçeler sepetine ne kadar fazla olumlu gerekçe ekleyebilirsek o kadar iyi. Şimdi bu anlatmaya çalıştığımı engulfing örneği üzerinden anlatacağım.

Günlük mumlara baktınız, bir engulfing gördünüz. Yani bir önceki kırmızı mumun daha altında açılan ancak alıcıların güçlenmesiyle yeşile dönen, hatta bir önceki mumun daha da üstünden kapanan, yani bir önceki mumu YUTAN bir yeşil mum. Yani aynı şu soldaki gibi:

Engulfing ya da Türkçe adıyla Yutan Boğa Formasyonu
Engulfing ya da Türkçe adıyla Yutan Boğa Formasyonu

Bu tam bir Engulfing örneğidir. Satıcıların zayıflaması, alıcıların güçlenmesi demektir. Çünkü alıcılar, ilk başta çok güçlü ve GAPLİ aşağıda açılan fiyatı toparlayıp, o kadar ivmelendirmişlerdir ki, fiyat bir önceki mumun da üstünde kapanmıştır. Peki, bu Engulfing’in grafiğin neresinde ve hangi diğer teknik göstergelerle temas içerisinde oluştuğunun bir önemi var mı? Var tabi, olmaz mı.

Etkili Engulfing Mumuna Örnekler

Haydi, bir kaç örnekle gidelim. Mesela, şu aşağıdaki grafiğe iyi bakın.

Gördüğünüz gibi fiyat 5.25’e defalarca çarpmış, muhtemelen önceki fiyat hareketlerinde de 5.25 önemli. Yani fiyatın hafızası çalışıyor, 5.25’e geldiği zaman fiyat tepki veriyor. Orada alıcılar birikmiş, emirler yazılmış. Önceki mumlar da etkili yeşil mumlarmış ama, asıl üçüncü denemede harika bir Bullish Engulfing oluşmuş. Fiyat aşağıdan açılmış ve yukarı doğru o kadar ivmelenmiş ki, önceki kırmızı mumu tamamen yutmuş ve fiyat bu mumun da üstünde kapatmış. Bu mesela çok önemli bir göstergedir. Neden? Fiyatın hafızasıyla, alıcıların gücü kesişmiş. Yani iki üç kere denendikten sonra daha yüklü bir alıcı, belki bir fon, belki “smart money” dedikleri kurumsal yatırımcılar, belki bireysel yatırımcılar birleşmiş.

Herkes birbirinden habersiz bir şekilde aynı iradeyi göstermiş ve alım yapmış. Tabi biz daha garantici olduğumuz için günlük ve haftalık grafikte, oluşum bitince görüyoruz. Benim bahsettiğim alıcılar grubu, 5 dakikalıktan 1 saatliğe bir sürü grafikte erken alım yapanlar. Böylece bu mum oluşmuş, fiyat yükselmiş. Zaten fiyat kendi kendine diyor ki “ben sağlam bir ivmeyle yükseldim”. Daha önceleri demiyor muydu? Yani fiyat 5.25’e önceden çarptığında da güçlü bir mum bırakmış. Fark nerede?

Evet, daha önceleri de böyle bir güç mevcut ancan Engulfing çeşitli nedenlerden daha etkili. Birincisi daha ivmeli, ikincisi gapli alttan açıp önceki mumun da üstünde kapanıyor. Üçüncüsü, Engulfing, takip edenleri de oyuna çekiyor, dolayısıyla kalabalık topluyor. Ne yaptık, hem engulfing bulduk, hem de kritik yerde bulduk. Olasılıkları güçlendirdik. Böylece fiyatın yukarı devam etme olasılığını arttırdık. İster teyit bekle, ister direkt kapanışta gir, artık bu sana kalmış.

Engulfing Mumuna yani Yutan Boğa’ya Bir Başka Örnek

Diğer örneklerden devam edelim. Eğer bir Engulfing, bir FİBO düzeltme seviyesiyle birleşirse ne olur? Ne olacak, ballı kaymaklı tahinli Kadayıf olur. Buyrun, aşağıda bir örneğini çizdim mesela. İyice incelemenizi rica edeceğim.

Gördüğünüz gibi, sağlam bir yükseliş sonrası düzeltmeye giren fiyat, FİBO Düzeltme seviyelerinin en güçlülerinden olan FİBO 0.76’da yavaşlamış. Son mum, düşüşü bitirmiş, tüm kırmızı gövdeyi ve gölgeyi içine almış, ve yukarıda kapatmış. Gördüğünüz gibi, sağlam bir yükseliş sonrası düzeltmeye giren fiyat, FİBO Düzeltme seviyelerinin en güçlülerinden olan FİBO 0.76’da yavaşlamış. Son mum, düşüşü bitirmiş, tüm kırmızı gövdeyi ve gölgeyi içine almış, ve yukarıda kapatmış.

Bunun gibi onlarca senaryo üretilebilir. Mesela, aşağıda 200 haftalık (veya günlük) ortalamaya denk gelen bir engulfing göreceksiniz. Biliyorsunuz, 200 haftalık ortalama, tüm ortalamaların BABASIDIR. Çok etkilidir. Dolayısıyla, 200 haftalık ortalamayla birleşen bir fiyat hareketi veya diğer teknik gerekçeler, fiyatları tahmininizden daha hızlı yukarı fırlatabilir. Görsel olarak anlatmaya çalıştım, aşağıdaki grafikte. Buyrun:

Başka bir örnek daha, düşen trend kırılımı sonrası trende onaya gelen fiyatın yutan boğa (bullish engulfing) yaratması. Onun da örneğini çizdim. Bakın trend kırılmış. Sonrasında son bir onaya gelmiş fiyat. Geldiği yerde çok iyi tepki vermiş ve sağlam bir Yutan Boğa oluşmuş. Grafik de aşağıdaki gibi şekillenmiş. Bu ne demek? Fiyat trendi kırmış, yukarı dönmüş, ancak satıcılar hala umudu kesmediği için yükseliş sınırlanmış.

Alıcılar da tereddüte girmişler, fiyat gevşemiş. Düşen trende geri dönen ve daha düşük zaman dilimlerinde ilk tepkileri izlenen fiyat, dönüş sinyalleri gösterince, alıcılar hevesle emirleri arttırmış, satıcılar köşeye çekilmiş. Bu hareketler hep düşük zaman dilimlerinden başlar. 5 dakikalık, 1 saatlik gibi. Biz ise oyuna günlükte veya haftalıkta giriyoruz. Fiyat tepki verince sağlam bir engulfing oluşmuş. İşte bu hem trend çizgisinin çalıştığını, hem de fiyatın yükseleceğini gösteriyor.

Son bir örnek daha vereyim ve konuyu yavaştan özetleyerek kapatayım. Aşağıdaki örnek bir harmonik formasyon. Biliyorsunuz, harmonik formasyonların çoğu 5 ayaktan oluşur. XABCD. Formasyon tamamlanınca, yani D’de yukarı bir hareket beklenir. İşte D ayağında bir bullish engulfing, yutan boğa görürseniz, formasyonun çalışma ihtimali, fiyatın yukarı dönme ihtimali daha da artar. Buyrun grafiğini aşağıya bırakıyorum.

Uzatmadan, özetleyeyim. Evet, mum formasyonları çok önemlidir. Ancak teknik analiz bir alet çantasıdır. Bir musluk bozulduğunda sadece pense ile gitmezsiniz musluğun yanına değil mi? Alet çantanızı almanız gerekir. Alet çantanızda İngiliz Anahtarı da olacak, tornavida da, pense de, conta da. Her şey olacak. İşte her şeyi aynı anda kullanabildiğiniz bir senaryoda, tamiratı daha hızlı yapar, sorunu daha hızlı çözersiniz.

Yani, mum formasyonlarının oluştuğu yerleri diğer teknik gerekçelerle birleştirmeye bakın. Fibo düzeltmeleri, trendler, destekler, formasyonlar. Fiyatın neye tepki verdiğini çözmeye çalışın. Böylece olasılığı arttırmış olursunuz. Eğitimli tahmininizi daha bilinçli yaparsınız. Unutmayın, piyasa canlı ve masanın diğer tarafında aynı sizin gibi yatırımcılar, traderlar, büyük/küçük para sahipleri var. Onların ne hissettiklerini, nasıl düşündüklerini, nereye emir koyacaklarını, nereye stop koyacaklarını çözmeye çalışın.

Bu işi biraz satranç gibi algılayın, büyük paranın bir sonraki hamlesini düşünmeye çalışın. Ben tahtada olsam, iyi de param olsa ne yapardım onu düşünün. Zaten fiyata da yansıyan bu hareketlerdir. Fiyatı takip etmenin de nedeni budur. Neyse dostlar, yine klavyeden döküldükçe dökülüyor. Devam etsem 10-15 tweet daha gelir ama, 40’a yaklaşıyor tweet sayısı. Şimdilik bu kadar yeter.

Bitirmeden önce, Engulfing Mumunun anlatıldığı İngilizce bir kaynak da bırakayım, İngilizceniz varsa burası da işinize yarayabilir. Tıklayın.

Okuduğunuz için teşekkürler. Eğer bu paylaşımlarımı seviyor ve destek olmak istiyorsanız bu yazıları aşağıdaki paylaşım butonlarını kullanarak sosyal medya hesaplarınızda paylaşın.Umarım işinize yaramıştır. Selamlar, iyi akşamlar.

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

8 Comments on “Engulfing Mumu ama Nerede ve Nasıl? Yutan Boğa ile İlgili Bilmeniz Gereken Detaylar.”

 1. Teşekkürler bir finans öğrencisi olarak keşke üniversitelerde bu tür teknik analiz eğitimleri verilse…

 2. Teşekkür ederim.
  Güncel olarak günlük grafikte 3-4 Eylül 2020 TOASO yutan boğa sergiliyor.

 3. Hocam sizden ricam harmonikleri anlatmanız çok kanal izledim çok okudum ama öğrenemedim sizin anlatımınız ve örnekleriniz harika lütfen ricamı dikkate alın.

 4. emeğinize sağlık hocam ilk borsadaki işlemlerimde bana çok katkınız oldu halada devam etmekte saygılar

 5. O alet çantası olayı ve grafikte bir sorun var bunu çözmeliyiz yaklaşımı gerçekten on numara…

 6. Teşekkürler, oğrenmek çok guzel
  Ancak bi sorum yutan ayı/ Boğa formasyonu kripto gibi 7/24 açık piyasalarda gormel mumkun değil çünkü kapandığı yerden açılır hisse veya kripto varlik
  Bu durumda ignelere mi bakacaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir